Ի՞նչ է պետք մեծ դառնալու համար։ Լինել ճիշտ տեղում ճիշտ ժամանակին։ Ունենալ հանճար։ Կամ, գուցե, իսկական մեծությունը պահանջո՞ւմ է ավելին, գրում է Daily Mail-ը։
1930 թվականի մարտին մի սկսնակ գերմանացի քաղաքական գործիչ անցնում էր Մյունխենի խաչմերուկով, երբ մի հսկայական բեռնատար բախվեց մեքենային՝ կանգ առնելով բառացիորեն վերջին պահին՝ փրկելով ուղևորներին։ Այդ քաղաքական գործիչը Ադոլֆ Հիտլերն էր։ Երեք տարի անց նա կդառնար Գերմանիայի կանցլեր, ապա կսկսեր Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը և Հոլոքոստը, որը կսպաներ տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց։
Բայց արդյո՞ք այս ամենը կպատահեր, եթե Հիտլերը մահանար այդ վթարում։
Ոմանց համար պատասխանը ակնհայտ է. առանց նրա հավակնությունների և իշխանության ձգտման պատմությունը բոլորովին այլ կերպ կզարգանար։ Մյուսների համար Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո Գերմանիային պարտադրված դաժան պայմանները գրեթե անխուսափելիորեն Եվրոպան հասցրին նոր հակամարտության։ Իսկ հակասեմիտիզմը, որը դարձավ Հոլոքոստի շարժիչ ուժերից մեկը, Գերմանիայում գոյություն ուներ Հիտլերի իշխանության գալուց շատ առաջ։
Այսպիսով, կարո՞ղ են անհատները իսկապես փոխել պատմության ընթացքը։ Եվ ինչպե՞ս կարելի է դա որոշել։
Իր նոր գրքում ամերիկացի գիտնական, պատմաբան և Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր հեղինակ Ջարեդ Դայմոնդը ուսումնասիրում է պատմական ապացույցների լայն շրջանակ՝ փորձելով պատասխանել այս հարցերին։
Մի կողմից կա այսպես կոչված «Մեծ մարդու տեսությունը»՝ այն գաղափարը, որ պատմությունը ձևավորվում է բացառիկ անհատների կողմից՝ Օլիվեր Քրոմվելից մինչև Ջեֆ Բեզոս։
Մյուս կողմից՝ կա հակառակ տեսակետը. առաջնորդները սահմանափակ ազդեցություն ունեն իրադարձությունների վրա, քանի որ նրանց գործողությունները թելադրվում են հանգամանքներով։
Դայմոնդն ինքը միջին դիրք է գրավում. երբեմն անհատն իսկապես փոխում է պատմությունը, իսկ երբեմն՝ ոչ։
«Համլետի թեստը»
Այս պարադոքսը հասկանալու համար Դայմոնդն առաջարկում է իր սեփական մտային փորձը՝ «Համլետի թեստը»։
Ենթադրենք, որ Ուիլյամ Շեքսպիրը մահացել է ծաղիկից տասը տարեկանում։ Արդյո՞ք մեկ այլ դրամատուրգ կկարողանար գրել «Համլետի» նման խորը և բարդ պիես։
1599 թվականին Շեքսպիրն արդեն գրել էր ավելի քան 20 պիես, այդ թվում՝ մի քանի գլուխգործոցներ։ Կարո՞ղ էին արդյոք նրա ժամանակակիցները, օրինակ՝ Բեն Ջոնսոնը կամ Քրիստոֆեր Մարլոուն, գրել նույնքան ուշագրավ որևէ բան։
Այսօր նրանց ստեղծագործությունները շատ ավելի քիչ են կատարվում: Հետևաբար, Դայմոնդը կարծում է, որ միայն Շեքսպիրը կարող էր գրել Համլետը: Նրա տաղանդը եզակի էր։
Նա նույն սկզբունքը կիրառում է այլ ականավոր դեմքերի նկատմամբ։
Օրինակ, սոցիալական մեդիան գոյություն ուներ թե՛ Մարկ Ցուկերբերգի կողմից 2004 թվականին Facebook-ի գործարկումից առաջ, թե՛ դրանից հետո: Հետևաբար, անհնար է պնդել, որ առանց Ցուկերբերգի սոցիալական մեդիան գոյություն չէր ունենա։
Բայց ճիշտ է, որ նա՝ շատ առանձնահատուկ բնավորությամբ և որակների ամբողջությամբ մարդ, ազդել է այն բանի վրա, թե ինչի են վերածվել սոցիալական մեդիան։
