Մասնագետները տագնապ են հնչեցնում. ժամադրությունների նոր անհանգստացնող միտում կտարածվի 2026 թվականին
Կույր հանդիպումներից մինչև Tinder, ուրվականներից մինչև սիրային ռմբակոծություն՝ ժամադրությունների աշխարհը երբեք տեղում չի կանգնում: Եվ 2026 թվականը խոստանում է բերել նոր, անսպասելի միտումներ:
Ըստ happn հավելվածի կողմից ամբողջ աշխարհում հազարավոր օգտատերերի շրջանում անցկացված ուսումնասիրության՝ հաջորդ տարի ժամադրությունների աշխարհում կհայտնվեն նոր տերմիններ՝ «սեռական խնամքից» մինչև հարաբերությունների դաշնակիցներ:
Սակայն ամենատխուր կանխատեսումներից մեկը «արհեստական ​​բանականության վրա հիմնված հարաբերությունների» աճն է: Արհեստական ​​բանականությունը գնալով ավելի է թափանցում առօրյա կյանք, և մասնագետների կարծիքով՝ այն շուտով կդառնա հուզական ժամադրությունների նախապատրաստման մի մասը: Չաթբոտները կօգտագործվեն որպես «հուզական հայելիներ», որոնք թույլ կտան մարդկանց կատարելագործել իրենց հաղորդակցման հմտությունները և հասկանալ իրենց զգացմունքները:
Ըստ happn-ի՝ բրիտանացի մասնակիցների 41%-ը նշել է, որ իրենց հարմարավետ կզգան, եթե իրենց զուգընկերը պահպանի սերտ հուզական կապ արհեստական ​​բանականության հետ, 43%-ը՝ անհարմար է զգացել, իսկ 16%-ը՝ դա համարել է հուզական անհավատարմություն: Մասնագետները զգուշացնում են. «Արհեստական ​​բանականությունը կարող է օգնել հարաբերություններին նախապատրաստվել, բայց օգնության և կախվածության միջև կա նուրբ գիծ»:
Բացի արհեստական ​​բանականությունից, 2026 թվականին կանխատեսվում է «սեռական խնամքի» աճ՝ մտերմության միջոցով ինքնախնամքի վրա կենտրոնացած հարաբերություններ, ինչպես նաև խորը, անկեղծ ռոմանտիզմի վերածնունդ. նվերները, ծաղիկները և սիրային նամակները կրկին ժողովրդական կլինեն։
«Լավանդայի ամուսնությունները» վերադառնում են. Ինչու է Z սերունդը վերանայում ամուսնության իմաստը
Անցյալում «լավանդայի ամուսնությունները», որտեղ ամուսիններից մեկը համասեռամոլ է, իսկ մյուսը՝ հետերոսեքսուալ, պաշտպանիչ գործիք էին. ԼԳԲՏՔ+ անձանց համար միջոց՝ թաքցնելու իրենց սեռականությունը և խուսափելու սոցիալական դատողություններից: Այսօր, փորձագետները պարզել են, որ երիտասարդները այս ձևաչափը տարբեր կերպ են օգտագործում։
Z սերունդը փնտրում է հուսալի կյանքի զուգընկեր՝ կենտրոնանալով ֆինանսական կայունության, վստահության և աջակցության վրա, այլ ոչ թե ռոմանտիկ իդեալների վրա: «Աշխարհում, որտեղ դասական սիրո սցենարը բոլորին չի համապատասխանում, ժամանակակից լավանդայի ամուսնությունները միջոց են կայուն կյանք կառուցելու այնպիսի մեկի հետ, ով հասկանում է ձեզ», - բացատրում է «Մետամորֆոզ» հարաբերությունների մարզչական ինստիտուտի հիմնադիր Չաննա Բրոմլին։
Այնուամենայնիվ, հոգեբանները զգուշացնում են. առանց հստակ սահմանների, հեշտ է հրապուրվել պլատոնական զուգընկերոջով և կորցնել բարեկամությունը կամ հուզական կայունությունը: «Նույնիսկ կանոններով երջանկության երաշխիք չկա», - ընդգծում է կլինիկական հոգեբան Քրիստին ԴեՎորը։
Մասնագետները խորհուրդ են տալիս բացահայտ քննարկել հուզական մտերմության մակարդակը և պարբերաբար վերանայել հարաբերությունների իրավական և ֆինանսական կողմերը: Սա միակ միջոցն է, որով լավանդայի ամուսնությունը կարող է ներդաշնակ մնալ:

From blind dates to Tinder, ghosting to love-bombing, the dating world is constantly evolving — and 2026 promises to bring a host of new and unexpected trends.
According to a global study by dating app happn, the upcoming year will see concepts ranging from “sex-care” to the rise of relationship allies. But the most unsettling prediction? The emergence of AI “situationships.”
Artificial intelligence is increasingly part of daily life, and experts predict it will soon play a role in emotional preparation for dating. Chatbots may be used as “emotional mirrors,” helping users practice communication skills and explore their feelings safely.
In the study, 41% of UK respondents said they would be comfortable if their partner maintained a close emotional connection with AI, while 43% expressed discomfort, and 16% considered it a form of emotional cheating. Experts warn that while AI can aid in developing relationship skills, there’s a fine line between support and dependence.
Beyond AI, 2026 is expected to see a rise in “sex-care”, where sexual intimacy is approached as a form of self-care, as well as a return to genuine romantic gestures — gifts, flowers, and love notes are set to make a comeback.
The Return of Lavender Marriages: How Gen Z is Redefining Partnerships
Historically, lavender marriages — unions where one spouse is gay and the other heterosexual — were tools for protection, allowing LGBTQ+ individuals to hide their sexuality and avoid societal scrutiny. Today, however, Gen Z is reinterpreting this concept.
Young people are seeking reliable partners for shared life goals, prioritizing financial stability, trust, and support over traditional romantic ideals. “In a world where the classic love script doesn’t fit everyone, modern lavender marriages provide a way to build a stable life with someone who truly understands you,” explains Channa Bromley, founder of the Metamorphosis Relationship Coaching Institute.
Psychologists caution that without clear boundaries, platonic partners can develop emotional attachments that jeopardize the friendship and emotional stability of the relationship. “Even with rules, there’s no guarantee of happiness,” warns Christine DeVore, a licensed clinical psychologist.
Experts recommend open discussions about emotional intimacy and periodic reviews of legal and financial arrangements. Only then can a lavender marriage remain balanced and harmonious.