ARARAT թանգարանում բացվել է «Համարձակ Խնձորեսկ» գորգերի ժամանակավոր ցուցադրությունը՝ դառնալով «Ոսկե ծիրան» 21-րդ երեւանյան միջազգային կինոփառատոնի կարմիր գորգի արարողության նուրբ նախաբանը։ Այս տարի փառատոնը, որը մայրաքաղաք Երեւանում տեղի կունենա հուլիսի 7-14-ը, հեռանում է ավանդական կարմիր գորգից։
Փառատոնի ստեղծագործական թիմը որոշել է այս կարեւոր տարրին նոր, խորապես բովանդակալից իմաստ հաղորդել։ Արարողության համար AHA Collective ստեղծագործական հարթակը, արվեստագետ Դավիթ Քոչունցի հետ միասին, գորգերի շարք է հեղինակել։ Կին գորգագործ վարպետների ձեռքերով պատրաստված 7 եզակի կարպետները, որոնք կազմում են Նայիրի Խաչատուրեանի կողմից համադրված «Տեղորոշում» («Point of Reference») կարմիր գորգի հավաքածուն, հուլիսի 7-ին կազդարարեն և կձևավորեն տեղական և միջազգային կինոփառատոնային դաշտում նոր մշակույթ։
Այս կարեւոր փոփոխության նախօրեին ARARAT թանգարանը, «Ոսկե ծիրան» փառատոնը եւ AHA Collective-ը ներկայացնում են արվեստագետ Դավիթ Քոչունցի այլ աշխատանքների ցուցադրությունը՝ 2023 թվականի «Համարձակ Խնձորեսկ» հավաքածուն, որը պատրաստել են Սյունիքի Վերիշեն գյուղի կին վարպետները։ Այս հավաքածուն հայկական գորգագործության հնագույն ավանդույթների պատմությունն է՝ բնական ու ճարտարապետական համատեքստերում։ Ցուցահանդեսի ուրույն հատվածը բաղկացած է Փիրուզա Խալափյանի լուսանկարներից, որտեղ գորգերը ներկայացված են արվեստագետի ընտանիքի ծննդավայրի` Հին Խնձորեսկի ժայռափոր միջավայրում։
«Ժամանակակից մշակութային համատեքստը որոշակի առումով պայքար է ուշադրության եւ զգացմունքների համար: Գաղտնիք չէ, որ «Ոսկե ծիրանը» վաղուց արդեն դադարել է միայն արժանավոր ֆիլմեր ցուցադրելու հարթակ լինելուց։ Տասնամյակների ընթացքում կինոփառատոնը ձեռք է բերել սիմվոլիզմ, որը հաճախ ստեղծում է այս կամ այն փառատոնի պատմությունը:
Հիշենք Կաննի փառատոնի երկարամյա նախագահ լեգենդար Ժիլ Ժակոբին, ով տարիներ շարունակ Կաննի կինոփառատոնի բացման ժամանակ մեկնում էր իր ձեռքն աստիճաններով բարձրացող դերասաններին՝ խորհրդանշորեն բերելով իրենց փառատոնի օլիմպոս։ Կարծում եմ, կարմիր գորգը, որպես փառատոնի սիմվոլներից մեկը և՛ հանգուցային է, և՛ ուշագրավ։ Վերափոխել փառատոնի այս դրվագը թերևս որքան համարձակ է, նույնքան էլ իմաստալից։ Այս գաղափարը նաև գեղեցիկ հանգավորվում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի 20-ամյա գործընկներ ARARAT-ի հետ, քանի որ թե՛ կոնյակագործության, թե՛ գորգագործության հիմքում ընկած է Վարպետությունը։ Վարպետի ստեղծագործական աշխատանքն է, որ պսակում է բնության առատաձեռնությունն ու դարերի ավանդույթները և հրավիրում մշակույթը բացահայտելու ճամփորդության»,- նշում է Երեւանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի ղեկավար Զարուհի Սարիբեկյանը։
2022 թվականի աշնանից մինչեւ 2023 թվականի գարուն AHA-ի թիմը սահմանամերձ Վերիշեն գյուղում էր, որտեղ Գորիսի եւ հարակից գյուղերի ջուլհակուհիները շարունակեցին հայկական գորգագործության հնագույն ավանդույթը։ Վեց ամսից էլ քիչ ժամանակում Վերիշենի արհեստագործական կենտրոնի կին վարպետները Դավիթ Քոչունցի էսքիզների հիման վրա հյուսեցին ինը եզակի արտադրանք: «Համարձակ Խնձորեսկ» հավաքածուն ստեղծվել եւ պատկերվել է նկարչի հայրենի քաղաքում, որը հայտնի է որպես միջնադարում հայկական գորգագործության կենտրոն։ Դիզայնը մշակվել է նկարչի երեւանյան արվեստանոցում, իսկ գորգերի հումքը ստացվել է Շիրակի մարզի հովիվներից։ Գորգերը «Վերիշեն» արհեստագործական կենտրոնում ավանդական փայտյա մանածագործական սարքերի վրա ձեռքով հյուսել են կանայք:
