1995 թվականի նոյեմբերին «Բիթլզ»-ի անթոլոգիան նոր սերնդի համար վերստին արթնացրեց «Բիթլմանիան»՝ մի հավակնոտ նախագծով, որը համատեղում էր նորարարական հեռուստատեսային վավերագրական ֆիլմ, հազվագյուտ և անավարտ ստեղծագործությունների վեց սկավառակներից բաղկացած հավաքածու, ինչպես նաև գիրք՝ լի աշխարհի ամենահայտնի խմբի պատմություններով և լուսանկարներով: Շարքը թույլ տվեց Ջոն Լենոնին, Փոլ Մաքքարթնիին, Ջորջ Հարիսոնին և Ռինգո Սթարին պատմել իրենց սեփական պատմությունը՝ հում, զվարճալի, երբեմն հակասական և միշտ համոզիչ ձևով, գրում է People-ը:
Սկզբնական թողարկումից գրեթե երեսուն տարի անց «Անթոլոգիան» վերադառնում է նոր ընդլայնված և մանրակրկիտ վերականգնված հրատարակությամբ: Վավերագրությունը Disney+-ում կցուցադրվի նոյեմբերի 26-ից՝ անթերի որակով՝ շնորհիվ Apple Corps-ի կողմից վերահսկվող վերականգնման՝ Պիտեր Ջեքսոնի պրոդյուսերական թիմի օգնությամբ:
Բոլոր ութ օրիգինալ մասերը հղկվել են ժամանակակից դիտման համար, և առաջին անգամ այն կներառի նոր՝ իններորդ սերիան, որում կլինեն Մաքքարթնիի, Հարիսոնի և Սթարի մասնակցությամբ նախկինում չցուցադրված կադրեր՝ 1990-ականների կեսերին նրանց վերամիավորումից հետո։
Նորաստեղծ «Անթոլոգիան» ներառում է նաև նախկինում չլսված 13 ձայնագրություններ, գումարած վերամիավորման դարաշրջանի «Free As a Bird» և «Real Love» սինգլների թարմացված միքսերը՝ Ջեֆ Լիննի ղեկավարությամբ։ Երկու երգերն էլ, որոնք սկզբնապես ստեղծվել են Ջոն Լենոնի՝ 1970-ականների վերջի տնային դեմոներից, այժմ կհայտնվեն «Now and Then»՝ 2023 թվականի սինգլի հետ միասին, որը լրացվել է Մաքքարթնիի և Սթարի կողմից և ներկայացվել է որպես «Բիթլզ»-ի վերջին երգը։ Միասին, չորս հատորները ընդգրկում են 191 երգ, որոնք ներկայացված են դելյուքս տուփերի հավաքածուներով՝ նոր նշումներով և արխիվային լրացուցիչ նյութերով՝ թե՛ երկրպագուների, թե՛ հավաքորդների համար։

In November 1995, The Beatles Anthology reignited Beatlemania for a new generation with an ambitious project that combined a groundbreaking television documentary, a six-disc trove of rarities and outtakes as well as a lavish coffee table book filled with stories and photos from inside the world’s most famous band. The series allowed John Lennon, Paul McCartney, George Harrison and Ringo Starr to narrate their own history in a way that was raw, funny, occasionally contradictory, and always compelling, People writes.
Nearly thirty years after its initial release, Anthology is returning in a newly expanded and meticulously restored edition. The original documentary, long hailed as a landmark in music storytelling, will debut on Disney+ beginning Nov. 26 in pristine quality thanks to restoration overseen by Apple Corps with help from Peter Jackson’s production team — who helmed 2021’s much-lauded Get Back.
All eight original installments have been polished for modern viewing, and for the first time, a brand-new ninth episode will be included, featuring never-before-seen footage of McCartney, Harrison and Starr as they reunited in the mid-1990s to shape the project and reminisce about their shared past.
The musical half of the celebration arrives Nov. 21, when the Anthology albums return in expanded form across vinyl, CD and digital formats. Originally curated by Beatles' producer George Martin as an alternate history of the band told through demos and studio outtakes, the collections now stretch to four volumes.
The newly created Anthology 4 includes 13 previously unheard recordings, plus refreshed mixes of the reunion-era singles “Free As a Bird” and “Real Love” overseen by Jeff Lynne. Both tracks, originally built from John Lennon’s late-1970s home demos, now appear alongside “Now and Then,” the 2023 single that was completed by McCartney and Starr and billed as the final Beatles song. Together, the four volumes span 191 tracks, presented in deluxe box sets with new notes and archival extras for fans and collectors alike.