Նորաձեւ մանրուքներ. ո՞ր զարդերը կվերադառնան նորաձեւություն 2024 թվականին
Մարգարիտները շարունակում են գրավել մոդայիկներին, եւ այս միտումը կշարունակվի 2024 թվականին։ «Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում մարգարտյա զարդերի որոնումները 66 տոկոսով ավելացել են»,-ասում է Լիբի Փեյջը, Net-a-porter.com-ի գլխավոր մարքեթինգի տնօրենը, որը ներկայացրել է անսովոր գույներ եւ դիզայն, որոնք ցույց են տալիս մարգարիտները նոր տեսքով, գրում է բրիտանական Vogue-ը։ Ահա եւս մի քանի հիմնական միտումներ, որոնք ակնկալվում է, որ 2024 թվականը կդարձնեն շատ հետաքրքիր տարի ոսկերչության համատեքստում:
Չոկերի վերադարձը
чокер.jpg (51 KB)
Չոկերները՝ վզնոցները, որոնք կիպ կապվում են պարանոցին, կրկին օրակարգում են: Գրեթե բոլոր զարդերի հավաքածուներում առնվազն մեկ choker կա, բայց Dior-ի եւ Louis Vuitton-ի դեպքում դրանք քիչ չեն:
Կաննի 2023 թ-ի կինոփառատոնին Ումա Թուրմանը հայտնվեց Chopard չոկերով, որը պատրաստված էր ռուբինի մի քանի կտորից, իսկ Մարգո Ռոբբին «Բարբի»-ի պրեմիերային ներկայացել էր մարգարտյա չոկերով:
чок.jpg (35 KB)
Սակայն 2024-ին ոչ միայն շքեղ զարդերով պատված չոկերներն են նորաձեւ: Վանեսա Քիրբին, ով մարմնավորել է Ժոզեֆինային Ռիդլի Սքոթի «Նապոլեոն» էպիկական ֆիլմում, եւ Քեյլի Սփենին, ով նկարահանվել է Սոֆյա Կոպոլայի «Պրիսցիլլա» ֆիլմում, նախընտրել են չոկերի ամենապարզ ձեւը՝ ժապավենը, որը պահում է կախազարդը:
Զարդարում ենք ձեռքերը
рук.jpg (47 KB)
Ձեռքերի զարդարանքներ հայտնվել են Dior-ի վերջին հավաքածուում․ փարիզյան տունը նաեւ նախագծել է Rose Des Vents մի շարք օրիգինալ կտորներ, այդ թվում՝ մատանիներ՝ զուգակցված ապարանջաններով եւ թելերով, որոնք անցնում են ձեռքի վրայով:
Նադա Ղազալի եւ Շառլոտա Չենեթի ժամանակակից զարդերը միաժամանակ ընդգրկում են բութ մատն ու ձեռքը՝ ընդօրինակելով նրանց ոգեշնչող ժամանակակից քանդակների հոսող գծերն ու աբստրակտ ձեւերը:
Զարդեր հագուստի համար
Публикация от Beyoncé (@beyonce)
Վերջին ամիսներին զարդերը խաղում են նորաձեւության հետ։ Cartier-ը ոսկե թիկնոց է ստեղծել Զոի Սալդանայի համար, Tiffany & Co.-ն զարդարել է Բեյոնսեին՝ Diamonds By The Yard զգեստի համադրությամբ։
Pomellato-ն ներկայացրել է մարմնի շղթա, որը կարելի է կրել վերնաշապիկի վրայից՝ աշխատանքի գնալիս, կամ զգեստի վրա՝ երեկույթի ժամանակ։ Messika-ն ներկայացրել է ադամանդաձեւ սեղմիչներ՝ տաբատները կամ վերնաշապիկները զարդարելու համար, իսկ Ouie-ն՝ վերջերս բացված լոնդոնյան ոսկերչական բրենդը, առաջարկում է հուդիներ՝ արծաթե, ոսկե կամ ադամանդե դետալներով, որոնք կարելի է առանձին կրել նաեւ դաստակին՝ որպես ապարանջան:
одежда.jpg (49 KB)
Բայց հագուստի զարդարման միտումի ամենազարմանալի օրինակը գալիս է Boucheron-ից՝ ճկուն մագնիսական գրպանի տեսքով՝ սեւ եւ սպիտակ ադամանդի եւ օնիքսի գծերով, որը կարող է վառ դարձնել ձմեռային վերարկուն, երեկոյան զգեստը կամ սիրելի ջինսը:
Սննդից ոգեշնչված զարդեր
Loquet-ի կախազարդերի մեջ խնձորներն ու Crudité-ը կենտրոնական տեղ են զբաղեցնում։ Ոսկերիչ Սիլվիյա Ֆուրմանովիչն առաջարկում է սնկի ձեւ ունեցող փայտե ականջօղեր՝ գունավոր թանկարժեք քարերով, իսկ սոխի տեսքով մակարոնի մի կտորը Roxanne First վզնոցի առանցքն է: Հավաքածուն կոչվում է Buon Appetito, որը իտալերենից թարգմանաբար նշանակում է «Բարի ախորժակ»:
еда.jpg (23 KB)
«Ես ուզում էի փոխանցել իտալական խոհանոցի սեքսուալությունը եւ այն համատեղել հեռուստատեսության մեջ հայտնի կանացի կերպարների հետ», - ասում է Ջեսիկա Մաքքորմակն իր վերջին նախագծի՝ «Կարամելա»-ի մասին, որը կոչվում է Թոնի Սոպրանոյի կնոջ անունով եւ իրենից ներկայացնում է սպագետտի՝ ադամանդներով եւ ոսկով:
келли.jpg (60 KB)
Մինչ Cartier-ը տաք սուրճ է մատուցում իր նորակառույց շենքից դուրս՝ փարիզյան ոսկերչական տան ներսում առաջարկվում են Grain de Café-ի նոր օրինակներ․ այս ոճը սիրված էր Գրեյս Քելլիի կողմից:

Стильные мелочи:  Какие украшения вернуться в моду в 2024 году?