Ինչո՞ւ Բեզոսը դարձավ առցանց մանրածախ առևտրի թագավորը
Այսօր առցանց վաճառքը զարմանալի չէ: Բայց ինչո՞ւ Ջեֆ Բեզոսը կարողացավ Amazon-ը վերածել աշխարհի ամենահզոր ընկերություններից մեկի։
1988 թվականին Կոլումբիայի համալսարանի համակարգչային գիտությունների պրոֆեսորը հիմնադրեց նոր տեսակի հեջ ֆոնդ՝ Դ. Է. Շոուն: Նա վարձեց համակարգչային գիտնականների՝ գիտակցելով, որ համակարգչային տեխնոլոգիաների միջոցով հնարավոր մաթեմատիկական մոդելավորումը իդեալական է ֆինանսական շուկաների համար։
Առաջին աշխատակիցներից մեկը 26-ամյա Ջեֆ Բեզոսն էր։
Նրա առաջին առաջադրանքներից մեկը ինտերնետի կողմից առաջարկվող խոստումնալից հնարավորությունների ուսումնասիրությունն էր։ Բեզոսը զարմացած էր, որ 1993 թվականին համաշխարհային ցանցի օգտագործումը աճել էր ապշեցուցիչ 2300 տոկոսով։
Նրան ամենաշատը հետաքրքրել էր այսպես կոչված «ամեն ինչի խանութի» գաղափարը՝ մի ընկերություն, որն ինքնին ոչինչ չի արտադրում, այլ հանդես է գալիս որպես միջնորդ սպառողների և արտադրողների միջև, որը կարող է գրեթե ցանկացած ապրանք մատակարարել գրեթե յուրաքանչյուրին, աշխարհի ցանկացած վայրում։
Բեզոսը լքեց Դ. Է. Շոուն և հիմնադրեց Amazon-ը։
Ընկերությունը հիմնադրվել է Բեզոսի սեփական միջոցներից 10,000 դոլարով և նրա ծնողներից ու ներդրողներից 1.25 միլիոն դոլարով։ Այսօր դրա արժեքը գնահատվում է մոտավորապես 2.8 տրիլիոն դոլար։
Այսպիսով, Amazon-ի հաջողությունը պայմանավորված էր հանգամանքներով, թե՞ Բեզոսի առաջնորդական որակներով։
Դայմոնդի խոսքով՝ ձեռնարկատիրոջ հատկանիշների եզակի համադրությունը նշանակալի դեր է խաղացել։ Բեզոսը գրեթե մոլուցքային ուշադրություն էր դարձնում մանրամասներին, առաջնահերթություն տալով հաճախորդների գոհունակությանը, օրինակ՝ առաքման արագությանը և պատվերի հեշտությանը, կարճաժամկետ շահույթից և բաժնետոմսերի գնից վեր։
Նա աներևակայելի համառ էր, չէր վախենում ռիսկից և կարողացավ պահպանել Amazon-ի վերահսկողությունը՝ խուսափելով բազմաթիվ ստարտափների հիմնադիրների ճակատագրից, որոնք, ի վերջո, ներդրողների կողմից հեռացվեցին կառավարումից։
Միլիոնավոր ամերիկացիներ տիրապետում էին այս հատկանիշներից մի քանիսին։ Սակայն միայն Բեզոսին հաջողվեց ճիշտ ժամանակին լինել ճիշտ տեղում և օգտվել հնարավորությունից։
Չինգիզ խանին օգնեց անձրևը
Բայց ի՞նչ կլիներ, եթե պատմության մեծագույն առաջնորդների հաջողությունը կախված լիներ նաև նրանից, թե որտեղ և երբ են նրանք ծնվել։
Զարմանալի է, որ պատմության մեծագույն նվաճողի դեպքում Դայմոնդի պատասխանը այո է։
13-րդ դարում մոնղոլ կառավարիչ Չինգիզ խանը ստեղծեց մարդկության պատմության մեջ ամենամեծ ցամաքային կայսրությունը։
Նա ականավոր ռազմական առաջնորդ էր, վարպետ ստրատեգ և կառավարիչ։ Սակայն Կենտրոնական Ասիայի տափաստաններում կային այլ տաղանդավոր առաջնորդներ, օրինակ՝ Աթիլան։
Չինգիզ խանը նրանցից ավելի՞ հանճար էր
Ոչ այնքան։ Նրան օգնել է... անձրևը։
Նրա արագ վերելքը նշող տասնամյակները դարեր շարունակ տափաստանների պատմության ամենախոնավ շրջանն էին։
Ավելի շատ անձրև նշանակում էր ավելի շատ խոտ։ Ավելի շատ խոտ նշանակում էր ավելի շատ կենդանիներ։ Ավելի շատ ոչխարներ նշանակում էին ավելի շատ սնունդ։ Ավելի շատ ձիեր նշանակում էին ավելի շատ տրանսպորտ։ Եվ վերջապես, ավելի շատ մոնղոլ երեխաներ, որոնք կարող էին մեծանալ և դառնալ հմուտ հեծյալներ։
