Արքայազն Հարրին և Մեգան Մարքլը անսպասելի աջակցություն են ստացել Մեծ Բրիտանիա վերադառնալու հարցում։ Ինչպես պարզել է Page Six-ը, ամուսիններին ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում բրիտանացի միլիարդատեր Իան Ուեյսը՝ զույգի վաղեմի ծանոթը, որին Հարրիի հետ կապում է հատկապես ցավալի կենսափորձ։
Ուեյսը, որի կարողությունը գնահատվում է մոտ 1,2 միլիարդ դոլար, ֆինանսապես աջակցում է Սասեքսի դուքսի և դքսուհու Մեծ Բրիտանիա վերադառնալուն։ Այս մասին Page Six-ին հայտնել են երկու աղբյուրներ։
63-ամյա Իան Ուեյսը Marshall Wace LLP-ի համահիմնադիրն է, գլխավոր տնօրենը և ռիսկերի կառավարման տնօրենը։ Ընկերությունը ներդրումային ֆոնդերի կառավարմամբ զբաղվող աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից մեկն է և հիմնադրվել է 1997 թվականին։
Երկատև ընկերություն
Հարրին և Մեգանը երկար տարիներ սերտ հարաբերություններ են պահպանում Ուեյսի հետ։ Հուլիսին ամուսինները երեխաների՝ յոթամյա արքայազն Արչիի և հնգամյա արքայադուստր Լիլիբեթի հետ այցելել են միլիարդատիրոջը պատկանող Շոտլանդիայի մասնավոր Տաներա-Մոր կղզի։
Daily Mail-ի տվյալներով Հարրին կղզի այցելել էր դեռևս 2017 թվականին՝ Ուեյսի կողմից այն 2,3 միլիոն դոլարով ձեռք բերելուց կարճ ժամանակ անց։
Տաներա-Մոր կղզու տարածքը կազմում է մոտ 800 ակր։ Կղզին գնելուց հետո միլիարդատերը մոտ 135 միլիոն դոլար է ներդրել դրա վերականգնման համար․ բարեկարգել է տարածքը, ծառեր է տնկել, ճանապարհներ կառուցել և ամբողջությամբ փոխել կղզու տեսքը։
Օգոստոսի սկզբին Մեգանը նույնպես սոցիալական ցանցում հրապարակել է լուսանկար, որում, ենթադրաբար, պատկերված են շոտլանդական բնապատկերներ։
Աղբյուրների պնդմամբ՝ հենց Ուեյսն է այժմ օգնում ամուսիններին Մեծ Բրիտանիա տեղափոխվելու հարցում։ Օգոստոսի 26-ին՝ չորեքշաբթի օրը, Հարրին, Մեգանը և նրանց երեխաները մասնավոր ինքնաթիռով Լոս Անջելեսից ժամանել են Բիրմինգհեմ։ Page Six-ի տվյալներով թռիչքի արժեքը կազմել է 120 հազար դոլար։
Նրանց միավորում է անձնական ողբերգությունը
Ուեյսի և Հարրիի կապը միայն հասարակական ու ֆինանսական բնույթ չի կրում։ Երկուսն էլ ծանր կորուստ են ունեցել՝ ավտովթարների հետևանքով կորցնելով իրենց հարազատներին։
1994 թվականին միլիարդատիրոջ առաջին կինը՝ Ջոաննան, և նրանց երկու փոքր երեխաները՝ չորսամյա Գայը և 11 ամսական Ալիսիան, զոհվեցին Հեմփշիրում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով։
Ուեյսն ինքը գտնվում էր իր 34-ամյա կնոջ վարած Ռենջ Ռովերի ուղևորի նստատեղին։
Հարրին, իհարկե, նաև անձամբ գիտի, թե ինչ է նշանակում ավտովթարի ժամանակ սիրելի մարդուն կորցնելը։ Նրա մայրը՝ արքայադուստր Դիանան, մահացել է Փարիզում 1997 թվականին ավտովթարից հետո։
Մեգան Մարքլին միլիարդատիրոջ ընտանիքի հետ կապում է ևս մեկ սերտ հարաբերություն։ Նա մտերիմ ընկերություն է անում նրա նախկին կնոջ՝ նախկին մոդել Սաֆրոն Օլդրիջի հետ։
Ուեյսն ու Օլդրիջը բաժանվել են 2023 թվականին, իսկ հետագայում պաշտոնապես ամուսնալուծվել են, սակայն պահպանել են լավ հարաբերությունները։
Ինչպես հայտնել է The Sun-ը, Օլդրիջը Հարրիի հետ ամուսնությունից հետո օգնել է Մեգանին հարմարվել բրիտանական արիստոկրատական միջավայրին և խորհուրդներ է տվել նրան ոճի վերաբերյալ։

Prince Harry and Meghan Markle have received some unexpected help in arranging their return to the UK.
According to Page Six, the couple is receiving financial support from British billionaire Ian Wace, a longtime friend of the Sussexes who shares a particularly painful life experience with Harry.
Wace, whose fortune is estimated at around $1.2 billion, is helping to finance the Duke and Duchess of Sussex’s move back to Britain, two sources told Page Six.
The 63-year-old Wace is the co-founder, CEO and chief risk officer of Marshall Wace LLP, one of the world’s largest hedge fund management firms. The company was founded in 1997.
A long-standing friendship
Harry and Meghan have maintained a close relationship with Wace for years. In July, the couple and their children — seven-year-old Prince Archie and five-year-old Princess Lilibet — visited the billionaire’s private Scottish island of Tanera Mòr.
According to the Daily Mail, Harry first visited the island in 2017, shortly after Wace purchased it for $2.3 million.
Tanera Mòr spans around 800 acres. After buying the island, the billionaire reportedly invested approximately $135 million in its restoration, landscaping the property, planting trees, building roads and completely transforming the island.
Earlier in August, Meghan also shared a photo on Instagram that appeared to show the Scottish landscape.
Now, according to sources, Wace is helping the couple with their move to Britain. On Wednesday, August 26, Harry, Meghan and their children flew from Los Angeles to Birmingham on a private jet. The flight reportedly cost them $120,000, according to Page Six.
They share a deeply personal tragedy
Wace’s connection to Harry is not purely social or financial. Both men have experienced the devastating loss of close family members in car crashes.
In 1994, the billionaire’s first wife, Joanna, and their two young children — four-year-old Guy and 11-month-old Alice — were killed in a car accident in Hampshire.
Wace himself was sitting in the passenger seat of the Range Rover, which was being driven by his 34-year-old wife.
Harry, of course, also knows the pain of losing a loved one in a car crash. His mother, Princess Diana, died in Paris in 1997 following a car accident.
Meghan Markle also has a close connection to the billionaire’s family. She is good friends with his former wife, former model Saffron Aldridge.
Wace and Aldridge split in 2023 and later officially divorced, but they have remained on good terms.
According to The Sun, Aldridge helped Meghan navigate British aristocratic society after her wedding to Harry and offered her advice on style.