Համեմատաբար վերջերս նորաձեւության աշխարհում հայտնվեց RJBijoux նոր մարկան, որի մոդելները ստեղծում են երկու հայուհի՝ քույրեր Ռենա Լեյնովն ու Յուլիա Բելկինան։ Յուրօրինակ մոտեցման, ստեղծագործական մտածելակերպի ու տաղանդի շնորհիվ նրանց արտադրանքը բավականին լայն ճանաչում ունի ողջ աշխարհում։ NEWS.am STYLE – ը որոշել է ավելի մանրամասն ծանոթանալ Ամերկիկայում ապրող տաղանդավոր դիզայներների հետ։
Դուք հայկական արմատներ ունեք… Ինչպե՞ս եք հայտնվել ԱՄՆ-ում։
Ծնվել եւ ապրել ենք Բաքվում, 80-ականների վերջում Ամերիկա ենք տեղափոխվել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջեւ հակամարտության պատճառով։ Արդեն 18 տարի է, Ամերիկայում ենք ապրում։
Ռենան ավարտել է Սան Ֆրանցիսկոյի համալսարանը, հոգեբանության մագիստրոսի դիպլոմ ունի։ Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա՝ 13-ամյա Նիկոլը եւ երկու տարեկան Նոան։ Յուլիան 34 տարեկան է, մասնագիտությամբ ինժեներ ծրագրավորող է։ Ամուսնացած է, երկու դուստր ունի՝ Դարյան 10 տարեկան է, իսկ Եղիսաբեթը՝ երեք։ Մեր ամուսինները մեզ աջակցում են բոլոր ձեռնարկումներում, նրանք մեր հուսալի հենարանն են։
Պատմեք RJBijoux-ի ստեղծման մասին։
Մինչ այդ մասին խոսելը կցանկանայինք կարճ պատմել, թե որտեղից են մեր մեջ ստեղծագործական ունակությունները։ Ճաշակը մեզ մանկուց են ներարկել մեր ծնողները։ Մեր հայրը՝ Բալայան Վալերի Ավակովիչը, մասնագիտությամբ նկարիչ ձեւավորող է եղել։ Բնականաբար նա գեղարվեստական-դիզայներական հատկություններ ունի։ Մեր տանը նրա նկարներն են կախված։ Մեր մայրը՝ Մարտիրոսովա Մարիետա Ռուբենովնան մեզ ճաշակ է թելադրել ծնված օրվանից ու առանց պարտադրանքի։ Ինքնուրույն հանգվելու եւ մեր հագուստը բազմազան դարձնելու ընտրություն ու հնարավորություն ունեեցել ենք միշտ, իսկ մայրս միշտ լավ փորձագետի դերում է եղել եւ միշտ էլ ուրախ է եղել նորաձեւոթյանը հետեւելու մեր ձտման համար։
Բիժուտերիա պատրաստելը նախասիրություն է։ Շատ ենք սիրում նորաձեւությունը։
Նորաձեւության ու ոճի մեր կուռքը Էվելինա Խրոմչենկոն է։
RJBijoux մարկայի բիժուտերիան ծնունդ է առել 2012 թվականին։ Առաջին անգամ այն ներկայացվել է Forliza կազմակերպության բարեգործական ցուցահանդեսին, Սան Ֆրանցիսկոյում։ Յուրաքանչյուր իրի վաճառքից առաջացած միջոցներն ուղղվել են Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի որբ երեաների օգնությանը։ Բիժուտերիայի ճանաչումն անկթարթորեն աճեց, եւ մենք որոշեցինք շարունակել ստեղծել մեր փոքրիկ գլուխգործոցները։ Այդպես էլ ծնվեց RJBijoux մարկան։
Երկուսով եք։ Ինչպե՞ս եք բաշխում ձեր աշխատանքը։
Մենք քույրեր ենք։ Ընդհանուր շատ բան ունենք, եւ աշխատանքը մեր մեջ կիսվում է անխոս, քանի որ հասկանում ենք միմյանց կես խոսքից ու կես հայացքից։ Եւ երբ ծնվում են գաղափարները, մանրամասն քննարկում ենք բոլոր պահերը, նյութերից սկսած վերջացրած վերջնական ձեւավորումով։ Յուրաքանչյուր իրը մեզ համար հարազատ երեխու նման է, քանի որ հոգի, ուժ, երեւակայություն, մեր դիզայներական ունակություններն ենք տալիս դրանց եւ, քննարկելով, երկուսս էլ արդյունքում ընդանուր հայտարարի ենք գալիս։
