Ինչպես են ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի առաջին տիկնայք օգտագործել նորաձևությունը որպես քաղաքական զենք
18-րդ դարից ի վեր Ֆրանսիայի և Միացյալ Նահանգների միջև պարբերաբար շրջանառվել են դիվանագիտական հաղորդագրություններ: Ամերիկայի հիմնադիր հայրերը, այդ թվում՝ Բենջամին Ֆրանկլինը, Թոմաս Ջեֆերսոնը և Ջոն Ադամսը, դիվանագիտական առաքելություններ են ուղարկել իրենց գալլացի գործընկերներին, կնքել են գործարքներ և աջակցություն են փնտրել Հյուսիսային Ամերիկայի հեղափոխության համար:
Մինչ տղամարդիկ զբաղված էին բարձր հասարակության քաղաքականությամբ, կանայք ուշադիր հետևում էին իրենց անդրատլանտյան քույրերի ոճին, և ոչ ոք դա չէր անում ավելի եռանդուն, քան Դոլլի Մեդիսոնը: Առաջին տիկին դառնալուց հետո Ջեյմս Մեդիսոնի կինը վճռականորեն հրաժարվել է իր խիստ քվակերական զգեստապահարանից և ընդունել է ցածր կտրվածքով կայսերական զգեստներ՝ ընդօրինակելով Ժոզեֆինա Բոնապարտին: Նա նաև էկզոտիկ մայրցամաքային շեշտադրումներ է ավելացրել իր կերպարին, ինչպիսիք են փետուրներով և թանկարժեք քարերով զարդարված չալմաները, գրում է WWD-ն:
Իր ամուսնու նման ֆրանկոֆիլ Դոլլի Մեդիսոնը ֆրանսիական միտումների մասին իմացել է նորաձևության տիկնիկների («Պանդորա») միջոցով, որոնք պարբերաբար ուղարկվում էին Ատլանտյան օվկիանոսով՝ ցուցադրելու պարիզյան նորաձևության վերջին նորաձևությունը: Երկու դար անց, ինչ Մեդիսոնը հյուրընկալել է իր հայտնի շքեղ ընդունելությունները Սպիտակ տանը (որոնցում ներկայացված էին ֆրանսիացի խոհարարների ուտեստներ), ամերիկյան առաջին տիկնանց հարաբերությունները ֆրանսիական նորաձևության հետ ունեցել են վերելքներ և վայրէջքներ: Էլիզաբեթ Մոնրոն և Էդիթ Ուիլսոնը պաշտում էին փարիզյան ոճը, մինչդեռ շատ ուրիշներ անտարբեր էին մնում և հետևում էին իրենց սեփական նորաձևության ուղուն։
Տրանսատլանտյան սիրավեպը վերսկսվել է միայն այն ժամանակ, երբ 31-ամյա Ժակլին Քենեդին դարձել է Սպիտակ տան տանտիրուհին: Այնուամենայնիվ, այս հարաբերությունների դինամիկան քիչ է փոխվել Դոլլի Մեդիսոնի օրերից ի վեր. ֆրանսիացիները շարունակում են թելադրել նորաձևության օրակարգը և պնդել ազգային տաղանդի խթանման վրա, մինչդեռ ամերիկյան առաջին տիկնայք պետք է հավասարակշռեն փարիզյան նորաձևության հանդեպ իրենց սերը տեղական դիզայներներին աջակցելու պարտավորության հետ։
Կերպար հեռուստատեսության դարաշրջանի համար
Երիտասարդության տարիներին Ժակլին Քենեդին շատ էր ճանապարհորդում ամբողջ Եվրոպայով մեկ, տիրապետում էր ֆրանսերենին և անկեղծ սեր ուներ տեղական մշակույթի և նորաձևության նկատմամբ: 1961 թվականի հունիսին նա խնդրել է Հյուբեր դը Ժիվանշիին նախագծել զգեստապահարան իր առաջին պաշտոնական այցի համար որպես առաջին տիկին արտասահման՝ իհարկե, իր սիրելի Ֆրանսիա։
