Ամերիկացի դերասան Ջո Մանգանիելոն, ով վերջին տարիներին է իմացել, որ ունի հայկական արմատներ, ԱՄՆ-ում հայտնի հաղորդավարուհի եւ պրոդյուսեր Սոնա Հովհաննիսյանի հետ հարցազրույցում խոսել է Հայոց ցեղասպանությունից փրկված իր մեծ տատի դաժան պատմության մասին։
Դերասանը պատմել է, որ իր տատի անունը Թերվիզ Դարակջյան էր եւ նա ծնունդով Արեւմտյան Հայաստանից՝ Խարբերդից էր։ «1915 թ-ին օսմանյան թուրքերը Առաջին համաշխարհայի պատերազմի շղարշի ներքո մտել են Խարբերդ եւ այնտեղ սպանել են բոլորին։ Նրա ամուսինը, կարծում եմ, սպանվել է նախքան այն պահը, երբ նրանք մի կողմ են տարել բոլոր տղամարդկանց ու ասել՝ դուք պետք է ռազմական գործողությունների մասնակցեք այստեղ։ Այդպիսով, նրանք, պարզապես, մի կողմ են տարել բոլոր տղամարդկանց, սպանել նրանց եւ բաժանել կանանցից ու երեխաներից, որպեսզի կարողանային մտնեին գյուղեր եւ անեին իրենց գործը»։
Դերասանի մեծ տատին նրանք կրակել են, սակայն նա չի մահացել։ «Եվ մինչ նա ընկած էր գետնին, թուրքերը սպանել են նրա երեխաներից 8-ին, իսկ 9-րդին թողել են ողջ, որպեսզի նա սովամահ լիներ։ Երբ նա բարձրացել է գետնից, նա յուրաքանչյուր երեխայի հագուստից մի կտոր է վերցրել եւ դրանցով երեխային կապել է իր մեջքից ու դուրս եկել գյուղից»,-պատմել է դերասանը։
Սակայն այդքանով Մանգանիելոյի մեծ տատի տառապանքները չեն վերջացել։ Գետն անցնելու ճանապարհին նրա 9-րդ զավակը եւս մահացել է՝ խեղդվելով գետում։
Ավելի վաղ, People-ին տված հարցազրույցում Մանգանիելոն պատմել էր, որ իր մեծ տատը, այդպես վիրավոր, ապրել է քարանձավում՝ այլ փախստականների հետ, մինչեւ որ նրան գտել են գերմանացի զինվորականները։ Նա հղիացել է գերմանական ռազմական ճամբարում՝ գերմանացի սպայից։

American actor Joe Manganiello, who had recently learned about his Armenian roots, spoke in an interview with the famous Armenian-American journalist and producer Sona Hovhannisyan about the brutal story of his great-grandmother, who survived the Armenian Genocide.
The actor said that his grandmother’s name was Terviz Darakjian and she was originally from Harpoot, Western Armenia. “In 1915, under the veil World War I, the Ottomon Turks came into Harpoot and just killed everyone. Her husband, I believe, was murdered before they took all the man way and said: 'Oh, you have to do these military things over there,' so they kind of took all the men away and killed them and seperated them from the women and children, so they could come into the villages and, you know, do what they want.”
The actor’s great-grandmother was shot, but she did not die. "And while she was on the ground the turks killed 8 of her children, while she laid there, and then they left the 9th child to starve to death. And she got up off the ground and took a piece of clothing from each of the children and then strapped the baby to her back and she made it out of the village," the actor said.
However, Manganiello's great-grandmother's suffering did not end there. On the way to cross the river, her 9th child also died, drowning in the river.
Earlier, in an interview with People, Manganiello told that his great-grandmother, so wounded, lived in a cave with other refugees until she was found by German soldiers.