Չինգիզ խանը արտասովոր մարդ էր։ Բայց եթե նա ծնվեր 20 տարի առաջ, նրա կարողությունները կարող էին գործնականում անօգուտ լինել։
Մարդը, որը հարստացրեց Բոտսվանան
Գրքի ամենահետաքրքիր բաժիններից մեկում Դայմոնդը անդրադառնում է անկախ Բոտսվանայի առաջին նախագահ Սերեցե Խամայի պատմությանը, որը նախկինում համարվում էր ամենաաղքատ աֆրիկյան երկիր։
Խաման փայլուն կառավարիչ էր, տաղանդավոր մարզիկ և Օքսֆորդի շրջանավարտ։ Նա ուներ հազվագյուտ ունակություն՝ միաժամանակ կողմնորոշվելու երկու աշխարհներում՝ ժամանակակից արևմտյան և ավանդական աֆրիկյան։
1967 թվականին Բոտսվանայում հայտնաբերվեցին աշխարհի ամենամեծ ադամանդի պաշարներից մի քանիսը։ Խաման օգտագործեց իր ազդեցությունն ու հեղինակությունը՝ ապահովելու համար, որ ստացված հարստությունը դառնա ամբողջ երկրի սեփականությունը։
Ադամանդի վաճառքից ստացված եկամուտը պարզապես ծախսելու փոխարեն, նա ստեղծեց երկարաժամկետ ներդրումային հիմնադրամ։
Նա նաև ստեղծեց արդյունավետ քաղաքացիական ծառայություն և զգուշություն ցուցաբերեց հարևան աֆրիկյան երկրների կոռումպացված և բռնության հակված կառավարությունների հետ գործ ունենալիս։
Խաման ապացուցեց, որ կատարյալ մարդ է ճիշտ տեղում և ճիշտ ժամանակին, և նա կարողացավ բնական հարստությունը վերածել ամբողջ երկրի բարգավաճման հիմքի։
Ինչո՞ւ քրիստոնեությունը դարձավ համաշխարհային կրոն
Դայմոնդի գրվածքները մատչելի են և թույլ են տալիս մեզ հասկանալ նրա բարձրացրած աներևակայելի բարդ հարցերը։
Օրինակ, նա հարցնում է. ինչո՞ւ Սուրբ Երկրում խարիզմատիկ քարոզչի շուրջ ստեղծված մի փոքր հրեական աղանդը, ի վերջո, դարձավ աշխարհի գերիշխող կրոնը։
Պատասխանի մի մասը Հիսուսի մեջ է՝ մի պերճախոս բարեփոխիչ, որը հիմնականում կենտրոնանում էր մարդկային վարքագծի վրա, այլ ոչ թե կրոնական օրենքների և ծեսերի վրա։
Նրա ուսմունքները տարածվում էին կյանքի բոլոր շերտերի վրա, այդ թվում՝ աղքատների, հիվանդների և կանանց։
Սակայն քրիստոնեության տարածման գործում մեծապես վաստակում է Պողոս առաքյալը՝ վաղ եկեղեցու ուշագրավ կազմակերպիչը, որը ճանապարհորդել է ամբողջ Հռոմեական կայսրությամբ։
Հենց նա էր, որ պնդում էր, որ քրիստոնեությունը պետք է լինի կրոն ոչ միայն հրեաների, այլև հեթանոսների համար։
Հռոմեական կայսրությունում տարածված գրագիտությունը նույնպես դեր խաղաց. նորադարձները կարող էին կարդալ նորաստեղծ Նոր Կտակարանը։
Հետագայում քրիստոնեությունը գրավեց Հռոմի կայսր Կոստանդինին, ով կրոնը դարձրեց իր կայսրության պետական ​​համակարգի մաս։
«Շահույթ, մարգարեներ, մարզիչներ և թագավորներ» գիրքը և՛ գրավիչ է, և՛ պահանջում է մտածված ընթերցանություն։ Դայմոնդը մնում է լուրջ գիտնական, բայց ունի զարմանալիորեն լայն հեռանկար։
Եվ կարդալուց հետո մնացած հիմնական հարցը պարզ է. ի՞նչն է մարդուն իսկապես մեծ դարձնում՝ հանճարը, թե՞ ճիշտ ժամանակին ճիշտ տեղում լինելու բախտը։

Что нужно человеку, чтобы стать великим? Оказаться в нужном месте в нужное время? Обладать гениальностью? Или для настоящего величия требуется нечто большее, пишет Daily Mail.