Միևնույն ժամանակ, Ջեքին անընդհատ ճնշման տակ էր ամերիկյան հասարակության կողմից՝ աջակցելու տեղական արտադրողներին։ Հետևաբար, նա դիմել է ամերիկացի դիզայներների, այդ թվում՝ Օլեգ Կասինիի, Նորման Նորելի և նյույորքյան ատելիե Շեզ Նինոնի, որպեսզի ստեղծեն այնպիսի կերպարներ, որոնք բառացիորեն կրկնօրինակում էին ֆրանսիական բարձր նորաձևության տները՝ կոթ առ կոթ։ Սակայն նրա հայտնի գլխարկները 100% ամերիկյան էին. դրանք ստեղծվել էին երիտասարդ դիզայներ Հալսթոնի կողմից։
педи1.jpg (46 KB)
Ֆրանսիական և ամերիկյան ոճերի միջև հավասարակշռություն պահպանելը Քենեդիի միակ մտահոգությունը չէր։ Իր հանրային կերպարին չափազանց ուշադիր լինելով՝ նա ապավինում էր վառ գույներին և մաքուր գծերին՝ ժամանակակից և հիշարժան կերպար ստեղծելու համար։
Փամելա Գոլբինը՝ նորաձևության պատմաբանը և Փարիզի դեկորատիվ արվեստի թանգարանի նորաձևության և տեքստիլի բաժնի նախկին գլխավոր վարիչը, նշում է, որ Քենեդին դարձել է առաջին տիկին այն ժամանակ, երբ հեռուստատեսությունը խորապես արմատավորվել էր միլիոնավոր մարդկանց կյանքում, ուստի տեսողական ուղերձը պետք է լիներ պայծառ, պարզ և հզոր։
Նա նշում է, որ Ջեքին սուր զգացողություն ուներ հագուստի լեզվի նկատմամբ և կարողանում էր իր հանդերձանքի միջոցով փոխանցել մոդեռնիզմի ոգին, որը իր ամուսինը բերել էր քաղաքական ասպարեզ։ Նյու Յորքի նորաձևության տեխնոլոգիական ինստիտուտի (FIT) թանգարանի տնօրեն և գլխավոր վարիչ Վալերի Սթիլը հավելում է, որ Քենեդին, ինչպես Եղիսաբեթ II թագուհին, կարողանում էր անմիջապես առանձնանալ ամբոխի մեջ՝ շնորհիվ համարձակ գույների և պարզ ուրվագծերի։
«Տիկին Քենեդին հիանալի էր այս հարցում։ Հնդկաստան կատարած այցի ժամանակ նա կրում էր վառ, ավանդական հնդկական գույներ։ Նա հասկանում էր, որ եթե դուք ընտրեք հարուստ երանգ և պարզ կտրվածք, մարդիկ անմիջապես կճանաչեն, թե ով եք դուք։ Սա «նորաձևության հարց է հեռվից»՝ ինչպես է պատկերը կարդացվում լուսանկարներում։ Կոստյումի նշանաբանությունը պետք է լինի չափազանց պարզ», - բացատրում է Սթիլը։
Պամելա Գոլբինը համաձայն է, որ Քենեդին հաջողությամբ համատեղել է ֆրանսիական և ամերիկյան ոճերը։ Այնուամենայնիվ, նա միակը չէր, ով օգտագործում էր այս տեխնիկան։ Կլոդ Պոմպիդուն՝ Ֆրանսիայի նախագահ Ժորժ Պոմպիդուի (1969–1974) կինը, ուներ նմանատիպ էներգիա։
«Հենց նրա հետ էր, որ Ֆրանսիան լիովին մեկնարկեց նորաձևության դիվանագիտության հարթակը»։ Նրա զգեստապահարանը արտացոլում էր հետպատերազմյան Ֆրանսիայի ավանգարդ ոգին։ Նա բարձրակարգ ոճը ընտրեց ժամանակի երիտասարդ դիզայներներից՝ Իվ Սեն Լորանից, Պիեռ Կարդենից և Անդրե Կուրժից, և հաստատեց նորաձևությունը որպես տեսողական լեզու օգտագործելու հայեցակարգը՝ իր ամուսնու քաղաքական գաղափարները փոխանցելու համար: Հետագա բոլոր Ֆրանսիայի առաջին տիկնայք շարունակեցին այս ավանդույթը», - նշում է Գոլբինը։
Ֆրանսիական դրոշի ներքո
Ժակլին Քենեդիից հետո Նենսի Ռեյգանը և Մելանյա Թրամփը պահպանել են ֆրանսիական նորաձևության սերը, թեև ավելի փոքր չափով: Ռեյգանը, բացի իր կալիֆոռնիացի սիրելիներից՝ Ջեյմս Գալանոսից և Ադոլֆոյից, կրում էր Chanel, Yves Saint Laurent և Valentino:
