Եղիսաբեթ Երկրորդը հայտնել է հաջորդ թագուհու անունը
Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհին հայտարարել է, որ ցանկանում է՝ Քորնուոլի դքսուհի Կամիլան ստանա «թագուհի կոնսորտ» տիտղոսը, երբ արքայազն Չարլզը թագավոր դառնա: Այս մասին հայտնում է BBC News-ը։
Իր կառավարման 70-ամյակին նվիրված ուղերձում թագուհին հայտարարել է, որ «անկեղծորեն ցանկանում է», որ Կամիլան ստանա այդ տիտղոսը, «երբ գա այդ ժամանակը»: Թագուհու ուղերձը, որը նվիրված է 1952 թվականին գահը ստանձելուն, ուղղակիորեն անդրադառնում է Քորնուոլի դքսուհու ապագա տիտղոսի չլուծված հարցին: Ավելի վաղ ենթադրություններ էին հնչել, որ Կամիլան կդառնա «արքայադուստր-կոնսորտ»:
Prince-Charles-Prince-Andrew-Camilla-Parker-Bowles-and-Queen-Elizabeth-II-.jpg (131 KB)
Կլարենս հաուսի ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ արքայազն Չարլզը եւ Քորնուոլի դքսուհին «շոյվել են» թագուհու խոսքերից։
Եղիսաբեթ Երկրորդը փետրվարի 5-ին հանդիսավոր ընդունելություն է կազմակերպել Սանդրինհեմում՝ գահակալության տարեդարձի կապակցությամբ: Սանդրինհեմյան պալատում ընդունելությունը դարձել է խոշորագույն հրապարակային միջոցառումը, որին թագուհին ներկա է եղել Վինձորի ամրոցում ընդունելության ժամանակներից ի վեր։
2022 թվականի փետրվարի 6-ին լրանում է Եղիսաբեթ Երկրորդի գահակալության 70-ամյակը։ Այդ օրը մահացել է նրա հայրը՝ Գեորգ VI թագավորը։ Թագուհին Մեծ Բրիտանիայի պատմության մեջ առաջին միապետն է, որը կնշի կառավարման պլատինե հոբելյանը։

Королева Елизавета II объявила, что хочет, чтобы Камилла, герцогиня Корнуолльская, получила титул королевы-консорта, когда принц Чарльз станет королем. Об этом сообщает BBC News.
В послании, посвященном 70-летию ее правления, королева заявила, что «искренне желает», чтобы Камилла получила этот титул, «когда придет это время». Послание королевы, посвященное ее вступлению на престол в 1952 году, напрямую затрагивает нерешенный вопрос о будущем титуле герцогини Корнуолльской. Ранее высказывались предположения, что Камилла станет «принцессой-консортом».
Представитель Кларенс-хауса заявил, что принц Чарльз и герцогиня Корнуолльская были «тронуты и польщены» словами королевы.
Елизавета II устроила 5 февраля торжественный прием в Сандрингеме по случаю годовщины своего восшествия на престол. Прием в Сандрингемском дворце стал крупнейшим публичным мероприятием, на котором королева присутствовала со времени приема в Виндзорском замке в октябре.
6 февраля 2022 года исполняется 70 лет со дня восшествия на престол Елизаветы II. В этот день умер ее отец, король Георг VI. Королева является первым монархом в истории Великобритании, который отметит платиновый юбилей правления.