В марте 1930 года один начинающий немецкий политик ехал на автомобиле по перекрестку в Мюнхене. В этот момент в машину врезался огромный грузовик, который остановился буквально в последний момент, избежав гибели пассажиров. Этим политиком был Адольф Гитлер. Спустя три года он станет канцлером Германии, а затем развяжет Вторую мировую войну и Холокост, в которых погибнут десятки миллионов людей.
Но произошла бы вся эта история, если бы Гитлер погиб в той аварии?
Для одних ответ очевиден: без его амбиций и стремления к власти история сложилась бы совершенно иначе. Для других — жесткие условия, навязанные Германии после Первой мировой войны, практически неизбежно вели Европу к новому конфликту. А антисемитизм, ставший одной из движущих сил Холокоста, существовал в Германии задолго до прихода Гитлера.
Так действительно ли отдельные люди способны изменить ход истории? И как это вообще определить?
В своей новой книге американский ученый, историк и лауреат Пулитцеровской премии Джаред Даймонд рассматривает огромный массив исторических свидетельств, пытаясь ответить на эти вопросы.
С одной стороны находится так называемая «теория великого человека» — идея о том, что историю определяют исключительные личности, от Оливера Кромвеля до Джеффа Безоса.
С другой — противоположная точка зрения: лидеры лишь ограниченно влияют на происходящее, поскольку их действия диктуются обстоятельствами.
Сам Даймонд придерживается промежуточной позиции: иногда отдельный человек действительно меняет историю, а иногда — нет.
«Тест Гамлета»
Чтобы разобраться в этом парадоксе, Даймонд предлагает собственный мысленный эксперимент — «тест Гамлета».
Представим, что Уильям Шекспир умер от оспы в десять лет. Нашелся бы другой драматург, способный написать столь же глубокую и сложную пьесу, как «Гамлет»?
К 1599 году Шекспир уже создал более 20 пьес, включая несколько шедевров. Могли ли его современники — например, Бен Джонсон или Кристофер Марло — написать нечто столь же выдающееся?
Сегодня их произведения ставят гораздо реже. Поэтому, считает Даймонд, «Гамлета» мог создать только Шекспир. Его талант был уникальным.
Тот же принцип он применяет к другим выдающимся людям.
Например, социальные сети существовали и до, и после того, как Марк Цукерберг запустил Facebook в 2004 году. Поэтому нельзя утверждать, что без Цукерберга социальных сетей вообще не было бы.
Но можно сказать, что именно он — человек с совершенно определенным характером и набором качеств — повлиял на то, какими именно социальные сети стали.
Почему именно Безос стал королем онлайн-торговли?
Продажи через интернет сегодня никого не удивляют. Но почему именно Джефф Безос сумел превратить Amazon в одну из самых могущественных компаний мира?
В 1988 году профессор компьютерных наук Колумбийского университета основал новый тип хедж-фонда — D. E. Shaw. Он нанимал специалистов по компьютерам, понимая, что математическое моделирование, которое становилось возможным благодаря вычислительной технике, идеально подходит для финансового рынка.
Одним из первых сотрудников стал 26-летний Джефф Безос.
Одной из его первых задач было изучить перспективные возможности, которые открывал интернет. Безоса поразило, что в 1993 году использование Всемирной паутины выросло на невероятные 2300 процентов.
Больше всего его заинтересовала идея так называемого «магазина всего» — компании, которая сама ничего не производит, а выступает посредником между потребителями и производителями, способным доставить практически любой товар практически любому человеку в любой точке мира.
