Ասո Օ. Թավիթյան՝ խորհրդավոր հովանավորը, ով միլիոններ է թողել արվեստի աշխարհին
Ասո Օ. Թավիթյանը մեծացել է աղքատության մեջ, բայց 64 տարեկանում սկսել է «գնումների պայթյուն»: Բոլորին անտեղյակ նա հավաքել է հայտնի նկարիչների գործեր՝ թողնելով 331 աշխատանք Ուիլյամսթաունի Քլարկ արվեստի ինստիտուտում, գրում է New York Times-ը։
Նա այդ ամենն անաղմուկ է արել: «Նա երբեք չի ասել՝ «Նայիր ինձ»,-ասում Ասո Օ. Թավիթյան հիմնադրամի նախագահ Քենդիս Բեյնեկը:
«Արվեստի աշխարհից դուրս շատ քչերը գիտեին նրա մասին», - խոստովանել է Ուիլյամսթաունի Քլարկ արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Օլիվյե Մեսլին:
Երբ անցյալ ամիս հայտարարվեց, որ Ասո Օ. Թավիթյանը, իր հիմնադրամի միջոցով, ինստիտուտին թողել է հարյուրավոր միլիոն դոլար արժողությամբ արվեստի 331 գործ՝ գումարած 45 միլիոն դոլար՝ նոր թեւ կառուցելու համար, լուրերը տարակուսանք առաջացրին:
Թավիթյանը, ով մահացել է 2020 թվականին՝ 80 տարեկանում, ինքնագործ մարդ էր, որը հավաքել էր Հին վարպետների և այլ դասական եվրոպական արվեստի ստեղծագործությունների ապշեցուցիչ հավաքածու՝ հեղինակավոր արվեստագետների կողմից, ինչպիսիք են Հանս Մեմլինգը, Պիտեր Պոլ Ռուբենսը, Պարմիջիանինոն, Էլիզաբեթ Լուիզ Վիգե-Լե Բրունը և Ջիան Լորենցո Բերնինին:
Թավիթյանի հավաքած, բայց ինստիտուտին նվիրաբերված աշխատանքների մեջ չներառված իրերի մեծ մասը փետրվարին աճուրդի կհանվեն Նյու Յորքի Sotheby's աճուրդում «Ասո Օ. Թավիթյանի տեսիլքը» խորագրով, որոնց ընդհանուր արժեքը 14-24 միլիոն դոլար է:
Սա վերջապես հանրությանը հնարավորություն կտա պատկերացում կազմել նրա արվեստով լի և շատ լավ կազմակերպված կյանքի մասին:
Թավիթյանը, թեև լավ գինու, հատկապես բուրգունդիի սիրահար էր, ամենևին էլ հարուստ կալվածքում չէր ծնվել։
Նա բուլղարական ծագումով հայ էր (Ասո, նրա լրիվ անունը՝ Ասադուր), ով մեծացել էր աղքատության մեջ և 1959 թվականին ընտանիքի հետ փախել էր կոմունիզմից՝ տեղափոխվելով Բեյրութ։
«Դա դժվար ժամանակ էր նրա ընտանիքի համար», - ասում է նրա գործընկեր Իզաբելլա Մայզինգերը, ով նրա հետ էր 2004 թվականից հետո հավաքման սկզբնական տարիներին:
«Կաթոլիկ ուսուցիչներն օգնեցին նրան կրթության հարցում, և նա փորձում էր ի պատասխան օգնել այլ մարդկանց», - ասում է Մայզինգերը: «Թավիթյան» հիմնադրամը, որը կստանա Sotheby's-ի վաճառքից ստացված հասույթը, իր բարեգործությունը կենտրոնացնում է կրթության և խաղաղության վրա, հատկապես Հայաստանում, ինչպես նաև արվեստի ոլորտում:
Թավիթյանը ներգաղթել է Միացեալ Նահանգներ 1961-ին, երբ շուրջ 21 տարեկան էր, եւ տաքսու վարորդ է աշխատել Կոլումբիա համալսարանում: Հետագայում այդ փորձառությունը նրան լավ է ծառայել: «Նա գնում էր տաքսու վարորդի ճանապարհով՝ հյուսելով և դուրս գալով երթևեկությունից և փորձելով անցնել մյուսներին», - ասում է նրա երկարամյա աշխատակցուհի Լաուրա Ֆիցպատրիկը, ով Ասադուր Օ. Թավիթյանի հմնադրամի գործառնությունների տնօրենն է։
Կոլումբիայի համալսարանում Թավիթյանը ստացել է միջուկային ճարտարագիտության մագիստրոսի կոչում և աշխատել միջուկային ֆիզիկայի դոկտորի կոչումով, սակայն չի ավարտել ատենախոսությունը։ 1969 թվականին նա համահիմնել է Syncsort-ը։
2004թ.-ին, որը շատ առումներով նշանակալից տարի էր, նա տեղափոխվեց Վերին Իսթ Սայդի մեծ քաղաքային տուն, որը վերանորոգվել էր հինգ տարվա ընթացքում:
Այդ ժամանակ նա 64 տարեկան էր և այրի. նրա կինը՝ Առլենը, մահացել էր 2002 թվականին, և նա հանդիպեց Մայզինգերին Հեմփթոնս ուղևորության ժամանակ, որտեղ նա աշխատում էր հնաոճ իրերի խանութում:
«Սկզբում նա մտածում էր, որ պարզապես կզարդարի տները», - ասում է Մայզինգերը, ով հիշում է, որ նրանք առավոտների մեծ մասն անցկացնում էին նախաճաշի ժամանակ նկարների և քանդակների աճուրդների կատալոգների վրա խորհելով: «Նրանից որոշ ժամանակ պահանջվեց 400,000 դոլարի միջակայքից միլիոնների հասնելու համար»:
Թավիթյանի հավաքագրման լավագույն տարիները եղան այն ժամանակ, երբ արվեստի աշխարհն իր էներգիայի մեծ մասը կենտրոնացնում էր ժամանակակից արվեստի վրա՝ հետևում թողնելով համեմատաբար եկամտաբեր առաջարկներ: Թավիթյանը «զվարճացավ», երբ տեսավ, որ նոր գրված գործերը վաճառվում են տասնյակ միլիոններով։ «Սա ոչինչ է սրա համեմատ», - ասաց նա իր ձեռքբերումների մասին:
Միտումները անտեսելը օգնեց խթանել որոնումը: Թավիթյանը սիրում էր մոտավորապես 1450-1850 թվականների դիմանկարներ: «Նա երբեք երեխաներ չի ունեցել, ուստի սրանք նրա երեխաներն էին», - ասում է Մայզինգերը:
Միևնույն ժամանակ, նա կարող էր համառ լինել ճիշտ աշխատանքի համար, հատկապես աճուրդում: «Մի անգամ նա ինձ ասաց. «Երբ ես որոշում եմ, որ ինչ-որ բանի վրա խաղադրույք եմ կատարում, դա արդեն իմն է»։
Թավիթյանը սիրում էր Քլարկ ինստիտուտը, որը գտնվում է Սթոքբրիջից ընդամենը 35 մղոն հեռավորության վրա: Նա միացավ դրա հոգաբարձուների խորհրդին 2006 թվականին և ցուցադրեց իր որոշ աշխատանքները 2011 թվականին «Աչք առ աչք. եվրոպական դիմանկարներ, 1450-1850» ցուցահանդեսում:
2019 թվականի աշնանը նրա մոտ քաղցկեղ ախտորոշեցին։ Նա արդեն մտածում էր Քլարկ ինստիտուտին նվեր տալու մասին, բայց առողջական լուրերից հետո «դա արագացրեց իր ծրագիրը», - ասում է նրա օգնականը՝ Ֆիցպատրիկը:
Բայց նա չէր գիտակցոյմ, որ իրեն ընդամենը վեց ամիս է մնացել։ «Նա կարծում էր, որ հինգ տարի է մնացել ապրելու», - հիշում է Մայզինգերը:
Երբ Covid-ը հայտնվեց 2020 թվականի մարտին, զույգը տեղափոխվեց Բերքշիր, և Թավիթյանը մահացավ հիվանդանոցում:
Մայզինգերն ու Թավիթյանը ծրագրել էին ամուսնանալ, բայց համաճարակի սկզբնական օրերին նրանք չկարողացան գտնել որևէ մեկին, ով կատարեր արարողությունը նախքան նրա մահը:
«Ես կմեռնեմ, դիլերը կմեռնի, և աճուրդի սենյակները կփոխվեն: Բայց պատկերը կմնա»,- արվեստի նկատմամբ իր վերաբերմունքի մասին ասել է Թահիթյանը։

Асо О. Тавитян рос в бедности, но в возрасте 64 лет он начал «взрыв покупок». Незаметно для всех он собрал работы известных художников, оставив 331 работу Института искусств Кларка в Уильямстауне, пишет New York Times.
Он сделал все это тихо. «Ничто в нем не говорило: «Посмотрите на меня», — сказала президент фонда Асо О. Тавитяна Кэндис Бейнеке.
«О нем знали очень немногие люди за пределами мира искусства», — признался Оливье Меслей, директор Института искусств Кларка в Уильямстауне.
Когда в прошлом месяце было объявлено, что Асо О. Тавитян через свой фонд оставил институту 331 произведение искусства, оцениваемое в сотни миллионов долларов — плюс 45 миллионов долларов на строительство нового крыла, — эта новость заставила некоторых задуматься: так кто же этот парень?
