Քնած Քանյեն, թրջված Թանկյանը, արքայազն Չարլզի առաջին նկարը Հայաստանում. NEWS.am-ի լուսանկարչի աստղային կադրերը՝ Լուսանկարի օրվա առիթով
11:15, 19 օգոստոսի
Այսօր՝ օգոստոսի 19-ին, աշխարհում նշում են Լուսանկարի միջազգային օրը: Այս առիթով մենք որոշել ենք վերհիշել NEWS.am լրատվական գործակալության լուսանկարիչ Արսեն Սարգսյանի լավագույն լուսանկարները, որոնք նա ֆիքսել է հայտնիների հայաստանյան այցերի ընթացքում:
Արսենի հետ ոչ միայն ընտրեցինք նրա ամենաազդեցիկ կադրերը, այլեւ խնդրեցինք, որ նա պատմի, թե ինչ հետաքրքիր դրվագներ կան կապված տվյալ լուսանկարների հետ եւ ինչ դժվարություններ է ունեցել հայտնիներին լուսանկարելիս:
Արքայազն Չարլզի առաջին կադրը՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում
2014 թ-ին եմ արել այս լուսանկարը: Ճիշտն ասած՝ տեսախցիկս նոր էր, ու դեռ նոր էի վարժվում դրան: Ինձ ասացին, որ արքայազն Չարլզն է ժամանելու Հայաստան, ու պետք է գնայի, ամեն կերպ փորձեի լուսանկարել նրան օդանավակայանում: Երբ գնացի այնտեղ, ոչ մի լրագրող եւ լուսանկարիչ չկար. միայն ինձ էին, փաստորեն, ուղարկել: Չէի էլ հասկանում, թե որտեղից է նա դուրս գալու, հետո մեքենաների կանգնած դիրքից հասկացա, որ նախագահական մուտքից է դուրս գալու ու դիրքավորվեցի այնտեղ, որ լուսանկարեմ: Սակայն ոստիկանները ասացին, որ տվյալ վայրում չեմ կարող կանգնել. փողոցի մյուս կողմն անցա, որը բավականին հեռու էր տարածքից, ու բնականաբար այնտեղից լուսանկարելն ավելի դժվար էր: Այդ օրն, ի դեպ, շատ ուժեղ անձրեւ էր գալիս, ոտքից գլուխ ջուր էի եղել, տեսախցիկը մի կերպ եմ պաշտպանել անձրեւից: Մոտ մեկ ժամ սպասեցի, մինչեւ նա հայտնվեց: Տարածությունն էլ հեռու էր, եւ ոչինչ պարզ չէի տեսնում: Երբ ինչ-որ մեկին նկատում էի շարժվելիս, միանգամից լուսանկարում էի: Ոչ մեկի դեմքը պարզ չէր երեւում, նկարում էի, հետո խոշորացնում էի լուսանկարը ու նոր էի հասկանում, թե ում եմ նկարել: Բախտս բերեց, որ արքայազնը ոչ թե աջ կողմից նստեց, այլ ձախ, ու այդպես ստացա այս լուսանկարը, որտեղ, ի դեպ, նայում է ուղիղ տեսախցիկիս :) Լուսանկարը մեծացնելուց հետո եմ նկատել, որ տեսախցիկին է նայում, ու հասկացա, որ իզուր չէր այդքան սպասելս: Հետաքրքիր էր նաեւ այն, որ լրագրողներին հայտնի էր, որ օդանավակայանից հետո արքայազնը պետք է գնար Մատենադարան, եւ ես եւս բնականաբար գնացի այնտեղ, որտեղ արդեն շատ լրագրողներ ու լուսանկարիչներ էին հավաքվել, սակայն նա մյուս մուտքով էր ներս մտել եւ արդյունքում այնտեղ չկարողացանք նկարել Չարլզին. ստացվեց, որ ես էի արել նրա առաջին կադրերը Հայաստանում :)
Օռնելա Մուտիի երեւանյան ասուլիսը
2015 թ-ի լուսանկար է, արվել է «Ոսկե ծիրանի» ասուլիսներից մեկի ժամանակ: Օռնելային միայն Չելենտանոյի հետ ֆիլմերից գիտեի: Հիշում էի, որ գեղեցիկ աղջիկ էր, իսկ այս տարիքում էլ շատ գեղեցի կին է, աչքերը փայլում էին: Նրան  լուսանկարելը շատ հեշտ էր, քանի որ շատ ժպտերես, մարդամոտ ու էմոցիաներով լի անձնավորություն է, ամբողջովին շողում էր: Հաճելի էր նրան լուսանկարելը:
Նաստասիա Կինսկիի ասուլիսը՝ Երեւանում
«Ոսկե ծիրանի» շրջանակներում բացի Օռնելա Մուտիից՝ Հայաստան էր ժամանել մեկ այլ հայտնի դերասանուհի՝ Նաստասիա Կինսկին: Ի տարբերություն Մուտիի՝ նրան լուսանկարելը շատ դժվար էր, որովհետեւ անընդհատ շարժվում էր՝ աչքերը, գլուխը, մազերը: Նրա հոեգեվիճակը դժվար էր հասկանալ: Կարծում եմ՝ նրան լուսանկարած բոլոր լուսանկարիչներն էլ կհիշեն դա: Այնուամենայնիվ, կարողացա մի քանի կադր որսալ, դրանցից մեկն էլ սա է. հետաքրքիր, խարիզմատիկ կին է:
Շառլ Ազնավուր
Կրկին 2015 թ-ի լուսանկար է: Կարծում եմ՝ Ազնավուրի յուրաքանչյուր լուսանկար ասելիք ունի, քանի որ հենց ինքը շատ բան է ասում այս աշխարհին: Բայց առանձնացրեցի հենց այս լուսանկարը, որովհետեւ այստեղ նա, ասես, բռունցքի մեջ ցույց է տալիս իր ամբողջ ուժը, որտեղ նաեւ հայ ազգի ուժն է:
Քիմ Քարդաշյանը՝ Գյումրիում
Դե, Քիմ Քարդաշյանի՝ Հայաստան ժամանելուց հետո, գաղտնիք չէ, որ մեր քաղաքում մեծ իրարանցում տիրեց: Մենք էլ աշխատում էինք պապարացիների պես, քանի որ ոչ մի ինֆորմացիա չունեինք եւ ամեն կերպ հետեւում էինք նրան՝ հյուրանոցի մուտքի մոտ պահակություն անելով: Մոտավորապես գիտեինք, որ Գյումրի պետք է գնար: Նրան հետեւելը դժվար էր, բայց մենք հետեւեցինք նրա տեխնիկական խմբին՝ համոզված լինելով, որ նրանք մեզ հենց Քիմի մոտ կտանեն :) Հետեւեցինք նրանց ավտոմեքենային, որը սկզբում կանգ առավ Վահագնի թաղամասում, որտեղ արդեն նրանց միացան նաեւ Քիմն ու մյուսները, ու արդեն անմիջապես նրանց հեշտությամբ հետեւեցինք ու հասանք Գյումրի :) Այնտեղ սկզբում այցելեց իր հարազատների տուն, լուսանկարը հենց այդ տան մուտքի մոտ է արվել: Ի դեպ, այնտեղ ամենուրեք ցեխ էր, իսկ Քիմը բարձրակրունկ կոշիկներ էր հագել: Տուն չմտանք, բայց երբ դուրս եկավ, մուտքի մոտ լուսանկարեցի նրան այն ժամանակ, երբ ինչ-որ մեկը գոռում էր. «Քի՜մ, Քի՜մ»:)
Քիմը, Քանյեն եւ Քլոեն՝ Ծիծեռնակաբերդում
Այս լուսանկարը, որն արել եմ Ծիծեռնակաբերդում, հետս Գյումրի էի տարել ու հենց այնտեղ եմ մոտեցել ու խնդրել, որ Քիմը ստորագրի: Չնայած շտապում էր՝ սիրով ստորագրեց:
Քնած Քանյե Ուեսթը՝ Գյումրիում
Քանյեն Քիմին եւ Քլոեին ուղեկցել էր մինչեւ Գյումրի, բայց ինձ թվում է՝ շատ հոգնած էր :) Հենց ավտոմեքենայում քնել էր: Ճիշտ է՝ ապակիները մգեցված էին, բայց ստվերից զգացի, որ նա է, եւ լուսանկարեցի:)
Քանյե Ուեսթը Կարապի լճում
Լուսանկարն արել եմ Քանյեի հանրահայտ ցատկից վայրկյաններ անց: Դեռ ժողովուրդը չէր ցատկել նրա հետեւից: Կանխազգում էի, որ շուտով ցատկելու է լիճը, քանի որ երգելուց մի պահ նման ակնկարկ արեց, բառացի չեմ հիշում խոսքերը, բայց մոտավորապես ասաց. «Շոուն ավելի հետաքրքիր դարձնելու համար, ես…», ու արեց դա :)
Սերժ Թանկյանը՝ երեւանյան անձրեւի ներքո
Լուսանկարն արվել է SOAD-ի սպասված համերգի ժամանակ, որը կայացավ Երեւանում՝ 2015 թ-ին: Բոլորս էլ երեւի հիշում ենք, որ շատ հորդառատ անձրեւ էր տեղում: Լուսանկարիչների համար հատուկ ստենդ էին պատրաստել, որտեղից, սակայն, միայն ընդհանուր կադրեր կարող էի անել, բայց դիմանկար անելու համար պետք է փոխեի դիրքս: Հետո հասկացա, որ կարող եմ անցնել արգելապատնեշի մոտ, ու այդպես՝ մարդկանց հրելով ու համոզելով, որ առաջ գնամ, հասա բեմի մոտ՝ իմ թրջված տեսախցիկի հետ միասին, ու ստացա այս կադրը: Սակայն որոշ ժամանակ անց տեսախցիկս ամբողջովին ջրի մեջ էր, մտածեցի, որ վերջ՝ փչացել է, ու բոլոր լուսանկարներս ջնջվել են, բայց, բարեբախտաբար, տեսախցիկը շուտով աշխատեց:
Ջորջ Քլունին՝ Ծիծեռնակաբերդում
2016 թ-ի ապրիլի 24-ին, ինչպես գիտեք, Ջորջ Քլունին այստեղ էր եւ նախագահի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ: Ոչ մի օրիգինալ պատմություն չկա լուսանկարի հետ կապված, ուղղակի պահն իրենով արդեն հիշարժան է՝ աշխարհահռչակ Քլունին Ծիծեռնակաբերդում հարգում է Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը…
