Prada-ի իրերը Չինաստանում այժմ հասանելի են օնլայն։ Նորաձեւության տունը համաձայնագիր է կնքել գնումների Tmall հարթակի համար՝ չինական ամենահայտնի օնլայն ռեթեյլերը: Վաճառքի կհանվի գարուն 2020 հավաքածուի 75 իր։
Այժմ հարթակը, որը Չինաստանում առաջարկում է իտալական նորաձեւության տան հագուսն ու աքսեսուարները, թեստավորման փուլում է, սակայն թողարկումից մի քանի ժամ անց դրան բաժանորդագրվել է 4000 մարդ։ Ավելի վաղ Prada-ն փակել է Հոնգկոնգի Ռասել սթրիթում ֆլագմանական խանութը եւ կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով չեղարկել կրուիզային ցուցադրությունը Տոկիոյում։

Prada to sell pieces in China via online retail platform Prada closed its flagship store in Hong Kong and canceled a fashion show Prada has signed an agreement with Tmall, China’s most popular online retail platform, to sell 75 pieces from spring 2020 collection.
The platform offering clothes are accessories of the Italian fashion brand in China is being tested. However, the number of subscribers reached 4,000 just hours after the platform was launched. Earlier Prada closed its flagship store in Hong Kong and canceled a fashion show in Tokyo over coronavirus outbreak.
22:02, June 24
Senegalese blogger becomes world's most popular TikTok megastar15:12, June 24
Billie Eilish reveals she used decoy look-alike at Coachella14:12, June 24
George Martin officially confirms plans for Jon Snow spin-off13:09, June 24
‘My Big Fat Greek Wedding 3’ filming kicks off (VIDEO)12:02, June 24
Ex-wife Maria Shriver to get half of Arnold Schwarzenegger's retirement money10:31, June 24
Iraq writer, Yazidi human rights activist to be among judges at this year's Golden Apricot film festival in Yerevan10:11, June 24