Թագավորական ընտանիքից հեռանալուց հետո Մեգան Մարքլն ու արքայազն Հարին 700 հազար երկրպագու են կորցրել
Վերջին տարվա ընթացքում մոտ 700 հազար օգտատեր դադարել է հետեւել Սասեքսի դուքսի եւ դքսուհու հաշվին Ինստագրամում։ Նրանց պաշտոնական միկրոբլոգում վերջին հրապարակումը թվագրված է 2020թ․-ի մարտի 30-ով։ Հաշվի ակտիվությունն ընկել է կարճ ժամանակ անց, երբ Սասեսքի դուքսն ու դքսուհին դադարել են կատարել թագավորական ընտանիքի ավագ անդամների պարտականությունները։ Այժմ էջն ավելի քան 10,1 միլիոն հետեւորդ ունի։
Սասեքսի դուքսերի հետեւորդների կրճատման ֆոնին արքայազն Ուիլման ու Քեյթ Միդլթոնը առաջատար են դարձել․ սոցիալական ցանցում զույգին հետեւում է 13 միլիոն մարդ։
«Նրանք մարդկանց ստիպում են կարեկից լինել, բայց այդպիսին չեն իրենց ընտանիքների հանդեպ։ Մարդիկ ակնհայտորեն համաձայն չեն նրանց վարքագծի հետ, այդ պատճառով էլ դադարում են հետեւել»,- իրավիճակը մեկնաբանում է փորձագետ Անջելիան Լեւին։
Ընդ որում, Express-ը հայտնում է, որ «Ինստագրամ» սոցիալական ցանցում Սասեքսի դուքսերի 10,1 միլիոն հետեւորդների միայն 66 տոկոսն են իրական մարդիկ։ Վելուծաբանները հայտարարում են, որ մոտ երեք միլիոնը, հավանավար, բոտեր են, որոնք «մասսայականորեն հետեւում են» հայտնի հաշիվների։

Meghan Markle and Prince Harry have seen their social media following plummet after leaving the Royal Family, the Daily Express reported.
The Duke and Duchess of Sussex’s Instagram account, @sussexroyal, has seen around 700,000 users unfollow in the last year. Meghan and Harry’s royal Instagram has been inactive since March 30, 2020, shortly after it emerged the Duke and Duchess would be stepping down from duties.
As of writing, @sussexroyal has more than 10.1 million followers.
The drop in followers puts Prince William and Kate Middleton firmly ahead in popularity, with @dukeandduchessofcambridge being followed by around 13 million people.
The Cambridge royals' last upload was on Friday.
It comes after Angela Levin, royal expert, said of Harry and Meghan: “They tell people to be compassionate yet neither are compassionate towards their own families…
“People are clearly deciding they don’t agree with their behaviour and are switching off.”
The Sun reported that of the Sussexes’ 10.1 million Instagram followers, just 66 percent are real people.
Around three million are likely bots that “mass follow” big-name accounts, according to data from analysts Hypeauditor.