Ինչո՞ւ է տղամարդկանց լսողությունը, ի տարբերություն կանանց, ոչ այնքան զգայուն։ Պարզվում է՝ դրա համար պատճառներ կան։ Փորձագետները հայտնաբերել են, որ տղամարդկանց մոտ լսողությունը զգալիորեն ավելի քիչ է զգայուն, քան կանանց մոտ բնակչության տարբեր խմբերում եւ բոլոր հաճախականություններում, գրել է Daily Mail-ը։
Եվ դա կարող է ինչ-որ աստիճանով բացատրել, թե ինչու տղամարդիկ հաճախ չեն լսում աղբը թափելու խնդրանքը։
Գիտնականների միջազգային խումբը լսողության թեստեր է անցկացրել 450 տղամարդկանց շրջանում աշխարհի բնակչության 13 խմբերից, ներառյալ Էկվադորը, Անգլիան, Գաբոնը, Հարավային Աֆրիկան եւ Ուզբեկստանը։
Նրանք հետազոտել են ականջի խեցու զգայունությունը՝ ուսումնասիրելով, թե ինչպես է այն փոխանցում ուղեղի ազդանշանները՝ ի պատասխան ձայնի տարբեր ամպլիտուդների եւ հաճախականության։
Լավ հայտնի է, որ մարդիկ սովորաբար ավելի լավ են լսում աջ ականջով, քան ձախով, եւ լսողությունը սովորաբար վատանում է տարիքի հետ։
Սակայն վերլուծությունը ցույց է տվել, որ լսողությունն ավելի շատ կախված է սեռից, քան տարիքից, ընդ որում՝ կանայք ցուցադրում են միջինը երկու դեցիբելով ավելի զգայուն լսողություն, քան տղամարդիկ բնակչության հետազոտված բոլոր խմբերում։
Թեեւ դա սովորաբար համարվում է խիստ աննշան տարբերություն, հետազոտողները հայտնել են, որ այն էական է։
«Մենք զարմացած էինք՝ հայտնաբերելով, որ կանանց մոտ լսողությունը երկու դեցիբելով ավելի զգայուն է հետազոտված բոլոր խմբերում, եւ դա բացատրում է մարդկանց միջեւ տարբերությունների մեծ մասը։
«Դա կարող է կապված լինել հորմոնների տարբեր ազդեցությունների հետ մոր արգանդում զարգացման ժամանակ, քանի որ տղամարդկանց եւ կանանց մոտ կան ոչ մեծ կառուցվածքային տարբերություններ կոխլեար անատոմիայում։
Բացի լսողության ավելի բարձր զգայունությունից՝ կանայք նաեւ ավելի լավ են հաղթահարում լսողության այլ թեստերը եւ խոսքի ընկալումը, ինչը մատնանշում է այն մասին, որ նրանց ուղեղն ավելի լավ է մշակում ինֆորմացիան»,- ասել է Բատայի համալսարանի պրոֆեսոր, հետազոտության համահեղինակ Թուրի Քինգը։
Թիմը հայտնաբերել է, որ մարդու շրջակա միջավայրը նշանակությամբ երկրորդ գործոնն է, որն ազդում է նրա լսողության վրա։
Անտառային շրջաններում ապրող մարդիկ ունեն լսողության ամենաբարձր զգայունությունը, իսկ նրանք, ովքեր ապրում են մեծ բարձրությունում՝ ամենացածրը։

Почему мужчины, в отличие от женщин, слушают, но слышат? Оказывается, для этого есть причина. Эксперты обнаружили, что у мужчин слух значительно менее чувствителен, чем у женщин, на всех частотах и в разных группах населения, пишет Daily Mail.
И это может в какой-то степени объяснить, почему мужчины часто не слышатпросьбу вынести мусор.
Международная группа ученых провела тесты слуха у 450 мужчин из 13 групп населения мира, включая Эквадор, Англию, Габон, Южную Африку и Узбекистан.
Они исследовали чувствительность улитки в ухе, изучая, как она передает мозговые сигналы в ответ на разные амплитуды и частоты звука.
Хорошо известно, что люди обычно лучше слышат правым ухом, чем левым, и слух обычно ухудшается с возрастом.
Однако анализ показал, что слух больше зависит от пола, чем от возраста, при этом женщины демонстрируют в среднем на два децибела более чувствительный слух, чем мужчины во всех исследованных группах населения.
Хотя это обычно считается очень незначительной разницей в громкости, исследователи заявили, что она существенна.
«Мы были удивлены, обнаружив, что у женщин слух на два децибела более чувствительный во всех исследованных группах населения, и это объясняет большую часть различий между людьми.
«Это может быть связано с различным воздействием гормонов во время развития в утробе матери, поскольку у мужчин и женщин есть небольшие структурные различия в кохлеарной анатомии.
Помимо более высокой чувствительности слуха, женщины также лучше справляются с другими тестами на слух и восприятие речи, что указывает на то, что их мозг также лучше обрабатывает информацию», - заявил профессор Тури Кинг, соавтор исследования из Университета Бата.
Команда обнаружила, что окружающая среда человека является вторым по значимости фактором, влияющим на его слух.
Люди, живущие в лесных районах, имеют самую высокую чувствительность слуха, а те, кто живет на большой высоте, — самую низкую.