«1917» ֆիլմը «Ոսկե գլոբուս»-ի է արժանացել լավագույն դրամա անվանակարգում
Բրիտանացի ռեժիսոր Սեմ Մենդեսի «1917» պատմական դրաման, որը պատմում է Առաջին համաշխարհային պատերազմի իրադարձությունների մասին, արժանացել է «Ոսկե գլոբուս»-ի «Լավագույն դրամա» անվանակարգում։ Հոլիվուդի միջազգային մամուլի ասոցիացիայի մրցանակը հանձնվել է Լոս Անջելեսում, մրցանակաբաշխությունը եթեր է հեռարձակվում NBC-ով, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Հաղթողի հետ մրցում էին Նոա Բաումբախի «Ամուսնական պատմության» ընտանեկան դրաման, Մարտին Սկորսեզեի «Իռլանդացի»-ն, Թոդ Ֆիլիպսի «Ջոկերը» եւ Ֆերնանդու Մեյրելիշի «Երկու պապը»։ Մենդեսը նաեւ մրցանակ է ստացել լավագույն ռեժիսուրայի համար։
Խոակին Ֆենիքսը մրցանակ է ստացել «Դրամայի լավագույն դերասան» անվանակարգում  «Ջոկեր» ֆիլմում դերակատարման համար։ Ռենե Զելվեգերը, որը խաղացել է «Ջուդի» ֆիլմում, «Ոսկե գլոբուսի» է արժանացել «Դրամայի լավագույն դերասանուհի» անվանակարգում։
Քվենտին Տարանտինոյի «Մի անգամ Հոլիվուդում» ժապավենը մրցանակ է ստացել «Լավագույն կատակերգություն կամ մյուզիքլ» անվանակարգում, իսկ նա ճանաչվել է լավագույն սցենարիստ։ Այդ ֆիլմում խաղացած Բրեդ Փիթը մրցանակի է արժանացել երկրորդ պլանի դերի համար։ Սա նրա յոթերորդ առաջադրումն ու երկրորդ հաղթանակն է «Ոսկե գլոբուս»-ում։
Թերոն Էջերթոնը, որը խաղացել է «Ռոքեթմեն» ֆիլմում, մրցանակի է արժանացել մյուզիքլում լավագույն դերակատարման համար։ Ռեփ կատարող Awkwafina-ն արժանացել է «Ոսկե գլոբուսի» «Կատակերգությունում կամ մյուզիլքում լավագույն դերասանուհի» մրցանակին «Ներում» ֆիլմում դերի համար։
«Օտարալեզու լավագույն ֆիլմ» անվանակագրում հաղթանակ է տարել հարավկորեացի ռեժիսոր Պոն Չժուն Հոի «Մակաբույծները» ժապավենը։
Laika ընկերության «Կորսված օղակ» անիմացիոն ֆիլմն արժանացել է մրցանակի համապատասխան անվանակարգում։
HBO հեռուստաընկերության՝ հինգ սերիայից բաղկացած «Չեռնոբիլ»-ն արժանացել է մրցանակի կարճ սերիալների անվանակարգում։

British filmmaker Sam Mendes’s film “1917”, which is devoted to the events of World War I, received a Golden Globe Award during the Golden Globe Awards held by the Hollywood Foreign Press Association in Los Angeles and aired on NBC, reports RIA Novosti.
Among the other nominations were “The Marriage Story”, “The Irishman”, “Joker” and “The Two Popes”. Mendes also received an award for Best Director.
Joaquin Phoenix received an award in the Best Actor in a Motion Picture – Drama category for his role in the film “Joker”, while Renée Zellweger took home the Golden Globe Award in the Best Actress in a Motion Picture – Musical or Comedy for her role in the film “Judy”.
Quentin Tarantino’s film “Once Upon a Time in Hollywood” received an award in the Best Comedy or Musical category, and Tarantino won an award for Best Screenplay. Brad Pitt, who stars in the film, won an award in the Best Actor in a Supporting Role in Any Motion Picture category. This is his seventh nomination and second Golden Globe Award.
Taron Egerton (“Rocketman”) won an award for best role in a musical, and rapper Awkwafina received a Golden Globe Award for Best Actress in a Motion Picture – Comedy or Musical for her role in the film “The Farewell”.
South Korean filmmaker Bong Joon-ho’s film “Parasite” won in the Best Motion Picture – Foreign Language category, Laika’s animated film “Missing Link” received an award in a relevant category, while HBO’s “Chernobyl” received an award in the Best Television Limited Series or Motion Picture Made for Television category.