«Տապալված» կուլտային ֆիլմեր. «Վիլի Վոնկան և շոկոլադի ֆաբրիկան»
Կինոարտադրության մեջ հաճախ է պատահում, որ կինոթատրոններում վարձույթի ժամանակ որոշ ֆիլմեր չեն վաստակում նույնիսկ այնքան գումար, որ գոնե զրոյական դուրս գան։ Բայց պատահում է, որ նման ձախողումից հետո ֆիլմերը նվաճում են հանդիսատեսի սերը եւ դառնում պաշտամունքի առարկա: Նկատենք, որ ըստ հոլիվուդյան «կանոնների»՝ կինոնախագիծը պետք է իր բյուջեից 3 անգամ ավելի շատ գումար վաստակի։
NEWS.am STYLE-ը ներկայացնում է «Վիլի Վոնկան և շոկոլադի ֆաբրիկան» գեղարվեստական ֆիլմը, որը նկարահանված է գրող Ռոալդ Դալի «Չարլին և շոկոլադի արտադրամասը» վեպի հիման վրա:
Բյուջեն՝ 3 մլն դոլար, իսկ հասույթը՝ 4 մլն դոլար։
Ֆիլմը նկարահանվել է 1971 թվականին եւ պատմում է էքսցենտրիկ հրուշակագործ Վիլլի Վոնկայի մասին, որը որպես կոմերցիոն հնարք հինգ ոսկե տոմս է թաքցրել շոկոլադե սալիկներում եւ որոշել է փորձարկել հաղթողների ազնվությունը:
Քաղցրավենիքի երկրի շրջագայության ընթացքում, սակայն, անհրաժեշտ է պահպանել խիստ կանոններ, հակառակ դեպքում չի լինի գլխավոր մրցանակը՝ ամբողջ կյանքում ապահոված լինել Վիլի Վոնկաի շոկոլադներով։
Համարվում է, որ կինոարտադրության մեջ ամենահուսալի ներդրումն դա ընտանեկան ժանրի ֆիլմերն են։ Առաջին հերթին այն պատճառով, որ սեանսներին գալիս է ամբողջ ընտանիք, ուստի հասույթը պետք է բազմիցս ավելի բարձր լինը։
Սակայն 1971 թվականի շոկոլադե արտադրամասի մասին հեքիաթի առաջին էկրանավորումը ֆինանսական առումով լիակատար ֆիասկո է տարել։
«Վիլի Վոնկան և շոկոլադե ֆաբրիկան» միշտ չէ, որ ընտանեկան ֆիլմի համբավ է ունեցել։ Հայտնի կինոքննադատ Ջին Սիսկելը քննադատել է կինոնկարը, իսկ New York Times պարբերականն էլ ընդհանրապես այն հոգնեցուցիչ է անվանել։
Ռեժիսոր Մել Ստյուարտի ֆիլմը վարձույթում ընդամենը 4 մլն դոլար է վաստակել և ձախողվել է։ Հատկապես Paramount Pictures-ին հիասթափեցրել է այն փաստը, որ հայրենիքում ֆիլմը հավաքել է ընդամենը 526 633 դոլար:
Paramount-ն այնքան է հիասթափվել ֆիլմից, որ որոշել է հրաժարվել իր հեղինակային իրավունքների երկարաձգումից, և 1977 թվականին Warner Bros.-ը  գնել է ֆիլմի իրավունքը ընդամենը 550 000 դոլարով։
Warner-ը սկսել է ժապավենը վաճառել հեռուստատեսային կայաններին, որտեղ «Վիլի Վոնկան եւ շոկոլադե ֆաբրիկան» գտել է իր լսարանը եւ դարձել այն կուլտային դասական ֆիլմը, որը գիտեն եւ սիրում են ամբողջ աշխարհում:
Ժամանակին ֆիլմն առաջադրվել էր «Օսկար» մրցանակի լավագույն երաժշտության համար, իսկ գլխավոր դերակատար Ջին Ուայլդերն առաջադրվել էր «Ոսկե գլոբուս» մրցանակի ՝ տղամարդու լավագույն դերի համար:
2005 թվականին թողարկվեց ֆիլմի ռիմեյքը «Չարլին և շոկոլադի ֆաբրիկան» վերնագրով, որը նկարահանել է ֆենտեզի ժանրի վարպետ, անկրկնելի Թիմ Բերտոնը: Այս ժապավենը ՝ Ջոնի Դեփի դերակատարմամաբ, նույնպես ճանաչվում է որպես համաշխարհային կինոյի ամենանշանավորներից մեկը:
2023 թ-ին սպասվում է այս պատմության պրիկվելը ՝ «Վոնկա» անվանումով, որը կպատմի Վիլի Վոնկայի կյանքի մասին՝ մինչեւ հայտնի արտադրամասի բացումը:

In the film industry, it often happens that some films during the rental in cinemas do not even go to zero. But it happens that after such a failure, films win the audience's love and get the status of a cult. Note that according to Hollywood "rules", a film project must collect 3 times more than its budget.
NEWS. am STYLE presents the feature film "Willy Wonka and the Chocolate Factory" based on the fairy tale story by Roald Dahl "Charlie and the Chocolate Factory".
The budget is $ 3 million.
Fees - $ 4 million.
The film was shot in 1971 and tells about an eccentric pastry chef Willy Wonka, who, as a commercial device, hid five golden tickets in chocolate bars and decided to test the honesty of the winners.
But during the tour of the country of delicacies, you must follow strict rules, otherwise, you would not get the most important reward - a lifetime supply of Willy Wonka chocolate.
It is believed that children's and family films are the most reliable investment in the film industry. First of all, because whole families come to the showings, that's why the fees should be much higher.
However, the first production of the fairy tale about the chocolate factory in 1971 suffered a fiasco in financial terms.
"Willy Wonka and the Chocolate Factory" has not always had a reputation as a family film. The famous film critic Gene Siskel criticized the picture, and the New York Times called it tedious at all.
The film, directed by Mel Stewart, earned only $ 4 million at the box office and failed miserably, it especially disappointed Paramount Pictures with the fact that the film collected only $ 526,633 at home.
Paramount was so disappointed in the picture that it decided to refuse to renew its copyright, and in 1977, Warner Bros. bought the rights to the film for only $ 550,000.
Warner began selling the tape to television stations, where "Willy Wonka and the Chocolate Factory" found its audience and became the cult classic that is known and loved all over the world.
At the time, the film was nominated for an Academy Award for Best Music, and the lead actor Gene Wilder was nominated for a Golden Globe for Best Actor.
In 2005, a remake of the film with the title "Charlie and the Chocolate Factory" was released, and in 2023, a prequel of this story called "Wonka" is expected, which will tell about the life of Willy Wonka before the opening of the famous factory.