Իսպանացի լենգենդար սոպրանո Այնոա Արտետան իր գլխապտույտ համաշխարհային կարիերայի ընթացքում առաջին անգամ ելույթ ունենա Հյաստանում: Արտետան հանդես կգա ‹‹Ես գալիս եմ Իսպանիայից›› խորագրով համերգով, մայիսի 18-ին, ‹‹Արամ Խաչատրյան›› համերգասրահում՝ անվանի դաշնակահար Վիկտոր Կարբախոյի նվագակցությամբ:
Համերգը կազմակերպել է Հայաստանում Իսպանիայի թագավորության դեսպանությունը՝ Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Primavera Foundation of Armenia հիմնադրամի աջակցությամբ:
Երեկոյի ընթացքում կիշխի իսպանական տաք, կոլորիտային ու զգացմունքային ոգին: Կհնչեն իսպանացի հայտնի կոմպոզիտորներ Անտոն Գարսիա Աբրիլի, Մանուել դե Ֆայայի, Ֆերնանդո Օբրադորեսի, Էնրիկե Գրանդոսի սիրված երգերը:
Այնոա Արտետան բասկյան արմատներով, գեղեցիկ ձայնով, բեմական գրավիչ խարիզմայով և համակրելի արտաքինով երգչուհի է, նրա արտիստիզմը գերում է հանդիսատեսին և ստիպում կլանված հետևել երգչուհու կատարման ամեն մի հնչերանգին ու ժեստին: Արտետան շլացվող կարիերա է կերտել՝ հանդես գալով Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն, Միլանի Լա Սկալա, Լոնդոնի Թագավորկան Քովենթ Գարդեն, Բավարիայի պետական, Նեապոլի Սան Կառլո, Արենա դի Վերոնա, Մոսկվայի Բոլշոյ և աշխարհի այլ հեղինակավոր օպերային թատրոններում և համերգասրահներում: Գլխավոր դերերով հանդես է եկել ‹‹Տրավիատա››, ‹‹Բոհեմ››, ‹‹Տուրանդոտ››, ‹‹Տոսկա››, ‹‹Մանոն Լեսկո››, ‹‹Մադամ Բաթերֆլայ››, ‹‹Ադրիանա Լեկուվրեր››, ‹‹Ռոմեո և Ջուլիետ››, ‹‹Եվգենի Օնեգին›› օպերաներում: Համագործակցել է այնպիսի մեծանուն դիրիժորների հետ, ինչպիսիք են՝ Գուստավո Դուդամել, Նիկոլա Լուիզոտտի, Ջանանդրեա Դոզեդա, Սըր Նևիլ Մերրիներ, Քրիստոֆեր Հոգվուդ, Վասիլի Պետրենկո, Պաբլո Գոնսալես, Վիկտոր Պաբլո Պերես և ուրիշներ:
Այնոա Արտետան բացի գեղեցիկ և հաջողակ լինելուց, նաև բարեսիրտ և ուժեղ կնոջ կերպարի մարմնավորում է, նա համառ պայքար է մղել կյանքի դժբախտությունների դեմ: Արժանանալով տարբեր հեղինակավոր մրցանակների, մի առիթով նա ասել է. ‹‹ավելի ճիշտ կլիներ, որ ինձ արժանացնեին Փյունիկ մրցանակի, քանի որ ոչ ոք այսքան չի ընկել և վեր հառնել, որքան ես՝ այս տարիների ընթացքում: Վստահ եմ, որ միշտ այդպես է լինելու, ես պայքարող տեսակ եմ››:

Легендарная испанская сопрано Айноа Артета впервые выступит в Армении с концертом под названием «Я приехала из Испании» в сопровождении известного пианиста Виктора Карбахо. Концерт состоится 18 мая в Концертном зале имени Арама Хачатуряна.
Концерт организован Посольством Королевства Испания в Армении при поддержке Национального филармонического оркестра Армении и фонда Primavera Armenia.
Страстный, колоритный испанский дух будет царить в течение всего вечера. Прозвучат любимые песни известных испанских композиторов Антона Гарсии Абриля, Мануэля де Фальи, Фернандо Обрадореса и Энрике Грандоса. Айноа Артета — певица с баскскими корнями, красивым голосом, привлекательной сценической харизмой и очаровательной внешностью, ее артистизм завораживает публику и заставляет с увлечением следить за каждым нюансом и жестом выступления певицы.
Артета сделала блестящую карьеру, выступая в нью-йоркской Метрополитен-опера, миланском театре Ла Скала, лондонском Королевском Ковент-Гардене, Баварском государственном оперном театре, неаполитанском Сан-Карло, Арене ди Верона, московском Большом театре и других престижных оперных театрах и концертных залах по всему миру. Исполнила главные партии в операх «Травиата», «Богема», «Турандот», «Тоска», «Манон Леско», «Мадам Баттерфляй», «Адриана Лекуврер», «Ромео и Джульетта», «Евгений Онегин». Она сотрудничала с такими великими дирижерами, как Густаво Дудамель, Никола Луизотти, Джанандреа Дозеда, сэр Невилл Мерринер, Кристофер Хогвуд, Василий Петренко, Пабло Гонсалес, Виктор Пабло Перес и другие.