250 դոլար արժողությամբ Adidas տարօրինակ նոր մարզակոշիկները տարաձայնություններ են առաջացրել գնորդների շրջանում
20:19, 28 նոյեմբերի
AVAVAV բրենդը եւ Adidas-ը ենթարկվել են խիստ քննադատության իրենց վերջին հավաքածուի թողարկումից հետո, որը ներառում է Superstar մարզակոշիկները։
250 դոլար արժողությամբ մարզակոշիկները, որոնք առաջին անգամ ներկայացվել են Միլանի Նորաձեւության շաբաթում AVAVAV 2025 հավաքածուի շրջանակում, «զարդարված» են հանովի ռետինե գուլպաներով՝ այսպես կոչված «Superfingers»-ով, որոնք նմանակում են վազքի համար նախատեսված կոշիկը մերկ ոտքին։
«Լրացուցիչ հավելվածը» ըստ Adidas-ի, հղումն էր AVAVAV-ի «չորս մատների մոտիվին», որը կարելի է տեսնել բրենդի լոգոտիպում։
адидас1.jpg (41 KB)
Տարօրինակ կոշիկը բաժանել է երկրպագուներին։ Ոմանք ողջունում են կերպարը որպես «զիլ», մինչդեռ մյուսները «հայհոյում» են բրենդին սոցիալական ցանցերում տարօրինակ դիզայնի համար, որն անվանում են «անիծյալ», «անճոռնի» եւ «այլմոլորակային»։
«Եթե դուք դա նորաձեւություն անվանեք, դուք թերապիայի կարիք կունենաք»,- ասել է նրանցից մեկը։ «Այ քեզ բան, Adidas-ում այժմ հետամնացություն է»։
Բայց AVAVAV-ի կրեատիվ տնօրեն Բեաթե Կառլսոնն այդ համագործակցությունն անվանել է «վաղեմի երազանք», չնայած ինքն այն այնքան էլ լուրջ չի ընկալում։
«Մեր գործընկերության ամենասկզբից ինձ խորհուրդ էին տալիս «ծաղրել» Adidas-ին»,- ասել է նա։ «Թե որքանով լուրջ ենք մենք վերաբերվում սպորտին եւ նորաձեւությանը՝ դրանում այնքան շատ հեգնանք կա. անասելի ուրախ կլիներ հետազոտել դա՝ լուրջ վերաբերմունք պահպանելով»։
Չնայած տարաձայնություններին՝ շուկան, ըստ երեւույթին, ասել է իր խոսքը, մարզակոշիկների որոշ չափսեր արդեն վաճառվել են օնլայն։

Adidas’ AVAVAV collaboration brand has come under fire after the release of its latest collection—which includes the Superstar sneakers. The $250 sneakers, which debuted at Milan Fashion Week as part of the 2025 AVAVAV collection, feature removable rubber toes—called “Superfingers”—that mimic barefoot running shoes.
The “extra appendage,” according to Adidas, is a reference to the AVAVAV’s “four-finger motif,” which can be seen in the brand’s logo.
But these bizarre shoes have divided shoppers, with some hailing the look as “cool,” while others are taking to social media to slam the brands for the outlandish designs, which they’ve called “cursed,” “ugly,” and “alien.”
“If you call this fashion, you need therapy,” quipped one. “Wow, Adidas sucks now.”
But AVAVAV creative director Beate Karlsson called the collaboration “a long-time dream,” though she doesn’t take it too seriously.
“From the beginning of our partnership, I was encouraged to ‘make fun’ of Adidas,” she said. “There’s so much irony in how seriously we take sports and fashion; exploring that while still being serious has been incredibly fun.”
Despite the controversy, the market appears to have spoken—some sizes of the sneakers have already sold out online.