Կենսագիր Անջելա Լեւինն ուշադրություն է հրավիրել հետաքրքիր նրբերագնի վրա: Daily Express-ի հաղորդմամբ՝ եթե Մեգան Մարքլը որոշի բաժանվել արքայազն Հարիից, Բրիտանիայի թագուհու թոռանը կպաշտպանի նրա դիվանագիտական անձեռնմխելիությունը։ Հարին, որը Մեգանի եւ իրենց որդու՝ Ա8չիի հետ ԱՄՆ է տեղափոխվել, ամերիկյան քաղաքացիություն չունի։ Նա բրիտանական դիվանագիտական անձնագիր ունի։ «The Times» թերթի աղբյուրը հայտնել է, որ թեեւ Հարին իրավունք ունի ԱՄՆ մշտական բնակիչ դառնալ, նա չի փորձի ոչ կացության թույլտվություն, ոչ էլ երկրի քաղաքացիություն ստանալ։
Օրենքի համաձայն՝ եթե Հարին որոշի ԱՄՆ քաղաքացի դառնալ, նա նախ ստիպված կլինի հրաժարվել արքայազնի տիտղոսից։ Նա նաեւ ստիպված կլինի հարկեր վճարել, այդ թվում եկամտից, որը ստանում է ոչ միայն ԱՄՆ-ում, այլեւ որեւէ այլ երկրում։։ Ընդ որում, Մեգանը ԱՄՆ քաղաքացի է։ 2018թ․-ի մայիսին արքայազնի հետ ամուսնությունից հետո նա չի հասցրել ձեւակերպել բրիտանական քաղաքացիություն։
Եթե Մարքլը (նա 2013թ․ին բաժանվել է առաջին ամուսնուց՝ Թրեւոր Էնգելսոնից) որոշի դիմել նաեւ երկրորդ ամուսնուց բաժանվելու համար, արդեն չի կարողանա դա ձեւակերպել ԱՄՆ-ում։ Դիվանագիտական անձեռնմխելությունն այն կրողին թույլ է տալիս հանել երկրի իրավազորությունից, որում գտնվում է։
Դա նշանակում է, որ Մեգանը չի կարողանա Հարիից բաժանվել Կալիֆոռնիայում․ դա հնարավոր կլինի իրագործել միայն Մեծ Բրիտանիայում։ «Հետաքրքիր է՝ արդյոք Մեգանը գիտի այդ մասին»,- հարց է հնչեցրել Անջելա Լեւին։
Կաիֆոռնիայի օրենքի համաձայն՝ ամուսնալուծության դեպքում ամուսինների համատեղ վաստակած ունեցվածքը կիսվում է։

Стало известно о «защите» принца Гарри на случай развода с Меган Маркл
Королевский биограф Анджела Левин обратила внимание на один интересный нюанс. Как пишет издание Daily Express, в случае, если Меган Маркл решит развестись с принцем Гарри, внука британской королевы защитит его дипломатический иммунитет. Гарри, который переехал вместе с Меган и их сыном Арчи в США, не имеет американского гражданства. У него дипломатический британский паспорт. Источник газеты The Times сообщил, что, хотя Гарри имеет право стать постоянным резидентом США, он не будет добиваться вида ни вида на жительство, ни гражданства этой страны.
Согласно Закону об иммиграции и национализации, если Гарри решит стать гражданином США, он будет сначала вынужден отказаться от титула принца. Ему также придется платить налоги — в том числе и с дохода, заработанного не только в США, но и в любых других странах.
При этом Меган — гражданка США. После свадьбы с принцем в мае 2018 года британское подданство она оформить не успела.
Если Маркл (которая в 2013 году развелась со своим первым мужем Тревором Энгельсоном) решит подать на развод со вторым супругом, оформить его в США она не сможет. Дипломатический иммунитет позволяет изъять его носителя из-под юрисдикции государства пребывания. Американский Государственный департамент в этом случае вмешался бы и приостановил бракоразводный процесс.
Это означает, что развестись с Гарри в Калифорнии у Маркл не получится — это можно будет осуществить только в Великобритании. «Любопытно, знает ли об этом Меган», — задается вопросом Анджела Левин.