250 դոլար արժողությամբ Adidas տարօրինակ նոր մարզակոշիկները տարաձայնություններ են առաջացրել գնորդների շրջանում
20:19, 28 նոյեմբերի
AVAVAV բրենդը եւ Adidas-ը ենթարկվել են խիստ քննադատության իրենց վերջին հավաքածուի թողարկումից հետո, որը ներառում է Superstar մարզակոշիկները։
250 դոլար արժողությամբ մարզակոշիկները, որոնք առաջին անգամ ներկայացվել են Միլանի Նորաձեւության շաբաթում AVAVAV 2025 հավաքածուի շրջանակում, «զարդարված» են հանովի ռետինե գուլպաներով՝ այսպես կոչված «Superfingers»-ով, որոնք նմանակում են վազքի համար նախատեսված կոշիկը մերկ ոտքին։
«Լրացուցիչ հավելվածը» ըստ Adidas-ի, հղումն էր AVAVAV-ի «չորս մատների մոտիվին», որը կարելի է տեսնել բրենդի լոգոտիպում։
адидас1.jpg (41 KB)
Տարօրինակ կոշիկը բաժանել է երկրպագուներին։ Ոմանք ողջունում են կերպարը որպես «զիլ», մինչդեռ մյուսները «հայհոյում» են բրենդին սոցիալական ցանցերում տարօրինակ դիզայնի համար, որն անվանում են «անիծյալ», «անճոռնի» եւ «այլմոլորակային»։
«Եթե դուք դա նորաձեւություն անվանեք, դուք թերապիայի կարիք կունենաք»,- ասել է նրանցից մեկը։ «Այ քեզ բան, Adidas-ում այժմ հետամնացություն է»։
Բայց AVAVAV-ի կրեատիվ տնօրեն Բեաթե Կառլսոնն այդ համագործակցությունն անվանել է «վաղեմի երազանք», չնայած ինքն այն այնքան էլ լուրջ չի ընկալում։
«Մեր գործընկերության ամենասկզբից ինձ խորհուրդ էին տալիս «ծաղրել» Adidas-ին»,- ասել է նա։ «Թե որքանով լուրջ ենք մենք վերաբերվում սպորտին եւ նորաձեւությանը՝ դրանում այնքան շատ հեգնանք կա. անասելի ուրախ կլիներ հետազոտել դա՝ լուրջ վերաբերմունք պահպանելով»։
Չնայած տարաձայնություններին՝ շուկան, ըստ երեւույթին, ասել է իր խոսքը, մարզակոշիկների որոշ չափսեր արդեն վաճառվել են օնլայն։

Странные кроссовки Adidas за 250 долларов  разделили покупателей
Бренд AVAVAV в сотрудничестве с Adidas подвергся резкой критике после выпуска своей последней коллекции — включающей кроссовки Superstar.
Кроссовки за 250 долларов, дебютировавшие на Неделе моды в Милане в рамках коллекции AVAVAV 2025 года, украшены съемными резиновыми носками — так называемыми «Superfingers» — которые имитируют обувь для бега на босу ногу.
адидас1.jpg (41 KB)
«Дополнительный придаток», по словам Adidas, — это отсылка к «мотиву из четырех пальцев» AVAVAV, который можно увидеть в логотипе бренда.
Странная обувь разделила поклонников. Некоторые приветствуют образ как «крутой», в то время как другие ругают бренды в социальных сетях за диковинный дизайн, который они называют «проклятым», «уродливым» и «инопланетным».
«Если вы называете это модой, вам нужна терапия», — съязвил один из них. «Ух ты, Adidas теперь отстой».
Но креативный директор AVAVAV Беате Карлссон назвала это сотрудничество «давней мечтой», хотя она не воспринимает его слишком серьезно.
«С самого начала нашего партнерства меня поощряли «высмеивать» Adidas», — сказала она. «В том, как серьезно мы относимся к спорту и моде, так много иронии; исследовать это, сохраняя серьезное отношение, было невероятно весело».
Несмотря на разногласия, рынок, похоже, сказал свое слово — некоторые размеры кроссовок уже распроданы онлайн.