Շաբաթավերջին Փարիզի Լուվրից զարդերի գողությունը «գրեթե բոլոր ռեկորդներն է գերազանցում», - հայտարարել է աշխարհի ամենահայտնի արվեստի գողերից մեկը։ Մայլս Քոնորը, որը 1980-ականներին Բոստոնի գեղարվեստի թանգարանից գողացել է Ռեմբրանդտի նկարը, հարցազրույց է տվել ABC News-ին՝ մեկնաբանելով համարձակ գողությունը։
«Լավագույն բանը, որ նրանք կարող են անել, եթե ցանկանում են որևէ գումար ստանալ, դա մի քանի տարի պահելն է, ապա փաստաբանի միջոցով թանգարանին դիմելն ու ասելը. «Մենք ունենք տղաներ, ովքեր կարող են այս իրերը վերադարձնել, բայց նրանք իրենց կյանքը վտանգում են»», - ասել է Քոնորը։ Նա Լուվրից գողացված զարդերի համար հնարավոր պարգևատրումը գնահատում է 5 միլիոն դոլար։
Հիշեցնենք, որ կիրակի օրը մի քանի տղամարդիկ, որոնք կրում էին բանվորական դիմակներ, ներխուժել են ցուցափեղկեր և գողացել Նապոլեոն I-ին և նրա երկրորդ կնոջը՝ կայսրուհի Մարիա-Լուիզային պատկանող զարդերը։ Հանցագործները մոտոցիկլետներով փախել են՝ տանելով ավարը։ Ընդհանուր առմամբ, գողացվել է «անգնահատելի պատմական արժեք» ունեցող առնվազն ինը իր, այդ թվում՝ թագեր, վզնոցներ, ականջօղեր և կրծքազարդեր։
Քոնորը նշել է, որ նման արտեֆակտներն ունեն հսկայական պատմական և մշակութային արժեք, և ողբերգություն կլինի, եթե դրանք ոչնչացվեն։ «Խոսքը միայն քարերի արժեքի մասին չէ. խոսքը պատմության, գեղագիտության և այն մասին է, թե ինչ են նրանք ներկայացնում երկրի համար։ Այս մարդիկ կդատապարտվեն ամբողջ Ֆրանսիայի կողմից, քանի որ սրանք ազգային գանձեր են», - հավելել է նա։
Որպես փորձառու գող՝ Քոնորը նաև կիսվել է իր փորձով. երբ նա գողացել է Ռեմբրանդտի կտավը, նրա նպատակն էր օգտագործել նկարը որպես «փոխանակման քարտ»՝ մեղադրանքները մեղմելու համար։ Ի վերջո, նա ոչ միայն պաշտպանվել է մեղադրանքներից, այլև ստացել է 50,000 դոլար նկարի վերադարձի համար։
Ֆրանսիական ոստիկանությունը շարունակում է հետաքննել Լուվրի գողությունը, բայց դեռևս որևէ կասկածյալ չի հայտնաբերվել։

Кража драгоценностей из Лувра в Париже на выходных «почти бьёт все рекорды», заявил один из самых известных в мире арт-воров. Майлз Коннор, который в 1980-х украл картину Рембрандта из Музея изящных искусств в Бостоне, дал интервью ABC News, комментируя дерзкий налёт.
«Лучшее, что они могут сделать, если хотят получить хоть какие-то деньги, — это подержать их несколько лет, а потом обратиться к музею через адвоката и сказать: “У нас есть ребята, которые могут вернуть эти вещи, но они рискуют жизнью”», — рассказал Коннор. Он оценивает возможное вознаграждение за украденные из Лувра драгоценности в $5 млн.
Напомним, в воскресенье несколько человек в масках рабочих взломали витрины и унесли украшения, принадлежавшие Наполеону I и его второй жене, императрице Марии-Луизе. Преступники скрылись с награбленным на мотоциклах. Всего похищено как минимум девять предметов «неоценимой исторической ценности», включая короны, ожерелья, серьги и броши.
Коннор отметил, что подобные артефакты имеют огромную историческую и культурную ценность, и будет трагедией, если они будут уничтожены. «Это не только стоимость камней, это ценность истории, эстетики и того, что они представляют для страны. Эти люди будут осуждены всей Францией, ведь это национальные сокровища», — добавил он.
Как опытный вор, Коннор также поделился своим опытом: когда он украл Рембрандта, его цель была использовать картину как «торговую карту», чтобы добиться снижения обвинений. В итоге он не только отбился от обвинений, но и получил $50 000 за возвращение картины.
Полиция Франции продолжает расследование ограбления Лувра, но пока подозреваемые не идентифицированы.