Մելանիա Թրամփը հաճախ է ընտրում Christian Dior-ը պաշտոնական միջոցառումների համար: Թագավոր Չարլզ III-ի և թագուհի Կամիլայի հետ Սպիտակ տանը կայացած պետական ընթրիքի ժամանակ նա հագել էր Ջոնաթան Անդերսոնի կուտյուր հավաքածուից մինչև հատակը հասնող նուրբ վարդագույն մետաքսե զգեստ: Նրան հաճախ են տեսնում նաև Louis Vuitton և Givenchy հագուստներով, իսկ Մելանիայի ոճաբանը ֆրանսիացի Էրվե Պիեռն է:
Ի տարբերություն իրենց ամերիկացի գործընկերների, Ֆրանսիայի առաջին տիկնայք գրեթե բացարձակ հավատարմություն են ցուցաբերում տեղական ապրանքանիշերին:
«Նորաձևությունն ու շքեղությունը Ֆրանսիայի տնտեսության ամենակարևոր ոլորտներն են՝ թե՛ խորհրդանշական, թե՛ ֆինանսական առումով: Առաջին տիկնայք ձգտում են անձամբ առաջ մղել այս ոլորտը», - նշում է Էլիզաբեթ Պինոն, Reuters-ի քաղաքական լրագրող և «Քաղաքական գործիչների զգեստապահարանը» (Le Vestiaire des Politiques) գրքի համահեղինակ:
Ֆրանսիայի յուրաքանչյուր առաջին տիկին ունեցել է իր սիրելիները: Բրիջիտ Մակրոնը նախընտրում է Louis Vuitton-ը և ընկերուհի է տան ստեղծագործական տնօրեն Նիկոլա Ժեսկիերի հետ, ինչպես նաև կրում է Balmain և Alexandre Vauthier: Կարլա Բրունի-Սարկոզիի զգեստապահարանը լի էր Dior, Chanel և Christian Louboutin կոշիկներով: Բերնադետ Շիրակը, իր իշխանության առաջին օրերից ի վեր, կրում էր բացառապես Chanel և Dior (այն ժամանակ գլխավորում էր Ջոն Գալիանոն): Հենց նա էր, որ արքայադուստր Դիանային նվիրել է Lady Dior պայուսակը, որը հետագայում դարձել է խորհրդանշական, քանի որ բրիտանական թագավորական ընտանիքը անընդհատ կրում էր այն բոլոր գույներով։
педи2.jpg (59 KB)
Երբ Ֆրանսիայի առաջին տիկինը ընտրում է օտարերկրյա դիզայների, դա անմիջապես սկանդալի է վերածվում: Էլիզաբեթ Պինոն հիշում է Նիկոլա Սարկոզիի նախկին կնոջ՝ Սեսիլիա Ատիասի կողմից 2007 թվականի մայիսին նրա երդմնակալության ժամանակ առաջացած վեճը: Նա կրում էր միլանյան Prada ապրանքանիշի շամպայնի գույնի մետաքսե զգեստ: Սա այնքան անսովոր էր Ելիսեյան պալատի համար, որ մամուլը շաբաթներ շարունակ քննարկում էր ընտրությունը: Սակայն, Սարկոզիները նույն թվականին ամուսնալուծվեցին, ուստի ազգային նորաձևության շահերը, կարծես, Սեսիլիայի ամենաքիչ մտահոգությունն էին:
Նորաձևության տարբեր լեզուները
Էլիզաբեթ Պինոն կարծում է, որ ամերիկացի առաջին տիկնայք ավելի ճկուն են դիվանագիտության հարցերում. «Երբ Մելանյա Թրամփը գալիս է Ֆրանսիա, նա հարգանքի տուրք է մատուցում իր տանտերերին և կրում Dior: Ֆրանսիացի կանայք, սակայն, միշտ կենտրոնացած են իրենց սեփական շքեղ ապրանքների գովազդի վրա»: Միշել Օբաման, մինչդեռ, նորաձևության լեզուն հասցրել է բոլորովին նոր մակարդակի։ Որպես առաջին տիկին, նա կենտրոնացել է երիտասարդ, անկախ ամերիկացի դիզայներների, հաճախ ներգաղթյալների կամ գունավոր մարդկանց, առաջ մղելու վրա։