Էմիր Կուստուրիցան հանդիսատեսին հրավիրում է բեմ
Ինձ նա շատ տպավորեց: Անկեղծ ասած՝ մինչ նրա մենահամերգը ծանոթ չէի նրա գործունեությանը, բայց տվյալ համերգից հետո շատ հավանեցի: Լուսանկարն արել եմ այն պահին, երբ հանդիսատեսին բեմ էր հրավիրում պարելու եւ զվարճանալու: Այնքան հրաշալի մթնոլորտ էր, որ ինքս էլ ցանկանում էի մի կողմ դնել տեսախցիկս ու միանալ մնացածին :)
Հռոմի Պապը՝ Հանրապետության հրապարակում
Լուսանկարն արվել է անցած տարի՝ Հռոմի Պապի սպասված այցի օրերին: Ամբոխի միջից եմ արել լուսանկարը: Նա ժողովրդին օրհնելով գալիս էր, մի պահ նայեց ինձ, ու այդ պահին շտապ ֆիքսեցի այս կադրը:

Сегодня 19-го августа отмечается Всемирный день фотографии. Праздник был учрежден в 2009 году по инициативе австралийского фотографа по имени Корске Ара. Дата праздника была выбрана в связи с тем, что в этот день в 1839 году широкой общественности был представлен метод получения отпечатка фото – дагерротипа, прототипа фотографии.
Данное изобретение принадлежит Луи Жаку Манде Дагера, у которого патент на столь перспективную инновацию выкупило правительство Франции, оно и провозгласило его изобретение «подарком миру». Ведь изобретение Дагера стало первым шагом на пути к фотографии как общедоступной «технологии».
Мы же, в свою очередь, решили побеседовать с фотографом NEWS.am Арсеном Саргсяном, вместе с которым вспомнили приезды в Армению именитых персон. Арсен также рассказал истории, связанные с каждой представленной ниже фотографией.
Первое фото принца Чарльза в аэропорту «Звартноц»
Это фото я сделал в 2014-м году. Честно говоря, у меня был новый фотоаппарат, и я только-только начинал привыкать к нему. Мне сказали, что в Армению прибывает с визитом принц Чарльз и дали задание любой ценой сфотографировать его. Когда отправился в аэропорт, то никого из журналистов там не обнаружил. Не знал, с какого выхода выйдет принц Чарльз, но, заметив множество машин у входа в президентский отсек, направился в его сторону и занял там позицию, с которой по возможности мог что-то увидеть. Однако, ко мне подошли полицейские и сказали, что нельзя фотографировать оттуда, мне пришлось перейти улицу и отойти достаточно далеко, фактически с того расстояния сделать фото было очень сложно. К тому же в тот день ливнем лил дождь, я был весь промокший и кое-как защищал фотоаппарат от дождя. Прошел час, и принц Чарльз появился. Я находился очень далеко и плохо видел, что там происходит, когда замечал движение, сразу фотографировал. Я фотографировал, потом на экране аппарата увеличивал фото, чтобы понять, кого я снял. Мне повезло, что принц сел в автомобиль с левой стороны, так я сумел сделать это фото, на котором, кстати, он смотрит прямо в камеру)))). Я сам это заметил, когда увеличил снимок, понял, что не зря настрадался в тот день. Примечательно то, что журналистам ранее сказали, что с аэропорта принц отправится в Матенадаран и его все ждали там. Я тоже пошел туда и увидел большое количество журналистов и фотографов, но он зашел в Матенадаран с другого хода и там его сфотографировать не удалось. Так, получилось, что первым его фото в Армении сделал я.
