Քիմ Քարդաշյանը զարմացրել է հանրությանը Փարիզում տեղի ունեցած աղմկահարույց զինված ավազակության գործի վերաբերյալ իր անսպասելի որոշմամբ։ Հարձակումից գրեթե տասը տարի անց աստղը հանցագործներից խորհրդանշական փոխհատուցում է պահանջել՝ ընդամենը մեկ եվրո։
Խոսքը 2016 թվականին Փարիզի նորաձևության շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած աղմկահարույց կողոպուտի մասին է։ Այն ժամանակ հանցագործների խումբը ներխուժել էր «Hôtel de Pourtalès» շքեղ հյուրանոցում գտնվող Քարդաշյանի համարը, կապկպել նրան, փակել բերանը և, զենքի սպառնալիքով, հափշտակել շուրջ 7,5 միլիոն ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ զարդեր։
Գողացված թանկարժեք իրերի թվում էր նաև մոտ 3 միլիոն ֆունտ ստերլինգ արժողությամբ նշանադրության հայտնի մատանին, որը Քիմին նվիրել էր նրա նախկին ամուսինը՝ ռեփեր Քանյե Ուեսթը։ Հափշտակված զարդերի մեծ մասն այդպես էլ չի գտնվել։
Այդուհանդերձ, քաղաքացիական հայցով դատական լսումների ժամանակ Քարդաշյանի փաստաբան Լիոնոր Էններիկը հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալն այլևս մեծ տնտեսական փոխհատուցում չի պահանջում։
«Նա խնդրում է ընդամենը խորհրդանշական մեկ եվրո»,- հայտնել է իրավաբանը։
Այս գումարը պետք է վճարեն հանցախմբի չորս հիմնական անդամները, այդ թվում՝ հարձակման կազմակերպիչը՝ 70-ամյա Աոմար Աիտ Հեդաշը։
Ավելի վաղ՝ աղմկահարույց դատավարությունից հետո, հանցավոր խմբի անդամներին իրենց տարիքի և առողջական խնդիրների պատճառով կնքել էին «պապիկ կողոպտիչներ» մականվամբ։ Չնայած կայացված դատավճիռներին՝ նրանցից ոչ մեկը չի վերադարձել բանտ։ Դատարանը հաշվի է առել մեղադրյալների տարիքը, առողջական վիճակի վատթարացումը և մինչդատական վարույթի ընթացքում կալանքի տակ անցկացրած ժամանակը:
Հանցախմբի պարագլուխը ստացել է ամենախիստ պատիժը՝ ութ տարվա ազատազրկում, որից հինգը՝ պայմանական։
Նիստի ժամանակ Քիմ Քարդաշյանը հուզմունքով է արձագանքել Աիտ Հեդաշի ուղարկած ներողության նամակին։ Արցունքն աչքերին նա ասել է. «Ես գնահատում եմ այս նամակը։ Ես ներում եմ ձեզ կատարվածի համար, բայց դա չի փոխում այն էմոցիաները, զգացմունքներն ու հոգեբանական տրավման, որոնք ընդմիշտ փոխեցին իմ կյանքը»։
Դատավոր Դավիդ Դե Պան ավելի ուշ խոստովանել է, որ պատիժներն իսկապես բավականին մեղմ են եղել, սակայն նշել է, որ մեղադրյալներից և ոչ մեկը, ամենայն հավանականությամբ, այլևս հանցագործություն չի կատարի։
Հետաքրքիր է, որ Քարդաշյանի ոճաբան Սիմոնա Բրետերը, ով հարձակման պահին նույնպես եղել է համարում, նույնպես պահանջել է ընդամենը խորհրդանշական մեկ եվրո փոխհատուցում։
Բոլորովին այլ կերպ է վարվել հյուրանոցի ադմինիստրատոր Աբդերրահման Ուատիկին, ում հանցագործները նույնպես սպառնացել էին զենքով։ Նա պահանջում է 550 հազար եվրոյի փոխհատուցում։
Ինքը՝ «Hôtel de Pourtalès» հյուրանոցը, նույնպես փոխհատուցում է պահանջում (շուրջ 86 հազար ֆունտ ստերլինգ)՝ գործարար համբավին հասցված վնասի համար։
ֆրանսիական դատարանը սեպտեմբերի 15-ին կհրապարակի Քաղաքացիական փոխհատուցումների վերաբերյալ վերջնական որոշումը։

Kim Kardashian has surprised the public with an unexpected resolution to the high-profile armed robbery case in Paris, nearly a decade after the attack, by requesting only symbolic compensation of just one euro.
The case refers to the widely reported 2016 robbery during Paris Fashion Week, when a group of criminals broke into Kardashian’s luxury hotel suite at the Hôtel de Pourtalès, tied her up, gagged her, and threatened her at gunpoint before stealing jewellery worth approximately £7.5 million.
Among the stolen items was her famous engagement ring, valued at around £3 million, gifted to her by her former husband, rapper Kanye West. Most of the stolen jewellery has never been recovered.
However, during civil proceedings, Kardashian’s lawyer Léonor Hennerick stated that her client no longer seeks significant financial compensation.
“She is requesting only a symbolic one euro,” the lawyer said.
The amount is to be paid by four key members of the gang, including the alleged ringleader Aomar Aït Khedache, who is now 70 years old.
Following a high-profile trial, members of the group were nicknamed the “grandpa robbers” due to their age and health issues. Despite convictions, none returned to prison, as the court took into account their age, medical conditions, and time already served in custody.
The ringleader received the harshest sentence — eight years in prison, five of which were suspended.
During the proceedings, Kim Kardashian became emotional after receiving a written apology from Aït Khedache. She said:
“I appreciate the letter. I forgive you for what happened, but it doesn’t change the emotions, the feelings, and the trauma that has permanently changed my life.”
Judge David De Pas later acknowledged that the sentences were relatively lenient, but noted that none of the defendants were likely to reoffend.
Kardashian’s stylist, Simone Bretter, who was also present during the robbery, similarly requested only symbolic compensation of one euro.
By contrast, hotel receptionist Abderrahmane Ouatiki — who was also threatened at gunpoint — is seeking €550,000 in damages, citing long-term psychological trauma.