Խնձորեսկ գյուղի ժայռերի մեջ փորագրված որմնախորշերը ոգեշնչման աղբյուր են եղել Քոչունցի գորգերի ձեւավորման համար։ Երկիր հայրենին գորգի միջոցով պատկերելու ցանկությունը հարազատ հողի հանդեպ խորունկ սիրո դրսեւորում է: «Փոխել ավանդույթը, որն ավելի հին է, քան ցանկացած կինոփառատոն, հեշտ չէր: Բայց, հրաժեշտ տալով հզոր ավանդույթին, հասկանում ենք, որ նորն ենք ստեղծում, եւ դա մեզ ուժ է տալիս»,- նշել է «Ոսկե ծիրան»-ի գեղարվեստական ղեկավար Կարեն Ավետիսյանը։
«Գորգագործության արվեստը հայ մշակույթի հնագույն դրսեւորումներից է, որը հայտնի է ամբողջ աշխարհում։ Ուրախ եմ, որ 2023 թվականին AHA Collective-ը Դավիթ Քոչունցի հետ միասին սկսեց նոր իմաստ փնտրել այս արվեստում՝ ներմուծելով նոր ձեւեր։ Կարեւոր է, որ արվեստն ու խորհրդանիշները շարունակաբար սնուցեն եւ արտացոլեն արդի թեմաները»,- շեշտել է AHA Collective-ի հիմնադիր Նայիրի Խաչատուրեանը:
Արվեստը հասկանալու համար կարեւոր է իմանալը, թե ինչպես եւ ինչ պայմաններում է ծնվել գաղափարը։ Դիզայներ Դավիթ Քոչունցի գորգերի հավաքածուի դեպքում գաղափարը ծագել է 2020-ականներին՝ համավարակի ժամանակ, երբ մարդիկ զրկված էին իրական շփումից եւ կտրված բնությունից։ Դավիթը աշխատել է հիշողությամբ, ոչ թե օգտվել լուսանկարներից կամ այլ պատկերացումներից: Նա ապավինել է բացառապես իր երեւակայությանը։ Համավարակից բացի, այս գործերի ստեղծման վրա մեծ ազդեցություն են թողել 2021 թվականի իրադարձությունները, պատերազմական եւ հետպատերազմյան ժամանակները։
Գորգը, ըստ Քոչունցի, պետք է ոչ թե սոսկ ներկայացվի կամ պատկերվի, այլ իրագործվի ու շոշափելի դառնա։ Քոչունցը որոշել է իր աշխատանքին մոտենալ բնագետի տեսանկյունից՝ ստեղծագործելով տեխնոլոգիայից դուրս։ Այսպիսով, գորգերը ստեղծելիս նա ձգտել է պահպանել եւ հարազատ մնալ ավանդական արհեստագործության վավերականությանը՝ համադրելով բնության շռայլությունն ու դարավոր ավանդույթները եւ դրանով իսկ դիտողին աշխարհի նոր ընկալում առաջարկել։ «Ինձ համար կինոն շատ կարեւոր է։ Կինոյի հետ կապը ձեւավորեց ինձ որպես արվեստագետ, եւ մինչ օրս այն ոգեշնչման աղբյուր է: «Ոսկե ծիրանը» Հայաստանի ամենամեծ կինոփառատոնն է, դրա կարմիր գորգը մեդիա է, որը կարող է անվերջ մտորումներ առաջացնել»,- նշել է Դավիթ Քոչունցը։
«Կարմիր գորգն ավանդաբար ասոցացվում է հոլիվուդյան փայլի եւ գլամուրի հետ, սակայն այս տարի մենք որոշեցինք հեռանալ համաշխարհային խորհրդանիշներից եւ ներկայացնել մեր ավանդականը: Հայկական մշակույթը հարուստ ու եզակի պատմություն ունի, եւ հուսով ենք, որ այս քայլը դրական կընդունվի։ Ի վերջո, ինչպես ասում են, եթե խիզախես, գուցե պարտվես, եթե չխիզախես, երբեք չես իմանա, թե ինչ կպատահեր»,- ընդգծել է Կարեն Ավետիսյանը։

Кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году привнесет свой твист в красную дорожку кинофестиваля
В музее ARARAT открылась временная выставка ковров «Отважный Хндзореск», ставшая изысканным прологом к церемонии красной дорожки 21-го Ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос». В этом году фестиваль, который пройдет в армянской столице с 7 по 14 июля, отходит от традиционной красной дорожки.
Креативная группа фестиваля решила придать этому важному элементу новую, глубоко осмысленную нагрузку. Для церемонии креативная платформа ANA Collective совместно с художником-дизайнером Давидом Кочунцем создала серию ковров. Семь уникальных ковров, выполненных руками женщин-мастеров, объединены куратором Наири Хачадурян в коллекцию «Точка отсчета» (Point of Reference) и будут представлены 7 июля, открывая новую главу в ритуальной культуре кинофестиваля.