Безос ушел из D. E. Shaw и основал Amazon.
Компания стартовала на $10 тысяч собственных денег Безоса и $1,25 млн, предоставленных его родителями и инвесторами. Сегодня ее стоимость оценивается примерно в $2,8 трлн.
Так что же стало причиной успеха Amazon — обстоятельства или лидерские качества Безоса?
По мнению Даймонда, важную роль сыграла уникальная комбинация черт самого предпринимателя. Безос отличался почти маниакальным вниманием к деталям, ставил удовлетворенность клиентов — например, скорость доставки и удобство заказа — выше краткосрочной прибыли и стоимости акций.
Он был невероятно настойчив, не боялся риска и сумел сохранить контроль над Amazon, избежав судьбы многих основателей стартапов, которых инвесторы со временем отстраняют от управления.
У миллионов американцев были какие-то из этих качеств. Но только Безос сумел оказаться в нужном месте в нужный момент — и воспользоваться шансом.
Чингисхану помог дождь
Но что, если успех величайших исторических лидеров тоже зависел от того, где и когда они родились?
Как ни удивительно, в случае с величайшим завоевателем в истории ответ Даймонда — да.
В XIII веке монгольский правитель Чингисхан создал крупнейшую по площади сухопутную империю в истории человечества.
Он был выдающимся военным стратегом и администратором. Но на степях Центральной Азии существовали и другие талантливые лидеры — например, Аттила.
Был ли Чингисхан гениальнее их?
Не обязательно.
Ему помог… дождь.
Десятилетия, на которые пришелся его стремительный взлет, были самым влажным периодом в истории степей за многие столетия.
Больше дождей означало больше травы. Больше травы — больше животных. Больше овец — больше еды. Больше лошадей — больше возможностей для передвижения. И, наконец, больше монгольских детей, способных вырасти искусными всадниками.
Чингисхан был выдающимся человеком. Но, родись он на 20 лет раньше, его способности могли оказаться практически бесполезными.
Человек, который сделал Ботсвану богатой
В одной из самых захватывающих частей книги Даймонд обращается к истории Серетсе Кхамы — первого президента независимой Ботсваны, небольшой африканской страны, которая прежде считалась одной из самых бедных.
Кхама был блестящим администратором, талантливым спортсменом и выпускником Оксфорда. Он обладал редкой способностью находиться одновременно в двух мирах — современном западном и традиционном африканском.
В 1967 году в Ботсване обнаружили одни из крупнейших в мире запасов алмазов. Кхама использовал свое влияние и авторитет, чтобы добиться того, чтобы последующее богатство стало достоянием всей страны.
Вместо того чтобы просто расходовать доходы от алмазов, он создал долгосрочный инвестиционный фонд.
Он также сформировал эффективную государственную службу и проявлял осторожность в отношениях с коррумпированными и склонными к насилию правительствами соседних африканских стран.
Кхама оказался именно тем человеком, который оказался в нужном месте в нужное время — и смог превратить природное богатство в основу процветания целой страны.
Почему христианство стало мировой религией?
Стиль Даймонда отличается доступностью и позволяет разобраться в невероятно сложных вопросах, которые он поднимает.
Например, он задается вопросом: почему небольшая иудейская секта, возникшая вокруг харизматичного проповедника на Святой земле, в итоге превратилась в доминирующую религию мира?
Частично ответ связан с самим Иисусом — красноречивым реформатором, который сосредоточился прежде всего на человеческом поведении, а не на религиозных законах и обрядах.
Его учение было обращено к самым разным слоям общества — включая бедных, больных и женщин.
Но значительная часть заслуг в распространении христианства принадлежит апостолу Павлу — выдающемуся организатору ранней церкви, который путешествовал по всей Римской империи.
Именно он настаивал, что христианство должно быть религией не только для иудеев, но и для язычников.
Свою роль сыграла и распространенная в Римской империи грамотность: новообращенные могли читать формировавшийся Новый Завет.
Впоследствии христианство особенно привлекло римского императора Константина, который сделал эту религию частью государственной системы своей империи.
«Прибыли, пророки, тренеры и короли» — книга одновременно захватывающая и требующая вдумчивого чтения. Даймонд остается серьезным ученым, но обладает поразительно широким взглядом на мир.
И главный вопрос, который остается после прочтения, звучит просто: что на самом деле делает человека великим — его гений или удача оказаться в правильном месте в правильное время?