Жемчуг продолжает привлекать модниц, и эта тенденция продолжится в 2024 году. «За последний месяц мы наблюдали увеличение количества запросов на украшения из жемчуга на 66 процентов», — говорит Либби Пейдж, директор по маркетингу Net-a-porter.com, которая запаслась необычными цветами и дизайнерскими решениями, показывающими жемчуг в новом свете, пишет британский Vogue. Вот еще несколько ключевых тенденций, которые, как ожидается, сделают 2024 год очень интересным в контексте ювелирных украшений.
Возвращение чокеров
Чокеры – плотно прилегающие к шее ожерелья, - снова на повестке дня. В каждой последней коллекции украшений есть как минимум один чокер, но у Dior и Louis Vuitton их немало.
чокер.jpg (51 KB)
На Каннском кинофестивале 2023 года Ума Турман  появилась с чокере Chopard, сделанном из нескольких ниток х рубинов, а Марго Робби на премьере «Барби» носила жемчужный чокер от Assael.
чок.jpg (35 KB)
Но в 2024 году в тренде будут не только роскошные, инкрустированные драгоценными камнями чокеры. Ванесса Кирби, сыгравшая Жозефину в эпическом фильме Ридли Скотта «Наполеон», и Кейли Спэни, сыгравшая главную роль в фильме Софии Копполы «Присцилла», привели аргументы в пользу самой простой формы чокера -  лента, удерживающая кулон.
Украшаем ручки
Усыпанные драгоценными камнями украшения для рук появились в последней коллекции Dior, а парижский дом также разработал серию оригинальных украшений Rose Des Vents, в том числе кольца, соединенные с браслетами и нитями, идущими поперек руки.
рук.jpg (47 KB)
Современные украшения для рук Нады Газаль и Шарлотты Шене одновременно охватывают большой палец и кисть, повторяя плавные линии и абстрактные формы современных скульптур, которые их вдохновляют.
Украшения для одежды
В последние месяцы ювелирные изделия заигрывают с модой. Cartier создал золотую накидку для Зои Салданы, Tiffany & Co. одела Бейонсе в платье Diamonds By The Yard.
A post shared by Beyoncé (@beyonce)
Pomellato представила цепочку для тела, которую можно носить поверх рубашки на работу или платья на вечеринку, Messika представила ромбовидные клипсы для украшения брюк или топов, а Ouie, недавно запущенный лондонский ювелирный бренд, предлагает худи-тоглы из серебра, золота или с бриллиантовым паве, которые также можно регулировать на запястье и носить в виде браслетов.
одежда.jpg (49 KB)
Но самый удивительный пример тренда «украшения для одежды» появился у Boucheron в виде гибкого магнитного кармана с черно-белыми полосками бриллиантов и оникса, который может оживить зимнее пальто, вечернее платье или любимую пару джинсов.
Драгоценности, вдохновленные едой
Яблоки и Crudité занимают центральное место в подвесках Loquet, ювелир Сильвия Фурманович предлагает вкусные серьги-грибы из дерева с яркими драгоценными камнями, а кусок макарон в форме лука является центральным элементом колье Roxanne First. Коллекция получила название Buon Appetito, что в переводе с итальянского означает «Наслаждайтесь едой».
еда.jpg (23 KB)
«Я хотела передать сексуальность итальянской кухни и совместить ее с характером женщин-икон мафиозных фильмов и телевидения», — говорит Джессика МакКормак о своем последнем проекте «Кармела», названном в честь жены Тони Сопрано, который воспроизводит спагетти в бриллиантах и золоте.
келли.jpg (60 KB)
В то время как перед своим недавно отреставрированным домом на улице Рю де Ла Пэ, 13, Cartier подает горячий кофе, внутри парижский ювелир предлагает новые интерпретации Grain de Café, стиля, любимого Грейс Келли.