Ավստրալիայի ամենահարուստ կնոջը դուր չի եկել նրա դիմանկարը. Նա պահանջել է այն հանել ցուցահանդեսից
Արվեստը սուբյեկտիվ է. Եվ չնայած շատ արվեստագետներ ցանկանում են կիսվել իրենց աշխատանքով աշխարհի հետ, երաշխիք չկա, որ հանդիսատեսը կհասկանա կամ նույնիսկ կսիրի այն: Սա վերաբերում է նաև նկարիչ Վինսենթ Նամատժիրայի նկարին՝ Ավստրալիայի ամենահարուստ կնոջ՝ հանքարդյունաբերության մագնատ Ջինա Ռայնհարթին:
Ռայնհարթը կոչ է արել Ավստրալիայի ազգային պատկերասրահին (NGA) հեռացնել իր դիմանկարը՝ 21 առանձին աշխատանքներից մեկը, որոնք կազմում են Նամատջիրայի Ավստրալիայի գույներով ցուցահանդեսի մեկ կտորը, հաղորդում է CNN-ը:
Նրա աշխատանքի այլ թեմաներն են՝ հանգուցյալ թագուհի Եղիսաբեթ II-ը, ամերիկացի երաժիշտ Ջիմի Հենդրիքսը, աբորիգենների իրավունքների պաշտպան Վինսենթ Լինգիարին և Ավստրալիայի նախկին վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը:
порт1.jpg (72 KB)
Ավստրալական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ Ռայնհարթը գրել է NGA-ի տնօրենին և նախագահին՝ խնդրելով հեռացնել նկարը։
Հայտարարության մեջ Նամատջիրան ասում է, որ նկարում է «հարուստ, հզոր կամ կարևոր մարդկանց. մարդկանց, ովքեր ազդել են այս երկրի և անձամբ իմ վրա՝ ուղղակիորեն կամ անուղղակիորեն, լավ կամ վատ»: «Ես նկարում եմ աշխարհն այնպես, ինչպես տեսնում եմ», - ասաց նա: «Մարդկանց անպայմանորեն դուր չեն գալիս իմ նկարները, բայց ես հուսով եմ, որ նրանք ժամանակ են տրամադրում նայելու և մտածելու. «Ինչու՞ է այս աբորիգեն տղան նկարել այդքան հզոր մարդկանց»: Ի՞նչ է նա փորձում ասել:
«Ոմանց դա կարող է դուր չգալ, մյուսներին՝ ծիծաղելի թվալ, բայց հուսով եմ, որ մարդիկ ավելի խորը կնայեն և կտեսնեն լուրջ կողմը», - ավելացրել է Նամատջիրան:
Ռայնհարթը Hancock Prospecting մասնավոր հանքարդյունաբերական ընկերության գործադիր նախագահն է, որը հիմնադրել է նրա հայրը՝ Լանգ Հենքոկը: Forbes-ի տվյալներով՝ Ռայնեհարտի կարողությունը գնահատվում է 30,2 մլրդ դոլար։
Ավստրալիայի վիզուալ արվեստի ազգային ասոցիացիան (NAVA) աջակցություն է հայտնել Նամատջիրային, հաղորդում է CNN-ի 9News մասնաճյուղը: «Չնայած Ռայնհարթն իրավունք ունի արտահայտելու իր կարծիքը ստեղծագործության մասին, նա իրավունք չունի ճնշել պատկերասրահին՝ նկարը հեռացնելու համար, պարզապես այն պատճառով, որ այն իրեն դուր չի գալիս», - ասել է NAVA-ի գործադիր տնօրեն Պենելոպա Բենթոնը, հաղորդում է 9News-ը: NAVA-ն անհանգստացած է, որ Ռայնհարթի խնդրանքը՝ հեռացնել դիմանկարը, «գրաքննության և ստեղծագործական արտահայտությունը ճնշելու համար վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում»:

Australia's richest woman doesn't like her portrait, demands it be removed from exhibition
Art is subjective. And while many artists are eager to share their work with the world, there is no guarantee that audiences will understand or even love it. This also applies to artist Vincent Namatjira's painting of Australia's richest woman, mining magnate Gina Rinehart.
Rinehart has called on the National Gallery of Australia (NGA) to remove her portrait, one of 21 separate works that make up a single piece in Namatjira's Australia in Color exhibition, from the exhibition, CNN reports.
Other subjects of his work include the late Queen Elizabeth II, American musician Jimi Hendrix, Aboriginal rights activist Vincent Lingiari, and former Australian Prime Minister Scott Morrison.
порт1.jpg (72 KB)
Australian media reported that Rinehart had written to the director and chairman of the NGA asking for the painting to be removed.
In a statement, Namatjira said he paints "people who are rich, powerful or important - people who have influenced this country and me personally, directly or indirectly, for good or bad." “I paint the world as I see it,” he said. "People don't necessarily like my paintings, but I hope they take the time to look and think, 'Why did this Aboriginal guy paint such powerful people? What is he trying to say?’”
“Some people may not like it, others may find it funny, but I hope people will look deeper and see the serious side,” Namatjira added.
Rinehart is the executive chairman of Hancock Prospecting, a private mining company founded by her father, Lang Hancock. According to Forbes, Rinehart's net worth is estimated at $30.2 billion.
The National Association of Visual Arts of Australia (NAVA) expressed support for Namatjira, CNN affiliate 9News reported. “While Rinehart has the right to express her opinion about the work, she does not have the authority to pressure the gallery to remove the painting simply because she doesn’t like it,” NAVA executive director Penelope Benton said. NAVA is concerned that Rinehart's request to remove the portrait "sets a dangerous precedent for censorship and the suppression of creative expression."