Մահացել է «Բուդուլայ, որին չեն սպասում» ֆիլմի դերասանուհին
83 տարեկանում կյանքից հեռացել է Բելառուսի Հանրապետության վաստակավոր արտիստուհի Վալենտինա Պետրաչկովան, ասված է Բելառուսի Յակուբ Կոլասի անվան ազգային ակադեմիական դրամատիկական թատրոնի կայքի հայտարարությունում, հայտնում է Belta-ն։
Վալենտինա Պետրաչկովան ծնվել է 1939թ․-ին Ռուդնյա քաղաքում։ Ավարտել է Կոլասի անվան թատրոնին կից ստուդիան։ Էկրաններին առաջին անգամ հայտնվել է 1981թ․-ին։ Պետրաչկովան խաղացել է «Նոր երկիր», «Առաջին թռչունների տագնապները», «Դժբախտության նշան», «Կարմիր կղզի», «Սպիտակ հագուստ», «44-ի օգոստոսին», «Բուդուլայ, որին չեն սպասում» եւ այլ ֆիլմերում։

Умерла актриса из «Будулая» Валентина Петрачкова
На 83-м году ушла из жизни заслуженная артистка Республики Беларусь Валентина Петрачкова, говорится на сайте Национального академического драматического театра имени Якуба Коласа, сообщает БЕЛТА.
Валентина Петрачкова родилась в 1939 года в Рудне, Смоленская область. Закончила студию при театре имени Коласа. На экранах дебютировала в 1981-м, сыграв Адарью в двух лентах «Полесской хроники» - в «Людях на болоте» и «Дыхании грозы». Также Петрачкова сыграла в фильмах «Новая земля», «Тревоги первых птиц», «Знак беды», «Красный остров», «Белые одежды», «В августе 44-го…», «Будулай, которого не ждут» - с Купченко и Юматоваым, другие.