Միջերկրածովյան շողշողուն լույսի ներքո նարնջագույն ադամանդները ականջի շուրջ ստանում են հալված բոցերի տեսք։ Վագրի շերտավոր մաշկը վերածվում է ստվերների գրաֆիկական խաղի. օնիքսը և դեղին քարերը, կարծես, կենդանանում են մաշկի վրա։ Զմրուխտը բացահայտվում է որպես խորհրդավոր լաբիրինթոսի նման այգի, իսկ կաբոշոն շափյուղայի կորերը հիշեցնում են խորը լճակ, գրում է WWD-ն։
Հենց լույսի և քարի այս փոխազդեցությունն է ընկած Cartier-ի նոր բարձրակարգ զարդերի հավաքածուի հիմքում, որը ներկայացվել է Պրովանսում՝ Սեն-Տրոպեի մոտ գտնվող ամրոցում։ «Le Chœur des Pierres» («Քարերի երգչախումբ») վերնագրով հավաքածուն նվիրված է չորս դասական թանկարժեք քարերի՝ ապրանքանիշի գեղարվեստական և հուզական լեզվի հիմքին։
Քարերը՝ որպես դիզայնի հիմք
Cartier-ի բարձրակարգ զարդերի տնօրեն Ժակլին Քարաշի-Լանգանի խոսքով՝ հավաքածուի գաղափարն այն է, որ «քարին ձայն տա» և բացահայտի դրա ներքին հիշողությունն ու գեղեցկությունը, որոնք ձևավորվել են ժամանակի կողմից։
Յուրաքանչյուր կտոր ուսումնասիրում է քարը ոչ միայն որպես նյութ, այլև որպես դիզայնի ծագում։ Գույնը, ձևը և կտրվածքը ոչ միայն լրացում են, այլև հանդիսանում ամբողջ կոմպոզիցիայի մեկնարկային կետը։
Cartier-ի ոճի և ժառանգության տնօրեն Պիեռ Ռայներոն ընդգծում է, որ հիմնական տարրը մնում է գույների, ծավալների և կտրվածքների համադրությունը, ինչպես նաև քարերի անսպասելի համադրությունները։
Տաբուից մինչև գեղագիտություն
Հավաքածուի հետաքրքիր կողմերից մեկը գունային համադրությունների օգտագործումն էր, որոնք պատմականորեն համարվում էին վիճահարույց, օրինակ՝ կանաչ և կապույտ։ Cartier-ը սա անվանում է ոչ թե կանոնների խախտում, այլ գեղեցկության հասկացության ընդլայնում, մի պրակտիկա, որը սկիզբ է առել 20-րդ դարի սկզբից։
Այլ ստեղծագործություններում ներկայացված են Հնդկաստանի և Չինաստանի գեղագիտությունից ոգեշնչված համադրություններ՝ կարմիր և կանաչ, կամ բարդ եռագույն կոմպոզիցիաներ։
Հավաքածուի կենտրոնական զարդերը
Հիմնական զարդերի շարքում են՝
Հավաքածուն ներառում է ավելի քան 130 իր, այդ թվում՝ զարդեր և նուրբ ժամացույցներ, որոնց ընդհանուր քաշը կազմում է մոտավորապես 1900 կարատ։

В ослепительном средиземноморском свете оранжевые бриллианты приобретают форму расплавленного пламени вокруг уха. Полосатая шкура тигра превращается в графическую игру теней — оникс и жёлтые камни словно оживают на коже. Изумруд раскрывается как таинственный сад-лабиринт, а изгибы сапфира-кабошона напоминают глубокий водоём, пишет WWD.
Именно на этом эффекте игры света и камня построена новая коллекция высокой ювелирии Cartier, представленная в Провансе, в замке недалеко от Сен-Тропе. Коллекция получила название «Le Chœur des Pierres» («Хор камней») и посвящена четырём классическим драгоценным камням — как основе художественного и эмоционального языка бренда.
Камни как основа дизайна
По словам Жаклин Караши-Ланган, директора по высокой ювелирии Cartier, идея коллекции заключается в том, чтобы «дать камню голос» и раскрыть его внутреннюю память и красоту, сформированную временем.
Каждое украшение рассматривает камень не просто как материал, а как точку рождения дизайна. Цвет, форма и огранка становятся не дополнением, а отправной точкой всей композиции.
Пьер Райнеро, директор по стилю и наследию Cartier, подчёркивает, что ключевым элементом остаётся сочетание цветов, объёмов и огранок, а также неожиданные комбинации камней.
От табу к эстетике
Одним из интересных аспектов коллекции стало использование сочетаний цветов, которые исторически считались спорными — например, зелёного и синего. Cartier называет это не нарушением правил, а расширением представления о красоте, практикой, которая уходит корнями ещё в начало XX века.
В других украшениях используются комбинации, вдохновлённые эстетикой Индии и Китая: красный с зелёным или сложные трёхцветные композиции.
Центральные изделия коллекции
Среди ключевых работ:
Всего коллекция включает более 130 изделий, включая украшения и ювелирные часы, с общим весом центральных камней около 1900 карат.