Կինոմոսկվայում նոյեմբերի 14-ին հնդկական տրամադրություն էր: Կայացավ Հնդկական ֆիլմերի փառատոնի բացումը, որի շրջանակում Երեւանում կցուցադրվի բոլիվուդյան 6 ֆիլմ, որոնցից յուրաքանչյուրն ունի կարեւոր ասելիք, եւ հնդկական մշակույթի խորհրդանշական մաս է կազմում: Փառատոնը կազմակերպել է Հայաստանում Հնդկաստանի դեսպանությունը:
Փառատոնի շրջանակում կցուցադրվեն «Հառա ՜ջ, Հնդկաստան», «Սուլթան», «Բայքերները 3», «Բանթի եւ Բաբլի», «Պահեր» եւ «Պատհանը» ֆիլմերը: Բոլոր 6 նախագծերը «Յաշ Ռաջ ֆիլմզ» լեգենդար կինոընկերության արտադրանքն են:
«Հնդկական ֆիլմերը միշտ էլ շատ հայտնի են եղել Հայաստանում, այնպես որ այստեղ Հնդկական ֆիլմերի փառատոն կազմակերպելը մեզ համար եւ պատիվ է, եւ հաճույք, քանի որ մենք գիտենք, որ ֆիլմերը Հայաստանում շատ սիրված են: Այսպիսով, մենք ծրագրում ենք, պարբերաբար, հնդկական ֆիլերի փառատոններ կազմակերպել»,-NEWS.am STYLE-ի հետ զրուցում նշեց Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիլակշի Սահա Սինհան։ Նա հավելեց, որ առաջիկա ծրագրերում լեգենդար հնդիկ դերասաններ Ռաջ Կապուրին եւ հանրահայտ Ջիմիին՝ Միթհուն Չակրաբորթիին նվիրված կինոփառատոնների կազմակերպումն է:
Երեւանում Հնդկական ֆիլմերի փառատոնը մեկնարկեց Շահ Ռուխ Խանի գլխավոր դերակատարմամբ «Հառա ՜ջ, Հնդկաստան» ֆիլմի ցուցադրությամբ: Դեսպանի խոսքով՝ ընտրությունը պատահական չէր. ֆիլմը ցույց է տալիս հնդիկ կանանց կամքի ուժն ու խորհրդանշում է սպորտում նրանց հաջողությունները:

Indian Film Festival in Yerevan: The opening ceremony
Cinema Moscow was filled with Indian mood on November 14 stating the opening of the Indian Film Festival, within the framework of which 6 Bollywood movies will be shown in Yerevan, each of which has an important message and is a symbolic part of Indian culture. The festival was organized by the Embassy of India in Armenia.
“Indian films have aways been very popular in Armenia, so for us to bring Indian Film festival is both an honor and pleasure, because we know that our movies are so known here. So what we plan to do is to bring very regularly Indian Film Festivals,” says Ms. Nilakshi Saha Sinha, the Ambassador of India to Armenia. She adds that the upcoming programs include organizing film festivals dedicated to legendary Indian actors Raj Kapoor and the Mithun Chakraborty.
The Indian Film Festival in Yerevan kicked off with the screening of the film “Chak de!India” starring Shah Rukh Khan. According to the ambassador, the choice was not accidental: the film shows the willpower of Indian women and symbolizes their successes in sports.