«Շատ առաջին տիկնայք, այդ թվում՝ Հիլարի Քլինթոնը, կարևոր ընդունելությունների համար ընտրում էին փորձված և ճշմարիտ ամերիկյան դասականներ, ինչպիսին է Օսկար դե լա Ռենտան։ Սակայն Միշել Օբամայի մոտեցումը շատ ավելի օրիգինալ և կարևոր էր ոլորտի համար։ Նա ստվերից դուրս բերեց քիչ հայտնի, տաղանդավոր դիզայներներին», - նշում է Վալերի Սթիլը։ Սթիլը հիշում է Բարաք Օբամայի երդմնակալության արարողությունը 2009 թվականի հունվարին, երբ առաջին տիկինը ներկայացավ կուբացի ներգաղթյալ Իզաբել Տոլեդոյի կողմից նախագծված ոսկեգույն դեղին համույթով։ «Դա ապշեցուցիչ էր։ Իզաբելը հանճար էր, բայց քչերը գիտեին նրան։ Ավելի ուշ մենք այդ զգեստը ցուցադրեցինք FIT թանգարանում, և ցուցահանդեսը հսկայական գծեր գծեց»։ Այդ երեկոյան, պարահանդեսի ժամանակ, Միշելը փայլեց մեկ այլ երիտասարդ տաղանդի՝ Ջեյսոն Վուի զգեստով։
педи3.jpg (63 KB)
Նենսի Ռեյգանը իր պարտականությունը երկրի նկատմամբ կատարեց այլ կերպ։ Ծագումով Կալիֆոռնիայից, նա ակտիվորեն աջակցում էր տեղացի նորաձևության դիզայներներին։ Ավելին, հենց նրա շնորհիվ էր, որ կարմիր գույնը, որը մեկ դարից ավելի Արևմուտքում կապված էր կոմունիզմի հետ, ամուր արմատավորվեց Հանրապետական կուսակցությունում՝ պարզապես այն պատճառով, որ Նենսին այն անընդհատ կրում էր։
Չնայած այս ոչ վերբալ ազդանշանների կարևորությանը, Վալերի Սթիլը ընդունում է, որ հագուստի միջոցով դիվանագիտական հաղորդագրությունները միշտ չէ, որ կարդացվում են բոլորի կողմից և միշտ չէ, որ այնպես են նախատեսված, ինչպես սկզբնապես նախատեսված էր։ «Հագուստը հաղորդակցման ամենապարզ ձևերից մեկն է, բայց մենք երբեք հաստատ չգիտենք, թե իրականում որքանով է հաղորդագրությունը հասնում։ Երբ Միշել Օբաման հագավ Իզաբել Տոլեդոյի զգեստ, որպես նորաձևության պատմաբան, ես ոգևորվեցի։ Բայց միջին մարդը, հավանաբար, պարզապես մտածեց. «Ո՞վ է սա» կամ «Ի՜նչ տարօրինակ գույն»։ Երբ մարդիկ ինձ ասում են, որ նորաձևությունը լեզու է, ես միշտ պատասխանում եմ, որ այն ավելի շատ երաժշտության է նման։ Այն ստեղծում է որոշակի տրամադրություն, բայց հազվադեպ է ուղղակիորեն արտահայտվում»։

С XVIII века между Францией и США регулярно циркулируют дипломатические послания. Отцы-основатели Америки, включая Бенджамина Франклина, Томаса Джефферсона и Джона Адамса, отправлялись с дипломатическими миссиями к своим галльским коллегам, заключали сделки и искали поддержку для революции в Северной Америке.
Пока мужчины занимались большой политикой, женщины внимательно следили за стилем своих трансатлантических сестер, и никто не делал это с таким азартом, как Долли Мэдисон. Став первой леди, супруга Джеймса Мэдисона решительно отказалась от строгого квакерского гардероба и перешла на платья с глубоким декольте в стиле ампир, подражая Жозефине Бонапарт. Она также добавляла в свои образы экзотические континентальные штрихи, вроде тюрбанов, украшенных перьями и драгоценностями, пишет WWD.
