Արքայազն Հարրին և Մեգան Մարքլը անսպասելի աջակցություն են ստացել Մեծ Բրիտանիա վերադառնալու հարցում։ Ինչպես պարզել է Page Six-ը, ամուսիններին ֆինանսական աջակցություն է ցուցաբերում բրիտանացի միլիարդատեր Իան Ուեյսը՝ զույգի վաղեմի ծանոթը, որին Հարրիի հետ կապում է հատկապես ցավալի կենսափորձ։
Ուեյսը, որի կարողությունը գնահատվում է մոտ 1,2 միլիարդ դոլար, ֆինանսապես աջակցում է Սասեքսի դուքսի և դքսուհու Մեծ Բրիտանիա վերադառնալուն։ Այս մասին Page Six-ին հայտնել են երկու աղբյուրներ։
63-ամյա Իան Ուեյսը Marshall Wace LLP-ի համահիմնադիրն է, գլխավոր տնօրենը և ռիսկերի կառավարման տնօրենը։ Ընկերությունը ներդրումային ֆոնդերի կառավարմամբ զբաղվող աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից մեկն է և հիմնադրվել է 1997 թվականին։
Երկատև ընկերություն
Հարրին և Մեգանը երկար տարիներ սերտ հարաբերություններ են պահպանում Ուեյսի հետ։ Հուլիսին ամուսինները երեխաների՝ յոթամյա արքայազն Արչիի և հնգամյա արքայադուստր Լիլիբեթի հետ այցելել են միլիարդատիրոջը պատկանող Շոտլանդիայի մասնավոր Տաներա-Մոր կղզի։
Daily Mail-ի տվյալներով Հարրին կղզի այցելել էր դեռևս 2017 թվականին՝ Ուեյսի կողմից այն 2,3 միլիոն դոլարով ձեռք բերելուց կարճ ժամանակ անց։
Տաներա-Մոր կղզու տարածքը կազմում է մոտ 800 ակր։ Կղզին գնելուց հետո միլիարդատերը մոտ 135 միլիոն դոլար է ներդրել դրա վերականգնման համար․ բարեկարգել է տարածքը, ծառեր է տնկել, ճանապարհներ կառուցել և ամբողջությամբ փոխել կղզու տեսքը։
Օգոստոսի սկզբին Մեգանը նույնպես սոցիալական ցանցում հրապարակել է լուսանկար, որում, ենթադրաբար, պատկերված են շոտլանդական բնապատկերներ։
Աղբյուրների պնդմամբ՝ հենց Ուեյսն է այժմ օգնում ամուսիններին Մեծ Բրիտանիա տեղափոխվելու հարցում։ Օգոստոսի 26-ին՝ չորեքշաբթի օրը, Հարրին, Մեգանը և նրանց երեխաները մասնավոր ինքնաթիռով Լոս Անջելեսից ժամանել են Բիրմինգհեմ։ Page Six-ի տվյալներով թռիչքի արժեքը կազմել է 120 հազար դոլար։
Նրանց միավորում է անձնական ողբերգությունը
Ուեյսի և Հարրիի կապը միայն հասարակական ու ֆինանսական բնույթ չի կրում։ Երկուսն էլ ծանր կորուստ են ունեցել՝ ավտովթարների հետևանքով կորցնելով իրենց հարազատներին։
1994 թվականին միլիարդատիրոջ առաջին կինը՝ Ջոաննան, և նրանց երկու փոքր երեխաները՝ չորսամյա Գայը և 11 ամսական Ալիսիան, զոհվեցին Հեմփշիրում տեղի ունեցած ավտովթարի հետևանքով։
Ուեյսն ինքը գտնվում էր իր 34-ամյա կնոջ վարած Ռենջ Ռովերի ուղևորի նստատեղին։
Հարրին, իհարկե, նաև անձամբ գիտի, թե ինչ է նշանակում ավտովթարի ժամանակ սիրելի մարդուն կորցնելը։ Նրա մայրը՝ արքայադուստր Դիանան, մահացել է Փարիզում 1997 թվականին ավտովթարից հետո։
Մեգան Մարքլին միլիարդատիրոջ ընտանիքի հետ կապում է ևս մեկ սերտ հարաբերություն։ Նա մտերիմ ընկերություն է անում նրա նախկին կնոջ՝ նախկին մոդել Սաֆրոն Օլդրիջի հետ։
Ուեյսն ու Օլդրիջը բաժանվել են 2023 թվականին, իսկ հետագայում պաշտոնապես ամուսնալուծվել են, սակայն պահպանել են լավ հարաբերությունները։
Ինչպես հայտնել է The Sun-ը, Օլդրիջը Հարրիի հետ ամուսնությունից հետո օգնել է Մեգանին հարմարվել բրիտանական արիստոկրատական միջավայրին և խորհուրդներ է տվել նրան ոճի վերաբերյալ։

