Հյու Հեֆները անձամբ զանգահարել է ՀԴԲ-ին՝ Ջեֆրի Էպշտեյնի մասին հաղորդելու համար, այն բանից հետո, երբ Playboy-ի աստղին բռնաբարել են
13:13, 15 օգոստոսի
2005 թվականին Playboy ամսագրի լեգենդար հիմնադիր Հյու Հեֆները բազմիցս զանգահարել է ՀԴԲ՝ պահանջելով, որ Ջեֆրի Էպշտեյնը պատասխանատվության ենթարկվի սեռական ոտնձգության համար: Զանգը տեղի է ունեցել Playboy-ի «Ամսվա խաղընկերուհիներից» մեկի խոստովանության պատճառով, որը պնդել է, որ ֆինանսիստը բռնաբարել է իրեն և ներքաշել մարդկանց թրաֆիքինգի մեջ։
Այս ցնցող մանրամասները հայտնի են դարձել Էպշտեյնի 32 զոհերի կողմից Միացյալ Նահանգների դեմ ներկայացված նոր դատական ​​հայցից։
Զոհը Օդրա Լին Քրիստիանսենն էր (Միսս Հոկտեմբեր 2003): Երբ նա 23 տարեկան էր և ապրում էր Հեֆների հայտնի Բևեռլի Հիլզի առանձնատանը, նա իրավական պաշտպանություն է խնդրել հրատարակչից։
Քրիստիանսենը 2005 թվականին խնդրել է Հեֆներին միջնորդել իր համար՝ հավատալով, որ մեդիա մագնատն ունի բավարար իշխանություն և կապեր իրավապահ մարմիններում, որպեսզի վերջապես լսվի իր բողոքը։
Էպշտեյնի դեմ մեղադրանքներից բացի, կինը Հեֆներին ասել է, որ իրեն նաև փոխանցել են հրատարակչի մեկ այլ ազդեցիկ ընկերոջ՝ Մակաոյի միլիարդատեր Սթենլի Հոյի մոտ, որը հայտնի է որպես «չինական խաղամոլության կնքահայր» (նա մահացել է 2020 թվականին):
«Պարոն Հեֆները մի քանի անգամ զանգահարել է ՀԴԲ-ին՝ տիկին Քրիստիանսենի անունից՝ Ջեֆրի Էպշտեյնի մասին հաղորդելու համար», - նշվում է հայցադիմումում։
Այս փաստերը ներառվել են մայիսին Հարավային Ֆլորիդայի ԱՄՆ շրջանային դատարան ներկայացված փոփոխված հայցադիմումում։ Էպշտեյնի զոհերը մեղադրում են ՀԴԲ-ին անգործության մեջ. գործակալությունը անտեսել է ֆինանսիստի հանցագործությունների մասին բազմաթիվ հաղորդագրություններ, որոնք թվագրվում են 1996 թվականից։
«Այն փաստը, որ ՀԴԲ-ն փորձում է օգտագործել ընթացակարգային բացթողումները՝ Ջեֆրի Էպշտեյնի հետաքննության մեջ իր ձախողումների համար պատասխանատվությունից խուսափելու համար ավելի քան 20 տարի, պետք է խորապես մտահոգիչ լինի», - ասել է զոհերի փաստաբան Ջորդան Մերսոնը։
Օդրա Քրիստիանսենը (այժմ 46 տարեկան, «Հարևան աղջիկները» ռեալիթի շոուի նախկին աստղ) ասել է, որ ՀԴԲ գործակալները կապ են հաստատել իր հետ միայն 2020 թվականի հոկտեմբերին՝ Էպշտեյնի մահից հետո՝ հաստատելու Հեֆների կողմից 15 տարի առաջ տրամադրված տեղեկատվությունը։ Նա պնդում է, որ իր գործակալները իրեն տարել են Էպշտեյնի մոտ՝ ամսագրում իր լուսանկարը տեսնելուց հետո։
Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն փորձել է հայցը մերժել հունիսին՝ պնդելով, որ գործակալությունը «պարտավոր չէ հետաքննել ստացված յուրաքանչյուր բողոք»։ Գործակալությունը երբեք հրապարակայնորեն չի մեկնաբանել Հյու Հեֆների հեռախոսազանգերի վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
Հարկ է նշել, որ Հյու Հեֆները, որը մահացավ 2017 թվականին, հինգ տարի անց նույնպես բարձր մակարդակի մեղադրանքների առարկա դարձավ. «Playboy Secrets» վավերագրական շարքում նախկին մոդելները նրան անվանեցին «գիշատիչ»։ Սակայն, իր կենդանության օրոք, նրան երբեք պաշտոնապես մեղադրանք չի առաջադրվել բռնաբարության համար և դատարանում մեղադրանք չի առաջադրվել։

Основатель легендарного журнала Playboy Хью Хефнер в 2005 году неоднократно звонил в ФБР с требованием привлечь к ответственности Джеффри Эпштейна за сексуализированное насилие. Поводом для этого стало признание одной из «девушек месяца» Playboy, заявившей, что опальный финансист изнасиловал ее и вовлек в торговлю людьми.
Такие шокирующие детали вскрылись из материалов нового судебного иска, поданного 32 жертвами Эпштейна против Соединенных Штатов.
Пострадавшей оказалась Одра Линн Кристиансен (Miss October 2003). Когда ей было 23 года и она жила в знаменитом особняке Хефнера в Беверли-Хиллз, она обратилась к издателю за защитой.
Кристиансен попросила Хью заступиться за нее в 2005 году, рассчитывая, что у медиамагната достаточно авторитета и связей в правоохранительных органах, чтобы ее жалобу наконец услышали.
Помимо обвинений в адрес Эпштейна, девушка рассказала Хефнеру, что ее также переправляли к другому влиятельному другу издателя — миллиардеру из Макао Стэнли Хо, известному как «крестный отец игорного бизнеса Китая» (он скончался в 2020 году).
«Господин Хефнер звонил в ФБР несколько раз от имени госпожи Кристиансен, чтобы сообщить о Джеффри Эпштейне», — говорится в судебном иске.
Данные факты вошли в обновленный иск, поданный в мае в окружной суд Южной Флориды. Жертвы Эпштейна обвиняют ФБР в бездействии: ведомство игнорировало многочисленные сообщения о преступлениях финансиста начиная еще с 1996 года.
«Тот факт, что ФБР пытается использовать процедурные лазейки, чтобы избежать ответственности за провалы в расследовании в отношении Джеффри Эпштейна на протяжении более 20 лет, должен вызывать глубокую тревогу», — заявил адвокат потерпевших Джордан Мерсон.
Сама Одра Кристиансен (сейчас ей 46 лет, она также снималась в реалити-шоу «The Girls Next Door») рассказала, что агенты ФБР связались с ней лишь в октябре 2020 года — уже после смерти Эпштейна — чтобы уточнить информацию, переданную Хефнером 15 лет назад. По ее словам, на Эпштейна ее вывели ее же агенты, когда увидели ее фото в журнале.
Федеральное бюро расследований пыталось добиться отклонения иска в июне, заявив, что ведомство «не обязано расследовать каждую поступающую жалобу». Информацию о звонках Хью Хефнера спецслужбы никогда публично не комментировали.
Напомним, что сам Хью Хефнер, скончавшийся в 2017 году, спустя пять лет после смерти также подвергся громким обвинениям: в документальном сериале «Секреты Playboy» бывшие модели называли его «хищником». Тем не менее, при жизни обвинения в изнасиловании ему официально не предъявлялись и в суде не рассматривались.