Будучи франкофилкой, как и ее муж, Долли Мэдисон узнавала о французских трендах благодаря модным куклам («пандорам»), которых регулярно переправляли через Атлантику для демонстрации последних новинок Парижа.
За два столетия, прошедших с тех пор, как Мэдисон устраивала свои знаменитые роскошные приемы в Белом доме (где подавали блюда от французских шеф-поваров), отношения американских первых леди с французской модой знали как взлеты, так и падения. Элизабет Монро и Эдит Вильсон обожали парижский стиль, в то время как многие другие оставались к нему равнодушны и шли собственным модным путем.
Трансатлантический роман вспыхнул с новой силой лишь тогда, когда хозяйкой Белого дома стала 31-летняя Жаклин Кеннеди. Впрочем, динамика этих отношений мало изменилась со времен Долли Мэдисон: французы по-прежнему диктуют модную повестку и настаивают на продвижении национальных талантов, в то время как американским первым леди приходится балансировать между любовью к парижскому кутюру и обязанностью поддерживать отечественных дизайнеров.
Образ для эпохи телевидения
В юности Жаклин Кеннеди много путешествовала по Европе, свободно говорила по-французски и искренне любила местную культуру и моду. В июне 1961 года она обратилась к Юберу де Живанши с просьбой разработать гардероб для ее первого официального зарубежного визита в качестве первой леди — разумеется, в любимую Францию.
При этом Джеки находилась под постоянным давлением американского общества, требовавшего поддерживать местных производителей. Из-за этого ей приходилось обращаться к американским модельерам, включая Олега Кассини, Нормана Норелла и нью-йоркское ателье Chez Ninon, чтобы те создавали образы, буквально по стежку копировавшие французские дома высокой моды. Впрочем, ее знаменитые шляпки-таблетки были стопроцентно американскими — их автором стал молодой дизайнер Хальстон.
Поиск баланса между французским и американским стилями был не единственной задачей Кеннеди. Будучи крайне внимательной к своему публичному имиджу, она сделала ставку на яркие цвета и четкие линии, чтобы сформировать современный и запоминающийся образ.
Памела Голбин, историк моды и бывший главный куратор отдела моды и текстиля Музея декоративного искусства в Париже, отмечает, что Кеннеди стала первой леди в момент, «когда телевидение прочно вошло в жизнь миллионов людей, поэтому визуальный месседж должен был быть ярким, четким и сильным». По ее словам, Джеки тонко чувствовала язык одежды и смогла через свои наряды передать дух модернизма, который ее муж принес на политическую арену.
Валери Стил, директор и главный куратор Музея при Институте технологии моды (FIT) в Нью-Йорке, добавляет, что Кеннеди, подобно королеве Елизавете II, умела мгновенно выделяться в толпе благодаря смелым цветам и лаконичным силуэтам.
«Миссис Кеннеди была в этом великолепна. Во время визита в Индию она носила яркие традиционные индийские цвета. Она понимала: если выбрать насыщенный оттенок и простой крой, люди сразу поймут, кто перед ними. Это вопрос "моды на расстоянии" — то, как образ считывается на фотографиях. Семиотика костюма должна быть предельно простой», — объясняет Стил.
Памела Голбин согласна с тем, что Кеннеди успешно соединила французский и американский стили. Однако она была не единственной, кто использовал этот прием. Похожей энергией обладала Клод Помпиду, супруга президента Франции Жоржа Помпиду (1969–1974).
«Именно с нее Франция в полной мере запустила платформу модной дипломатии. Ее гардероб отражал авангардный дух послевоенной Франции. Она выбирала от кутюр от молодых на тот момент дизайнеров — Ив Сен-Лорана, Пьера Кардена и Андре Куррежа — и зафиксировала концепцию использования моды как визуального языка для трансляции политических идей мужа. Все последующие первые леди Франции продолжили эту традицию», — отмечает Голбин.
Под французским флагом
После Жаклин Кеннеди любовь к французской моде сохранили Нэнси Рейган и Мелания Трамп, пусть и в меньшей степени. Рейган, помимо своих калифорнийских фаворитов Джеймса Галаноса и Адольфо, носила Chanel, Yves Saint Laurent и Valentino.