Пресс-конференция Орнеллы Мути
Этот снимок я хорошо помню. Его сделал во время пресс-конференции Орнеллы Мути в Ереване, куда актрису пригласили в качестве почетного гостя кинофестиваля «Золотой абрикос». Роскошная женщина, которая даже в таком возрасте сохранила свою красоту, ее глаза блестели и ее фотографировать было одно удовольствие, так как она постоянно улыбалась, была чрезвычайно общительна, просто вся сияла.
Пресс-конференция Настасьи Кински в Ереване
В рамках кинофестиваля «Золотой абрикос» в Ереван прибыла и Настасья Кински, и в отличие от Орнеллы, вот ее сфотографировать было трудно, так как актриса постоянно двигалась, и поймать кадр было трудно. Было трудно понять ее непоседливость и душевное состояние на тот момент, наверное, все фотографы вспомнят, что ее было сложно «поймать» в объектив. Но все же пару кадров я сделал, и это один из них, интересная и харизматичная женщина.
Шарль Азнавур
Это снимок 2015 года. Уверен, что любое фото Шарля – это отдельная история, так как его фото говорят за него, а Азнавуру всегда есть что сказать миру. Но выбрал этот снимок, так как его кулак здесь показывает не только его внутреннюю силу, но и силу всей армянской нации.
Ким Кардашян в Гюмри
Ну, не секрет, что после того, как Ким Кардашян прибыла в Армению у нас тут началось такое….что еще до этого никогда не творилось. Во всем этом переполоху мы работали как самые настоящие папарацци, так как не было никакой информации о ее передвижениях, мы следили за ней, осуществляя «слежку» за ней с дверей отеля, где она остановилась. Мы знали, что она должна отправиться в Гюмри, но за Ким было трудно уследить, а мы сели на хвост ее съемочной группе, будучи уверенными, что она нас выведет прямо на Ким)))Так, мы, следуя за ними, приехали в район Ваагн, где к ним присоединились Ким и компания, ну а затем, выследили их до самого Гюмри. Там она посетила дом своих близких, а фото сделано у этого дома. Там повсюду была грязь, а Ким была на высоченных каблуках. В дом мы не вошли, но когда она выходила, кто-то закричал «Ким» и она взглянула в нашу сторону.
Ким, Канье и Хлое в Цицернакаберде
Это фото сделал в Цицернакаберде, потом взял с собой в Гюмри, там подошел к Ким и попросил подписать снимок. Несмотря на то, что она спешила, любезно подписала.
Спящий Канье Уэст в в Гюмри
Канье сопровождал Ким и Хлое в Гюмри, но думаю, он был очень уставшим. Заснул прямо в авто, правда, стекла были затемненными, но по силуэту понял, что это он и сфотографировал.
Канье Уэст и Карапи Лич
Этот снимок сделан секунды спустя после того, как Канье прыгнул в воду. Люди пока не устремились за ним в воду. Я заранее направил на него фотоаппарат, будто предчувствовал, что Канье выкинет нечто подобное. Он во время песни заявил, что чтоб сделать шоу поярче следует… и сделал это.
Серж Танкян под ереванским дождем
Помните сногсшибательный концерт SOAD в Ереване в 2015-м году. Тогда шел проливной дождь. Для фотографов приготовили специальный стенд, откуда, правда, можно было сделать только фото общего плана. Но для портретного фото пришлось пробиваться до самых первых стоячих рядов, что было неимоверно трудно. Сделал этот кадр, правда мой фотоаппарат весь промок и я думал, что все потеряно, но он, к счастью, выдержал и не испортился, тем самым сохранил это фото.
Джордж Клуни в Цицернакаберде
В апреле прошлого года Джордж Клуни прибыл в Армению и вместе с президентом Армении отправился в Мемориальный комплекс Цицернакаберд. Ничего примечательного, связанного с этим фото нет, просто оно само говорит за себя. Комментарии, думаю, излишни.
Эмир Кустурица приглашает слушателей на сцену
Признаюсь, до его концерта был мало знаком с его творчеством, а после – стал его фанатом. Он меня очень впечатлил. Фото сделал в тот момент, когда он вдруг начал всех слушателей во время концерта звать к себе на сцену. Такая атмосфера была, что сам хотел отложить в сторону фотоаппарат и подняться на сцену.
Папа Римский на Площади Республики
Снимок сделал в прошлом году, когда состоялся визит Папы Римского в Армению. Сам находился в толпе, а о он пришел благословить собравшихся и взглянул в мою сторону, а я не растерялся и сфотографировал его.