Ի՞նչ նյութեր եք օգտագործում բիժուտերիայի համար։
Մինչեւ նյութերին դիմելը դիզայներական գաղափարն է ծնվում. Ի՞նչ տեսքի իր պատրաստել։ Դրանից էլ սկսում ենք եւ յուրաքանչյուր իրին անհատական մոտեցում ցուցաբերում նյութերի ընտրության հարցում։ Հիմնականում աշխատում ենք մշակված եւ չմշակված, այլ նյութերի հետ խառնած բնական քարերով։ Ընթացքում օգտագործում ենք նաեւ այլ տարրեր։ Ամեն ինչ ընտրում ենք այնպես, որ լինի ճաշակով, նրբագեղ ու նորաձեւության պահանջներին համապատասխան։
Ձեր աշխատանքներում հայկական մոտիվներով որեւ է բան կա՞։
Մեր գործունեությունը ձեւավորման փուլում է։ Գաղափարը կա, եւ աշխատում ենք այդ ուղղությամբ։ Սակայն առայժմ գատնիք է։
Ձեր զարդերը կարելի՞ է Հայատանում գնել։
Քաղաքի խանութներում՝ ոչ։ Սակայն մենք մեր կայքն ունենք, Համացանցում՝ եւ Facebook-ում, եւ յուրաքանչյուրը կարող է ձեռքբերել այն։
Ի՞նչ հայտնի մարդկանց հետ եք համագործակցում։
Մեր առաջին ցուցադրությունները համեմատաբար վերջերս են եղել։ Ֆեյսբուքի մեր էջի շնորհիվ կապվել ենք նորաձեւության հայտնի ռուս փորձագետ Էվելինա Խրոմչենկոյի հետ։ Նրա հետ կապված շատ հետաքրքիր պատմություն ունեցանք։ Երբ նրան էինք ուղարկում մեր մի քանի աշխատանքները, մաքսատանը դրանք բացել էին։ Արդյունքում նա ստացել էր պատռված փաթեթ։ Իհարկե, շատ տհաճ էր, սակայն ելքը գտանք։ Մենք այն փոխանցեցինք նաեւ հայտնի դիզայներներից մեկի ի դեպ, նույնպես հայ՝ Վոն Վոնի հետ։ Նրա շնորհիվ մեր զարդրը Էվելինա Խրոմչենկոյին հասան ամբողջական տեսքով։
Մենք նաեւ համագործակցում ենք հագուստի տեղի դիզայներների հետ՝ Mina+Olya։ Նրանք հագուստի հրաշալի հավաքածու ունեն։ Այցելել ենք նրանց շոուն եւ պետք է միասին մասնակցեինք վերջիններից մեկին։ Ցավոք, այդ պահին մեզ մոսկովյան բիժու բազարին մասնակցելու հրավիրեց Էվելինա Խրոմչենկոն։ Բազարի կազմակերպիչն էր ռուսական Բոսկո առեւտարյին ֆիրման, որն էլ գնեց մեր զարդերն ամբողջությամբ։ Այդ պատճառով էլ ստիպված էինք հետաձգել Mina+Olya-ի հետ համատեղ ցուցադրությունը։
Իսկ այժմ հրավիրված ենք Mersedez Benz Fashion Week in Russia նորաձեւության շաբաթին մասնակցելու, որը տեղի կունենա 2013 թվականի մարտի 29-ից մինչեւ ապրիլի 2-ը։ Շատ ուրախ ենք ու անհամբեր պատրաստվում ենք ցուցադրությանը։

Сравнительно недавно в мире моды появилась новая марка – RJBijoux, модели которой создают две сестры-армянки – Рена Лейнов и Юлия Белкина. Благодаря оригинальному подходу, креативному мышлению и таланту, их продукция приобрела довольно широкую известность во всем мире. NEWS.am STYLE решило подробнее познакомиться с талантливыми дизайнерами из Америки.
У вас армянские корни… Как вы очутились в США?