Мелания Трамп часто выбирает Christian Dior для официальных мероприятий. На государственном ужине в Белом доме с королем Карлом III и королевой Камиллой она появилась в нежно-розовом шелковом платье в пол из кутюрной коллекции Джонатана Андерсона. Ее также часто видят в нарядах от Louis Vuitton и Givenchy, а стилистом Мелании выступает француз по происхождению Эрве Пьер.
В отличие от американских коллег, французские первые леди демонстрируют практически абсолютную верность отечественным брендам.
«Мода и люкс — важнейшие секторы экономики Франции как в символическом, так и в финансовом плане. Первые леди стремятся лично продвигать эту индустрию», — подчеркивает Элизабет Пино, политический журналист Reuters и соавтор книги «Гардероб политиков» (Le Vestiaire des Politiques).
У каждой французской первой леди были свои фавориты. Брижит Макрон предпочитает Louis Vuitton и дружит с креативным директором дома Николя Жескьером, а также носит Balmain и Alexandre Vauthier. Гардероб Карлы Бруни-Саркози был заполнен вещами от Dior, Chanel и обувью Christian Louboutin. Бернадетт Ширак с первых дней у власти носила исключительно Chanel и Dior (которым тогда руководил Джон Гальяно). Именно она подарила принцессе Диане сумку, которая позже получила культовое название Lady Dior из-за того, что британская королевская особа носила ее постоянно и во всех цветах.
Если французская первая леди выбирает зарубежного дизайнера, это мгновенно оборачивается скандалом. Элизабет Пино вспоминает, какой резонанс вызвало появление бывшей жены Николя Саркози Сесилии Аттиас на его инаугурации в мае 2007 года. Она пришла в платье из шелка цвета шампанского от миланского бренда Prada. Это было столь необычно для Елисейского дворца, что пресса обсуждала этот выбор несколько недель. Впрочем, чета Саркози развелась в том же году, так что национальные модные интересы, похоже, волновали Сесилию меньше всего.
Разные языки моды
Элизабет Пино считает, что американские первые леди проявляют больше гибкости в вопросах дипломатии: «Приезжая во Францию, Мелания Трамп отдает дань уважения хозяевам и надевает Dior. Француженки же в любой точке мира думают только о продвижении собственного люкса».
В свою очередь, Мишель Обама вывела язык одежды на совершенно иной уровень. Будучи первой леди, она сделала ставку на продвижение молодых, независимых американских дизайнеров, часто принадлежащих к числу иммигрантов или цветного населения.
«Многие первые леди, включая Хиллари Клинтон, выбирали для важных приемов проверенную американскую классику вроде Oscar de la Renta. Но подход Мишель Обамы был гораздо оригинальнее и важнее для индустрии. Она вывела из тени малоизвестных талантливых дизайнеров», — отмечает Валери Стил.
Стил вспоминает инаугурацию Барака Обамы в январе 2009 года, когда первая леди появилась в золотисто-желтом ансамбле от кубинского иммигранта Изабель Толедо. «Это было потрясающе. Изабель была гением, но ее мало кто знал. Позже мы выставили это платье в музее FIT, и выставка собрала колоссальные очереди». Вечером того же дня на балу Мишель блистала в платье от еще одного молодого таланта — Джейсона Ву.
Нэнси Рейган выполняла свой долг перед страной иначе. Родом из Калифорнии, она активно поддерживала местных модельеров. Кроме того, именно благодаря ей красный цвет, который больше века ассоциировался на Западе с коммунизмом, прочно закрепился за Республиканской партией США — просто потому, что Нэнси носила его постоянно.
При всей важности этих невербальных сигналов Валери Стил признает, что дипломатические послания через одежду считываются далеко не всеми и не всегда так, как задумывалось изначально.
«Одежда — один из самых простых способов коммуникации, но мы никогда не знаем наверняка, какая часть сообщения дошла до адресата. Когда Мишель Обама надела платье от Изабель Толедо, я как историк моды была в восторге. Но обычные люди, скорее всего, просто подумали: "Кто это вообще?" или "Какой странный цвет". Когда мне говорят, что мода — это язык, я всегда отвечаю, что она скорее похожа на музыку. Она создает определенное настроение, но редко высказывается напрямую».