Կատրին Դենյովն արժանացել է «Սուրբ Մարկոսի ոսկե առյուծ» մրցանակի
Ֆրանսիացի հայտնի դերասան Կատրին Դենյովն արժանացել է Վենետիկի կինոփառատոնի «Սուրբ Մարկոսի ոսկե առյուծ» պատվավոր մրցանակի։ Այս մասին հայտնել է հնագույն կինոստուգատեսի տնօրինությունը, որն անց կկացնի օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 10-ը։ Մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա փառատոնի ընթացքում։
Փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Ալբերտո Բերբերան նշել է, որ Դենյովը խաղացել է բազմաթիվ ֆիլմերում, որոնք միջազգային հիթեր են դարձել եւ աշխարհի առաջատար փառատոնների մրցանակաների արժանացել։ «Անվիճելի դերասանական տաղանդը՝ զուգորդված արտասովոր եւ նրբագեղ գեղեցկությամբ, դերասանուհուն դարձրել են ֆրանսիական կինոյի դեմքը, ժամանակից դուրս արտիստ, մեծ Էկրանի իսկական կուռք»,- ասել Է նա։
Բարբերան նշել է նաեւ, որ Դենյովը ֆրանիսական կինեմատոգրաֆիայի «Նոր ալիքի» ականավոր ներկայացուցիչներից մեկն է, որն աշխատել է այնպիսի անվանի եւ ճանաչված ռեժիսորների հետ, ինչպիսիք են Ռոժե Վադիմը, Ժակ Դեմին, Լուիս Բունյուելը, Ֆրանուսա Տրյուֆոն, Ռոման Պոլանսկին։ Նա նկարահանվել է Ժերար Դեպարդիե եւ Մարչելոն Մաստրոյանի հետ, որից դերասանուհին դուստր ունի՝ Կյարան։

Catherine Deneuve awarded the honorary “Golden Lion of St. Mark”
The famous French actress Catherine Deneuve was awarded the honorary "Golden Lion of Saint Mark" at the Venice Film Festival for her contribution to cinema.
This was announced on Wednesday by the directorate of the world's oldest film review, which will be held from August 31 to September 10.  The award will take place during the festival.
The artistic director of the festival, Alberto Barbera, noted that Deneuve has acted in many films that have become international hits and won awards from the world's leading festivals.
The undeniable acting talent combined with sophisticated and extraordinary beauty made the actress the face of French cinema, a timeless diva, a true icon of the big screen, he said.