Louis Vuitton-ը և Տակասի Մուրակամին վերամիավորվում են. նոր արվեստի հավաքածուն ցնցել է Art Basel Paris-ը
16:23, 22 հոկտեմբերի
Louis Vuitton-ը և ճապոնացի նկարիչ Տակասի Մուրակամին վայելում են երկրորդ «մեղրամիսը»: 2000-ականների սկզբի իրենց պաշտամունքային համագործակցության բարձր մակարդակի վերաթողարկումից հետո ֆրանսիական նորաձևության տունը և փոփ արվեստի վարպետը կրկին միավորվել են՝ այս անգամ ստեղծելով Art Basel Paris-ում ներկայացված նոր Artycapucines հավաքածուն, հաղորդում է WWD-ն:
такаси.jpg (189 KB)
Հավաքածուն բաղկացած է Մուրակամիի պաշտամունքային աշխատանքներից ոգեշնչված 11 Capucines պայուսակներից՝ նրա հայտնի Panda-ից մինչև ժպտացող ծաղիկներ: Յուրաքանչյուր մոդել արվեստի գործ է՝ վառ, քանդակային և մանրակրկիտ մանրամասնությամբ:
такаси4.jpg (90 KB)
Նկարիչն ինքը խոստովանել է, որ զարմացած է տեխնոլոգիաների առաջընթացով Louis Vuitton-ի հետ իր առաջին համագործակցությունից ի վեր՝ 2003 թվականին, երբ նա ստեղծեց լեգենդար Monogram Multicolore շարքը այն ժամանակվա ստեղծագործական տնօրեն Մարկ Ջեյքոբսի հետ: Այս տարի տունը վերաթողարկել է իր հավաքածուն՝ պայուսակներից և զարդերից մինչև սքեյթբորդներ և օծանելիքներ:
такаси5.jpg (36 KB)
Սակայն նոր շարքն ավելի հեռուն է գնում: Գլուխգործոցների շարքում է Capucines Mini Tentacle-ը՝ վարդագույն պայուսակ, որը հյուսված է շոշափուկներով, ոգեշնչված Մուրակամիի «DOBtopus» քանդակից։ Յուրաքանչյուր պայուսակի ստեղծման համար պահանջվում է 75 օր, և յուրաքանչյուր մանրուք՝ սկսած խեժային ներծծող բաժակներից մինչև լաքապատ տարրերը, հավաքվում է ձեռքով։
такаси1.jpg (63 KB)
Art Basel Paris-ի Louis Vuitton-ի տաղավարում ուշադրություն էր գրավել հսկայական ութմետրանոց ութոտնուկի քանդակը, որը խորհրդանշում էր նկարչի հավերժական դիլեման արվեստի և առևտրի միջև։ «Երբեմն ինձ թվում է, թե «ուտում եմ ինձ» համագործակցությունների առատության պատճառով», - խոստովանում է Մուրակամին։ «Բայց ութոտնուկը իմ միջոցն է ինձ վրա ծիծաղելու և իմ վախերի մասին հիշեցնելու համար»։
такаси2.jpg (142 KB)
«Շոշափուկներից» բացի, հավաքածուն ներառում է նաև այլ ֆանտաստիկ ստեղծագործություններ.
• Capucines BB Golden Garden՝ ծածկված ոսկե տերևներով, հինգ հյուսվածքներից բաղկացած կաշվե խճանկարով, ոգեշնչված ճապոնացի Էդո ժամանակաշրջանի նկարիչ Օգատա Կորինից։
• Panda Clutch՝ մինի կլաչ՝ զարդարված 6250 բյուրեղներով։
• Capubloom՝ 115 երանգներով եռաչափ ծաղիկներից պատրաստված գունդ, որը հիշեցնում է Վերսալում ցուցադրված Flower Matango քանդակը։
• Capucines Mini Mushroom՝ արծաթե պայուսակ, որը «ծածկված» է բազմագույն խեժային սնկերով։
Մուրակամին ժպտում է, երբ ասում է, որ ապրանքանիշի կոդերի հետ խաղալն ավելի հեշտ է դարձել. «20 տարի առաջ մոնոգրամի գույները փոխելը հեղափոխական էր։ Այսօր բոլորը դա անում են։ Ես պարզապես ուզում եմ աջակցել Louis Vuitton թիմի ստեղծագործականությանը»։ Artycapucines VII – Louis Vuitton x Takashi Murakami բոլոր մոդելները կթողարկվեն սահմանափակ քանակությամբ. գները և քանակը գաղտնի են պահվում։
такаси3.jpg (85 KB)
Հիշեցնենք, որ 2000-ականներին նորաձևության տան հետ նկարչի առաջին համագործակցությունը ակնթարթորեն դարձավ պաշտամունքային. բազմագույն մոնոգրամի տպագրությամբ պայուսակները կրել են Փերիս Հիլթոնը, Քիմ Քարդաշյանը, Ջեսիկա Սիմփսոնը և նույնիսկ Ռեջինա Ջորջը՝ «Ստոր աղջիկներ» ֆիլմից։

Louis Vuitton и японский художник Такаси Мураками переживают второй «медовый месяц». После громкого переиздания их культовой коллаборации начала 2000-х французский модный дом и мастер поп-арта вновь объединились — на этот раз для создания новой Artycapucines Collection, представленной на Art Basel Paris, сообщает WWD.
Коллекция состоит из 11 сумок Capucines, вдохновлённых культовыми работами Мураками — от его знаменитого Панды до улыбающихся цветов. Каждая модель — это произведение искусства: яркая, скульптурная и максимально детализированная.
Сам художник признался, что его поразил прогресс технологий со времён первой коллаборации с Louis Vuitton в 2003 году, когда он вместе с тогдашним креативным директором Марком Джейкобсом создал легендарную линейку Monogram Multicolore. В этом году Дом вновь выпустил её — от сумок и украшений до скейтбордов и духов.
Но новая серия пошла ещё дальше. Среди шедевров — Capucines Mini Tentacle, розовая сумка, оплетённая щупальцами, вдохновлённая скульптурой Мураками “DOBtopus”. На создание одной сумки уходит 75 дней, а каждая деталь — от смоляных присосок до лакированных элементов — собирается вручную.
На стенде Louis Vuitton на Art Basel Paris внимание привлекала гигантская восьмиметровая скульптура осьминога, символизирующая вечную дилемму художника между искусством и коммерцией. «Иногда мне кажется, что я “поедаю сам себя” из-за переизбытка коллабораций», — признаётся Мураками. — «Но осьминог — мой способ посмеяться над собой и напомнить о страхах».
Помимо «щупалец», в коллекцию вошли и другие фантастические творения:
Мураками с улыбкой говорит, что теперь играть с кодами бренда стало проще: «20 лет назад изменить цвета монограммы было революцией. Сегодня все это делают. А я просто хочу поддержать творчество команды Louis Vuitton».
Все модели из Artycapucines VII — Louis Vuitton x Takashi Murakami будут выпущены в ограниченном тираже — цены и количество экземпляров держатся в секрете.
Напомним, первая коллаборация художника и модного дома в 2000-х моментально стала культовой: сумки с разноцветным монограммным принтом носили Пэрис Хилтон, Ким Кардашьян, Джессика Симпсон и даже Регина Джордж из фильма «Дрянные девчонки».