Արդյո՞ք չափն իսկապես կարեւոր է
Արդյո՞ք առնանդամի չափը իսկապես կարեւոր է: Տարածված կարծիք կա առնանդամի չափի մասին՝ որքան մեծ, այնքան լավ։ Սակայն, բացի մշակութային պատկերացումներից, սա ամբողջովին ճիշտ չէ, գրում է Mashable-ը:
Ըստ Clue-ի 2019 թվականի հետազոտության՝ հետերոսեքսուալ եւ բիսեքսուալ կանայք ամենացանկալին համարում են 13,9 սմ երկարությամբ առնանդամը։ Այստեղից հարց է ծագում. եթե միջին չափը ոչ միայն բավականաչափ լավ է, այլ բառացիորեն կատարյալ մարդկանց մեծամասնության համար, ինչու է մարդկանց մոտ այդքան տարված այն միտքը, որ մեծ առնանդամներն ավելի «առնական» են:
Հասկանալու համար, թե ինչու են մարդիկ այդքան տարված մեծ առնանդամներով, եկեք տեսնենք, թե ինչպես են նրանց պատկերներն ընկալվում աշխարհի տարբեր մշակույթներում: Խոշոր ֆալուսսային առարկաները վաղուց եղել են պտղաբերության, սեքսի եւ հաճույքի կիզակետը բոլոր մայրցամաքներում ու տարբեր մշակույթներում Օսիրիսի հին եգիպտական ​​պաշտամունքից, Հին Հունաստանից ֆալուսի պատկերագրությամբ մինչեւ ժամանակակից Ճապոնիա, որտեղ տեղի է ունենում Կանամարա Մացուրի փառատոնը։ Այն ներառում է առնանդամի թեմաներով շքերթներ, տորթեր եւ ֆալուսի տեսքով քաղցրավենիք:
Տեղափոխվենք մեր օրերը։ Այս պաշտամունքը ժամանակակից մշակույթ է մտել բազմաթիվ առումներով: 2019 թվականին Օքսֆորդի համալսարանի մեկ ուսումնասիրություն ցույց է տվել, որ առնանդամի մեդիա պատկերները կարող են ազդել առնանդամի չափսի ընկալման վրա: Այն նշում է, որ հեռուստատեսությունը եւ տղամարդկանց ամսագրերը հաճախ «ամրապնդում են մշակութային այն գաղափարը, որ ավելի մեծ առնանդամը տղամարդուն դարձնում է ավելի «առնական»:
Հետազոտությունը ենթադրում է, որ հենց պոռնոգրաֆիան է ազդում չափի ընկալման վրա։ Մասամբ պոռնոյում պատկերված առնանդամի չափսերի պատճառով, որոնք շատ ժամանակ միջինից բարձր են: Քանի որ պոռնոգրաֆիան առնանդամի պատկերների ամենատարածված աղբյուրն է, այն ապակողմնորոշիչ պատկեր է տալիս այն մասին, թե ինչն է իրականում սեռական բավարարվածություն:
Պոռնոկայքերը պաշտպանում են ռասիստական ​​կարծրատիպերը, ներառյալ այն գաղափարը, որ սեւամորթներն ավելի մեծ առնանդամներ ունեն, կարծրատիպ, որը տարածված էր էլիզաբեթյան ժամանակաշրջանում, երբ սպիտակամորթ եվրոպացի գաղութարարները ճամփորդում էին Աֆրիկայում եւ գրում իրենց ճամփորդությունների մասին չափազանցված պատմություններ:
Այժմ աճում է բացարձակապես նորմալ առնանդամով տղամարդկանց առնանդամը մեծացնելու ցանկությունը՝ չնայած բազմաթիվ ռիսկային գործոնների առկայությանը եւ նման վիրահատությունների հաճախակի բարդություններին:
Սեքսը եզակի ակտ չէ, եւ դրանում հիերարխիա չկա։ Վիճակագրորեն, ներթափանցող սեքսը կամ P-in-V սեռական հարաբերությունը նույնիսկ ամենահաճելի սեռական հարաբերությունը չէ: Փաստորեն, կանանց շրջանում միայն 18,4%-ն է կարող օրգազմ ապրել միայն ներթափանցումից։ Առնանդամի չափը` մեծ թե փոքր, չի երաշխավորում ֆանտաստիկ սեքսը:
Սեքսի եւ մտերմության մարզիչ Փոլին Ռայլանդը Mashable-ին ասել է, որ երբ խոսքը վերաբերում է սեքսին, մտերմությունն ու կապի զգացումը առաջնային են: «Դա ավելի շատ վերաբերում է անձի հետ ձեր կապին», - ասում է Ռայլանդը:
Սեռական ակտիվության որակից դժգոհությունը, ցածր ինքնագնահատականը եւ ինքնավստահությունը կարող են առաջացնել կամ սրել մտավոր ու ֆիզիկական առողջության այլ խնդիրներ, ինչպիսիք են կատարողական անհանգստությունը, էրեկտիլ դիսֆունկցիան եւ վաղաժամ սերմնաժայթքումը:
Առնանդամի չափը նշանակություն չունի։ Դա նաեւ առնականության, սեքսուալության կամ հաճույք տալու ունակության ցուցանիշ չէ։

Действительно ли размер имеет значение?