ARS_0043.JPG (47 KB)
В преддверии этой важной перемены музей ARARAT, фестиваль «Золотой абрикос» и ANA Collective представляют выставку других работ дизайнера Давида Кочунца — коллекцию 2023 года «Отважный Хндзореск», выполненную мастерами Сюника из села Веришен. Эта коллекция — история о древних традициях армянского ковроделия в природном и архитектурном контекстах. Особую часть выставки составляют фотоработы Пирузы Халапян, запечатлевшей ковры в ущельях Старого Хндзореска, родины дизайнера.
ARS_0045.JPG (35 KB)
«Современный культурный контекст — это в определённом смысле борьба за внимание и эмоции. Не секрет, что «Золотой абрикос» давно перестал быть лишь площадкой для показа достойного кино. На протяжении десятилетий кинофестивали обросли символизмом, который зачастую и создаёт историю того или иного события. Вспомним легендарного многолетнего президента Каннского кинофестиваля Жиля Жакоба, который показательно подавал руку поднимающимся по красной дорожке актерам, символично ведя их на фестивальный Олимп. Менять такой важный протокольный элемент фестиваля, как красная дорожка, — это смелая и значимая идея, которая гармонично сочетается с 20-летним партнером «Золотого абрикоса» — армянским коньяком ARARAT. В основе обоих явлений лежит мастерство. Труд мастеров, соединяющий щедрость природы и вековые традиции, приглашает нас в увлекательное путешествие по раскрытию новых смыслов», - отмечает глава отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
ARS_0123.jpg (46 KB)
С осени 2022 по весну 2023 года коллектив ANA находился в приграничной деревне Веришен, где женщины-ткачихи из Гориса и близлежащих деревень продолжали древнюю традицию армянского ковроткачества. За менее чем шесть месяцев мастерицы из Центра ремесел «Веришен» соткали девять уникальных изделий по эскизам Давида Кочунца. Коллекция «Отважный Хндзореск» создана и запечатлена в родном городе художника, известном как центр армянского ковроткачества в средние века. Дизайн разрабатывался в студии художника в Ереване, а сырье для ковров поступало от пастухов из Ширакской области. Ковры ткались вручную женщинами на традиционных деревянных ткацких станках в Центре ремесел «Веришен».
ARS_0001.JPG (51 KB)
Дверные углубления, вырубленные в скалах деревни Хндзореск, послужили вдохновением для дизайна ковров Кочунца. Стремление изобразить землю через ковер — это акт глубокой привязанности к родной земле. «Изменить традицию, которая старше любого кинофестиваля, было нелегко. Но, прощаясь с мощной традицией, мы понимаем, что создаем новую, и это придает нам сил», — отмечает художественный директор «Золотого абрикоса» Карен Аветисян.
«Искусство ковроделия — одно из древнейших проявлений армянской культуры, известное во всем мире. Я рада, что в 2023 году ANA Collective совместно с Давидом Кочунцем начали искать новые смыслы в этом искусстве, привнося новые формы. Важно, чтобы искусство и символы непрерывно подпитывались и отражали актуальные темы», — подчеркивает основатель ANA Collective Наири Хачадурян.
ARS_0461.JPG (56 KB)
Чтобы понять искусство, важно узнать, как и в каких условиях родилась идея. В случае с коллекцией ковров дизайнера Давида Кочунца, идея зародилась в 2020-е годы, во время пандемии, когда люди были изолированы от реального общения и оторваны от природы. Давид работал со своей памятью, а не с фотографиями или другими визуализациями. Он опирался исключительно на своё воображение. Помимо пандемии, большое влияние на создание этих работ оказали события 2021 года, военное и послевоенное время.
ARS_0242.JPG (43 KB)
Ковёр, по мнению Кочунца, должен быть не просто представлен или нарисован, а реализован и ощутим. Кочунц решил подойти к работе как натуралист, творящий вне технологий. Так, создавая свои ковры, он стремился сохранить и передать подлинность традиционного мастерства, соединяя щедрость природы и вековые традиции, и тем самым предложить зрителю новое восприятие мира. «Кино очень важно для меня. Связь с кино сформировала меня как художника и до сих пор является источником вдохновения. «Золотой абрикос» — самый большой кинофестиваль в Армении, его красная дорожка — медиа, способное вызвать бесконечные рефлексии», — делится Давид Кочунц.
ARS_0184.JPG (50 KB)
«Красная дорожка традиционно ассоциируется с голливудским блеском и гламуром, но в этом году мы решили отойти от мировой символики и внедрить нашу, традиционную. Армянская культура имеет богатую и уникальную историю, и мы надеемся, что этот шаг будет воспринят положительно. В конце концов, как говорится, рискуя — можешь проиграть, не рискнув — так и не узнаешь, как было бы», — отметил  Карен Аветисян.