Принц Гарри и Меган Маркл получили неожиданную помощь в организации своего возвращения в Великобританию. Как выяснил Page Six, финансовую поддержку супругам оказывает британский миллиардер Ян Уэйс — давний знакомый пары, которого с Гарри связывает особенно болезненный жизненный опыт.
Уэйс, состояние которого оценивается примерно в 1,2 миллиарда долларов, помогает финансировать переезд герцога и герцогини Сассекских обратно в Великобританию. Об этом Page Six сообщили два источника.
63-летний Ян Уэйс — сооснователь, генеральный директор и директор по управлению рисками Marshall Wace LLP, одной из крупнейших в мире компаний, специализирующихся на управлении хедж-фондами. Компания была основана в 1997 году.
Давняя дружба
Гарри и Меган много лет поддерживают тесные отношения с Уэйсом. В июле супруги вместе с детьми — семилетним принцем Арчи и пятилетней принцессой Лилибет — побывали на принадлежащем миллиардеру частном шотландском острове Танера-Мор.
По данным Daily Mail, Гарри посещал остров еще в 2017 году — вскоре после того, как Уэйс приобрел его за 2,3 миллиона долларов.
Площадь Танера-Мор составляет около 800 акров. После покупки миллиардер вложил в его восстановление примерно 135 миллионов долларов: занимался благоустройством территории, высаживал деревья, прокладывал дороги и полностью преобразил остров.
В начале августа Меган также опубликовала в Instagram фотографию, на которой, предположительно, запечатлены шотландские пейзажи.
Именно Уэйс, как утверждают источники, теперь помогает супругам с переездом в Великобританию. В среду, 26 августа, Гарри, Меган и их дети прилетели из Лос-Анджелеса в Бирмингем на частном самолете. Перелет, по данным Page Six, обошелся им в 120 тысяч долларов.
Их объединяет личная трагедия
Связь Уэйса с Гарри имеет не только светский и финансовый характер. Оба мужчины пережили тяжелую утрату близких в автокатастрофах.
В 1994 году первая жена миллиардера Джоанна и двое их маленьких детей — четырехлетний Гай и 11-месячная Алисия — погибли в автомобильной аварии в графстве Хэмпшир.
Сам Уэйс находился на пассажирском сиденье Range Rover, которым управляла его 34-летняя жена.
Гарри, разумеется, также не понаслышке знает, что такое потерять близкого человека в автокатастрофе. Его мать, принцесса Диана, погибла в Париже в 1997 году после аварии.
У Меган Маркл есть еще одна тесная связь с семьей миллиардера. Она близко дружит с его бывшей женой, бывшей моделью Сэффрон Олдридж.
Уэйс и Олдридж расстались в 2023 году и впоследствии официально развелись, однако сохранили хорошие отношения.
Как сообщала The Sun, Олдридж помогала Меган освоиться в британском аристократическом обществе после ее свадьбы с Гарри и давала ей советы по стилю.