Мы родились и жили в Баку, переехали в Америку в связи с конфликтной ситуацией между Арменией и Азербайджаном в конце 80-х годов. Проживаем в Америке уже 18 лет. Рена закончила университет в Сан-Франциско, имеет диплом магистра психологии. Замужем, у нее двое детей – 13-летняя Николь и 2-летний Ноа. Юлии 34 года, она по профессии инженер-программист. Замужем, у нее две дочери - Дарье 10 лет, а Елизавете - 3 года. Наши мужья нас поддерживают во всех начинаниях, они наш надежный тыл и опора.
Расскажите историю создания RJBijoux.
Прежде, чем говорить о создании RJBijoux, нам хотелось бы сделать короткое предисловие к тому, откуда в нас креативные способности. Bкус нам прививали с детства, он перешел к нам от родителей. Наш папа, Валерий Авакович Балаян, по профессии художник-оформитель. Естественно, что у него есть художественно-дизайнерские способности. Дома у нас висят картины, написанные им. Мама, Мариетта Рубеновна Мартиросова, прививала нам вкус с самого рождения и ненавязчиво. Нам всегда предоставлялся выбор и возможность одеться самим, разнообразить свою одежду, а мама всегда выступала в роли эксперта и всегда поощряла наше стремление идти в ногу с модой. Занятие бижутерией - это хобби. А кумиром моды и стиля для нас является неподражаемая Эвелина Хромченко.
Бижутерия марки RJBijoux родилась в 2012 году. Впервые она была представлена на благотворительной выставке для организации Forliza в городе Сан- Франциско. Средства от продажи каждого предмета были направлены на помощь детям-сиротам России и Украины. Популярность бижутерии возросла моментально, и мы решили продолжать создавать свои маленькие шедевры. Так и родилась марка RJBijoux.
Вас ведь двое. Как вы распределяете свой труд?
Мы - две сестры. У нас много общего, и работа делится между нами без слов, так как мы понимаем друг друга с полуслова и с полувзгляда. И когда рождаются идеи, мы тщательно обсуждаем все моменты, начиная от материала и до окончательного дизайна. Каждое изделие для нас как родное дитя, потому что мы в него вкладываем душу, силу, воображение, свои дизайнерские способности.
Какие материалы используются в создании вашей бижутерии?
До обращения к материалам, у нас рождается дизайнерская идея - какого вида будет изделие. Мы отталкиваемся от этого и к каждому изделию у нас индивидуальный подход. Исходя из конечного вида, мы выбираем материал, который будет превращен в красивое изделие. В основном, мы работаем с натуральными камнями, обработанными и не обработанными, вперемешку с другими материалами. По ходу подбираются разные элементы, из которых будет состоять изделие. Подбирается все так, чтобы было со вкусом, элегантно и соответствовало требованиям моды.
Среди ваших работ есть что-то, навеянное армянскими мотивами?
Наша деятельность находится в стадии зарождения. Идея присутствует, мы работаем над ней, но о результатах говорить не будем - пока это секрет.
Ваши украшения можно приобрести в Армении?
В магазинах нет. Но у нас есть свой сайт в Интернете и страница на Facebook, поэтому каждый может с нами связаться и приобрести нашу продукцию.
С какими знаменитостями вы сотрудничали?
Наши первые выходы состоялись сравнительно недавно. С помощью нашей странички на Facebook мы связались с известным российским экспертом моды Эвелиной Хромченко. У нас была очень интересная история, связанная с ней. Когда выслали ей несколько наших изделий, их по каким-то причинам порвали на таможне. В результате она получила работы в разорванном виде. Было, конечно, очень неприятно, но мы нашли выход. Мы их переделали и через одного из знаменитых дизайнеров, кстати, тоже армянина, Вон Вонни, отослали ей. Благодаря Вон Вонни наши изделия добрались до Эвелины Хромченко в целости и сохранности.
Мы также сотрудничаем с местными дизайнерами одежды, Mina+Olya. У них великолепная коллекция одежды. Мы посещали их шоу и должны были принимать совместное участие в одном из последних показов. К сожалению, на тот момент нас пригласила на участие в московском базаре бижу Эвелина Хромченко. Организаторами базара выступила российская торговая фирма Боско, которая и скупила все наши изделия. Поэтому нам пришлось отложить наше совместное участие c Mina+Olya на следующий раз.
А сейчас мы приглашены на участие в Неделе моды Mersedez Benz Fashion Week in Russia, которая будет проходить с 29 марта по 2 апреля 2013 года. Мы очень рады приглашению и с нетерпением готовимся к показу.