Действительно ли размер пениса имеет значение?  Широко распространено мнение о размере полового члена: чем больше, тем лучше. Но если оставить в стороне культурные представления, это не совсем соответствует действительности, пишет Mashable.
Согласно исследованию Clue, проведенному в 2019 году, гетеросексуальные и бисексуальные женщины считают пенис размером 13,9 см наиболее желательным.  Возникает вопрос: если средний размер не только достаточно хорош, но и буквально идеален для большинства людей, почему люди так одержимы идеей, что большие пенисы  более «мужественные»?
Чтобы понять, почему люди так зациклены на больших пенисах, давайте посмотрим, как их изображения воспринимаются в культурах по всему миру. Большие фаллические объекты долгое время были средоточием плодородия, секса и удовольствия на всех континентах и в разных культурах: от древнеегипетского культа Осириса, Древней Греции с иконографией фаллоса до современной Японии, где  проходит фестиваль Канамара Мацури, которые включает в себя парады на тему пениса, торты и сладости в форме фаллоса.
Перенесемся в наши дни. Этот вид поклонения проник в современную культуру разными способами. Одно исследование, проведенное Оксфордским университетом в 2019 году, показало, что изображения пениса в СМИ могут влиять на восприятие размера полового члена. В нем говорится, что телевидение и мужские журналы часто «подкрепляют культурное представление о том, что больший пенис делает мужчину более «мужественным»».
Исследование предполагает, что именно порнография влияет на восприятие размера. Отчасти из-за размеров пенисов, изображаемых в порно, которые большую часть времени значительно превышают средний размер. Поскольку порно является наиболее доступным источником изображений полового члена, оно создает вводящую в заблуждение картину относительно того, что на самом деле приносит сексуальное удовлетворение.
Порносайты поддерживают расистские стереотипы, в том числе идею о том, что у чернокожих пенисы больше — стереотип, который был распространен в елизаветинский период, когда белые европейские колонизаторы путешествовали по Африке и писали преувеличенные отчеты о своих путешествиях.
Сейчас  наблюдается рост желания увеличить  половой орган у мужчин с совершенно нормальным пенисом, несмотря на наличие множества факторов риска и частых осложнений при таких операциях.
Секс — это не единичный акт, и в нем нет иерархии. По статистике, проникающий секс, или половой акт P-in-V, даже не самый приятный половой акт. На самом деле, среди женщин только 18,4% могут испытать оргазм только от проникновения. Размер пениса, большой или маленький, не гарантирует фантастического секса.
Полин Райланд, тренер по сексу и интимным отношениям, рассказала Mashable, что когда дело доходит до секса, близость и чувство связи имеют первостепенное значение. «Это больше о вашей связи с человеком», — говорит Райланд.
Неудовлетворенность качеством сексуальной активности, низкая самооценка и неуверенность в себе могут вызвать или усугубить другие проблемы с психическим и физическим здоровьем, такие как беспокойство по поводу производительности, эректильная дисфункция и преждевременная эякуляция.
Размер пениса не имеет значения. Это также не показатель мужественности, сексуальности или  способности доставлять удовольствие.