Հյու Հեֆները անձամբ զանգահարել է ՀԴԲ-ին՝ Ջեֆրի Էպշտեյնի մասին հաղորդելու համար, այն բանից հետո, երբ Playboy-ի աստղին բռնաբարել են
13:13, 15 օգոստոսի
2005 թվականին Playboy ամսագրի լեգենդար հիմնադիր Հյու Հեֆները բազմիցս զանգահարել է ՀԴԲ՝ պահանջելով, որ Ջեֆրի Էպշտեյնը պատասխանատվության ենթարկվի սեռական ոտնձգության համար: Զանգը տեղի է ունեցել Playboy-ի «Ամսվա խաղընկերուհիներից» մեկի խոստովանության պատճառով, որը պնդել է, որ ֆինանսիստը բռնաբարել է իրեն և ներքաշել մարդկանց թրաֆիքինգի մեջ։
Այս ցնցող մանրամասները հայտնի են դարձել Էպշտեյնի 32 զոհերի կողմից Միացյալ Նահանգների դեմ ներկայացված նոր դատական ​​հայցից։
Զոհը Օդրա Լին Քրիստիանսենն էր (Միսս Հոկտեմբեր 2003): Երբ նա 23 տարեկան էր և ապրում էր Հեֆների հայտնի Բևեռլի Հիլզի առանձնատանը, նա իրավական պաշտպանություն է խնդրել հրատարակչից։
Քրիստիանսենը 2005 թվականին խնդրել է Հեֆներին միջնորդել իր համար՝ հավատալով, որ մեդիա մագնատն ունի բավարար իշխանություն և կապեր իրավապահ մարմիններում, որպեսզի վերջապես լսվի իր բողոքը։
Էպշտեյնի դեմ մեղադրանքներից բացի, կինը Հեֆներին ասել է, որ իրեն նաև փոխանցել են հրատարակչի մեկ այլ ազդեցիկ ընկերոջ՝ Մակաոյի միլիարդատեր Սթենլի Հոյի մոտ, որը հայտնի է որպես «չինական խաղամոլության կնքահայր» (նա մահացել է 2020 թվականին):
«Պարոն Հեֆները մի քանի անգամ զանգահարել է ՀԴԲ-ին՝ տիկին Քրիստիանսենի անունից՝ Ջեֆրի Էպշտեյնի մասին հաղորդելու համար», - նշվում է հայցադիմումում։
Այս փաստերը ներառվել են մայիսին Հարավային Ֆլորիդայի ԱՄՆ շրջանային դատարան ներկայացված փոփոխված հայցադիմումում։ Էպշտեյնի զոհերը մեղադրում են ՀԴԲ-ին անգործության մեջ. գործակալությունը անտեսել է ֆինանսիստի հանցագործությունների մասին բազմաթիվ հաղորդագրություններ, որոնք թվագրվում են 1996 թվականից։
«Այն փաստը, որ ՀԴԲ-ն փորձում է օգտագործել ընթացակարգային բացթողումները՝ Ջեֆրի Էպշտեյնի հետաքննության մեջ իր ձախողումների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար ավելի քան 20 տարի, պետք է խորապես մտահոգիչ լինի», - ասել է զոհերի փաստաբան Ջորդան Մերսոնը։
Օդրա Քրիստիանսենը (այժմ 46 տարեկան, «Հարևան աղջիկները» ռեալիթի շոուի նախկին աստղ) ասել է, որ ՀԴԲ գործակալները կապ են հաստատել իր հետ միայն 2020 թվականի հոկտեմբերին՝ Էպշտեյնի մահից հետո՝ հաստատելու Հեֆների կողմից 15 տարի առաջ տրամադրված տեղեկատվությունը։ Նա պնդում է, որ իր գործակալները իրեն տարել են Էպշտեյնի մոտ՝ ամսագրում իր լուսանկարը տեսնելուց հետո։
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն փորձել է հայցը մերժել հունիսին՝ պնդելով, որ գործակալությունը «պարտավոր չէ հետաքննել ստացված յուրաքանչյուր բողոք»։ Գործակալությունը երբեք հրապարակայնորեն չի մեկնաբանել Հյու Հեֆների հեռախոսազանգերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
Հարկ է նշել, որ Հյու Հեֆները, որը մահացավ 2017 թվականին, հինգ տարի անց նույնպես բարձր մակարդակի մեղադրանքների առարկա դարձավ. «Playboy Secrets» վավերագրական շարքում նախկին մոդելները նրան անվանեցին «գիշատիչ»։ Սակայն, իր կենդանության օրոք, նրան երբեք պաշտոնապես մեղադրանք չի առաջադրվել բռնաբարության համար և դատարանում մեղադրանք չի առաջադրվել։

Hugh Hefner personally called the FBI over Jeffrey Epstein after the rape of a Playboy star
Playboy founder Hugh Hefner repeatedly called the FBI in 2005 demanding that Jeffrey Epstein be held accountable for sexual assault, according to the NYP. The move was prompted by a confession from a Playboy Playmate of the Month who stated that the disgraced financier had raped her and trafficked her.
These shocking details emerged from a new lawsuit filed by 32 of Epstein's victims against the United States.
The victim was Audra Lynn Christiansen (Miss October 2003). When she was 23 years old and living at Hefner's famous Beverly Hills mansion, she turned to the publisher for protection.
Christiansen asked Hugh to intervene on her behalf in 2005, hoping the media mogul had enough authority and law enforcement connections to finally get her complaint heard.
In addition to the accusations against Epstein, the woman told Hefner she had also been trafficked to another influential friend of the publisher — Macau billionaire Stanley Ho, known as the "godfather of Chinese gambling" (who passed away in 2020).
"Mr. Hefner called the FBI multiple times on behalf of Ms. Christiansen to report Jeffrey Epstein," the lawsuit states.
These facts were included in an amended lawsuit filed in May in the U.S. District Court for the Southern District of Florida. Epstein's victims accuse the FBI of inaction, noting that the agency ignored numerous reports about the financier's crimes starting as early as 1996.
"The fact that the FBI is trying to use procedural loopholes to avoid accountability for its investigative failures regarding Jeffrey Epstein for over 20 years should be deeply alarming," said plaintiffs' attorney Jordan Merson.
Audra Christiansen herself (now 46, who also appeared on the reality show The Girls Next Door) shared that FBI agents only contacted her in October 2020 — after Epstein's death — to follow up on the information Hefner provided 15 years prior. According to her, she was introduced to Epstein by her own agents after they saw her photo in the magazine.
The FBI attempted to have the lawsuit dismissed in June, arguing that the agency "is not obligated to investigate every complaint it receives." Law enforcement has never publicly commented on Hugh Hefner's phone calls.
Hugh Hefner himself, who passed away in 2017, also faced serious allegations five years after his death when former models labeled him a "predator" in the docuseries Secrets of Playboy. However, during his lifetime, he was never formally charged with rape or put on trial.