Тавитян, который умер в 2020 году в возрасте 80 лет, был человеком, который добился всего сам. Целеустремленным, незаметным коллекционером, который собрал ошеломляющую коллекцию старых мастеров и других классических европейских произведений искусства — таких уважаемых художников, как Ганс Мемлинг, Питер Пауль Рубенс, Пармиджанино, Элизабет Луиза Виже-Лебрен и Джан Лоренцо Бернини — всего за 16 лет.
Большинство предметов, которые собрал Тавитян, но не вошли в числе переданных Институту работ, будут проданы на аукционе Sotheby's в Нью-Йорке в феврале под названием «Видение Асо О. Тавитяна» с общей оценкой от 14 до 24 миллионов долларов.
Это наконец-то даст публике возможность заглянуть в его наполненную искусством и очень благоустроенную жизнь.
Тавитян, хотя и был любителем хорошего вина, особенно бургундского, не родился отнюдь не в богатом поместье.
Он был армянином болгарского происхождения (имя Асо, которое он предпочитал, было сокращением от Ассадура), который вырос в бедности и бежал от коммунизма со своей семьей в 1959 году, переехав в Бейрут.
«Для его семьи настали тяжелые времена», — сказала его партнерша Изабелла Мейзингер, которая была с ним в первые годы его коллекционирования после 2004 года.
«Католические учителя помогли ему с образованием, и он пытался помогать другим людям в ответ», — сказала Мейзингер. Фонд Тавитяна, который получит выручку от продажи Sotheby’s, сосредоточивает свою благотворительность на образовании и мире, особенно в Армении, а также на искусстве.
Тавитян иммигрировал в Соединенные Штаты в 1961 году, когда ему было около 21 года, он был водителем такси во время учебы в Колумбийском университете. Позже этот опыт пригодился ему в жизни в «Он ехал по дороге таксиста — виляя и выезжая из потока машин и пытаясь обогнать их», — сказала его давняя сотрудница Лора Фицпатрик, которая является директором по операциям Assadour O. Tavitian Trust.
В Колумбийском университете Тавитян получил степень магистра в области ядерной инженерии и работал над докторской диссертацией по ядерной физике, но не завершил диссертацию. В 1969 году он стал соучредителем компании Syncsort.
В 2004 году, знаменательном во многих отношениях, он переехал в большой таунхаус в Верхнем Ист-Сайде, который ремонтировался в течение пяти лет.
К тому времени ему было 64 года, и он был вдовцом — его жена Арлин умерла в 2002 году — и он встретил Мейзингер во время поездки в Хэмптонс, где она работала в антикварном магазине.
«Сначала он думал, что просто украсит дома», — сказал Мейзингер, который вспомнил, что большинство утра они корпели над каталогами аукционов картин и скульптур за завтраком. «Ему потребовалось некоторое время, чтобы перейти от диапазона в 400 000 долларов к миллионам».
Лучшие годы коллекционирования Тавитяна пришлись на то время, когда мир искусства направил большую часть своей энергии на современное искусство, оставив относительно выгодные предложения. Тавитяна «забавляло», когда он увидел, что свеженаписанные работы уходят за десятки миллионов. «Это ничто по сравнению с этим», - говорил он о своих приобретениях.
Игнорирование тенденций помогло подпитать поиски. Таитян предпочитал портреты примерно с 1450 по 1850 год.«У него никогда не было детей, так что это были его дети», — сказала Мейзингер.
В то же время он мог быть настойчив в погоне за нужной работой, особенно на аукционе. Вахтер вспоминал: «Он сказал мне однажды: «Когда я решаю, что делаю ставку на что-то, это уже мое.
Тавитян любил Институт Кларка, который находится всего в 35 милях от Стокбриджа. Он вошел в его совет попечителей в 2006 году и показал некоторые из своих работ на выставке 2011 года «Глаза в глаза: европейские портреты, 1450-1850».
Тавитян также сотрудничал с другими учреждениями, работая в совете директоров коллекции Фрика в течение 12 лет. Он оставил Фрику и Метрополитен-музею по одной крупной работе: «Портрет женщины» Джованни Баттиста Морони (около 1775 г.) и «Биндо Альтовити» Франческо Сальвиати (около 1545 г.).
Осенью 2019 года у него диагностировали рак. Он уже думал о подарке Институту Кларка, но после новостей о состоянии здоровья «это ускорило его план», сказал его помощник Фицпатрик.
Но он не предполагал, что у него осталось всего шесть месяцев. «Он думал, что ему осталось жить пять лет», — сказала Мейзингер.
Когда в марте 2020 года начался Covid, пара переехала в Беркшир, и Тавитян умер от септического шока в больнице.
Мейзингер и Тавитян планировали пожениться, но в первые дни пандемии они не смогли найти никого, кто мог бы провести церемонию до его смерти.
«Я умру, дилер умрет, и аукционные залы изменятся. Но картина останется», - говорил Таитян о своем отношении к искусству.