Մի ժամանակ կենսակերպը ֆերմայում առնչվում էր ծանր աշխատանքի հետ՝ գոմաղբով լի սայլեր, խոզերի կերակրում, գիշերը ծննդաբերող կովեր եւ տնկիներ ու բերքահավաքի անվերջ ժամեր։ Այսօր այդ պատկերը փոխվել է՝ոչ առանց Instagram-ի եւ TikTok-ի օգնության, հաղորդել է CNN-ը։
Այժմ «հողի վրա ապրելը» նման է Williams-Sonoma տեխնիկայով ֆերմերային խոհանոցների, արեւով ողողված պատշգամբներում կատարյալ սպասքով զարդարված ընթրիքների եւ cottagecore ոճի անասնապահական տնակի։ Ֆերմերային տան գեղագիտությունը դարձել է ոչ միայն նորաձեւության միտում, այլեւ շքեղության նոր ձեւ։
Աճող միտում՝ ֆերմաները՝ որպես հանգստավայրեր
Այսօրվա շքեղ գյուղատնտեսական հանգստավայրերն առաջարկում են ֆերմերային կյանքի գաղափարը, բայց առանց 14-ժամյա աշխատանքային օրվա։ Թենեսիի լեռներում 4 200 ակր տարածք զբաղեցնող Blackberry Farm-ի հյուրերը կարող են ձուկ որսալ, ձիավարել եւ ուսումնասիրել 170 000 շիշ գինու մառանը։
Պորտուգալիայում São Lourenço do Barrocal-ն առաջարկում է հանգիստ ձիթենու այգիների եւ կենդանիների շրջապատում: Մեքսիկայում Flora Farms-ը համատեղում է խոհարարական հաճույքները բութիկային կացարանների հետ, իսկ Պուերտո Ռիկոյի արեւելքում կառուցվում է Moncayo-ն՝ 1 100 ակր տարածք զբաղեցնող նախագիծ՝ ֆերմայով, գոլֆի դաշտերով եւ տներով, որոնք սկսվում են 12 մլն դոլարից:
«Կլինի գոլֆ, կլինի թենիս, կլինի նավարկություն, բայց գրեթե ամեն օրը կսկսվի կամ կավարտվի ֆերմա այցելությամբ»,- նշել է Juniper Capital-ի Moncayo նախագծի նախագահ Քարթեր Ռեդը։
Ինսթագրամ-ֆերմերներ եւ ազդեցության էֆեկտներ
Ինֆլյուենսերները կարեւոր դեր են խաղացել նոր ֆերմերային ապրելակերպի մեջ: Հաննա Նիլեմանը, որը հայտնի է որպես Ballerina Farm, ավելի քան 10 միլիոն հետեւորդ է հավաքել՝ հրապարակելով տեսանյութեր, որտեղ նա կթում է կովերին, բանջարեղեն է հավաքում եւ ոսկեգույն քրքումով լատե պատրաստում: Այս ոճն այնքան տարածված է դարձել, որ հայտնիներն էլ են այն ընդունել. Ջիջի եւ Բելլա Հադիդները հանգստանում են Փենսիլվանիայում գտնվող իրենց ընտանեկան ֆերմայում, իսկ Լենի Կրավիցը իր բրազիլական ֆազենդայի դռները բացել է Architectural Digest-ի համար։ Բրի Լարսոնը եւ Շեյլին Վուդլին զբաղվում են սնունդ հայթայթելով, իսկ Մեգան Մարքլը ցույց է տվել, թե ինչպես է մեղուներ պահում իր դստեր՝ Լիլիբեթի հետ։
Ագրոտուրիզմը վերելք է ապրում
Fortune Business Insights-ի տվյալներով՝ համաշխարհային ագրոտուրիզմի շուկան, որը 2019թ. գնահատվել է 69.2 մլրդ դոլար, մինչեւ 2032թ. կարող է հասնել 197.4 մլրդ դոլարի։ Եվ մինչ ագրոտուրիզմը նախկինում ներառում էր դդմի այգիներ եւ գինու տուրեր, պահանջարկն այժմ տեղափոխվել է երկարաժամկետ ինտեգրման՝ գինեգործարանների, ագարակների եւ օրգանական ֆերմաներ։
ԱՄՆ-ում ֆերմերային հանգստավայրերի քանակը 2019թ. օգոստոսից մինչեւ 2024թ. օգոստոսը աճել է 71 տոկոսով, վկայում են AirDNA-ի տվյալները։ Միայն Airbnb-ում 2025թ. առաջին եռամսյակում ֆերմերային հանգստավայրերի ավելի քան 1 միլիոն որոնում է կատարվել, ինչը 20 տոկոսով ավելի է, քան 2024թ. նույն ժամանակահատվածում։
Ինչի՞ համար է այս ամենը
Ինչպես նշել է WGSN-ի միտումների վերլուծաբան Ալիսոն Ռիսը, ֆերմերային արձակուրդները «իսկական փորձառության» եւ հոգեկան առողջության պահանջարկի պատասխանն են. «Մարդիկ ցանկանում են զգալ, որ իրենց արձակուրդը պարզապես արձակուրդ չէ, այլ ավելի խոր իմաստ եւ օգուտ ունեցող մի ինչ-որ բան»։

Когда-то образ жизни на ферме ассоциировался с тяжелым трудом: тележки с навозом, кормление свиней, ночные роды у коров и бесконечные часы на посеве и уборке урожая. Сегодня этот образ трансформировался — не без помощи Instagram и TikTok, передает CNN.
Теперь "жизнь на земле" выглядит как кухня в стиле фермерского дома с техникой от Williams-Sonoma, идеально сервированные обеды на залитых солнцем верандах и пасторальные образы в стиле cottagecore. Фермерская эстетика стала не только модным трендом, но и новой формой роскоши.
Растущий тренд: фермы как курорты
Современные люксовые агрорезорты предлагают идею фермерской жизни — но без 14-часовых рабочих дней. В горах Теннесси гости 4 200-акрового комплекса Blackberry Farm могут ловить рыбу нахлыстом, кататься верхом и исследовать винный погреб из 170 000 бутылок. В Португалии São Lourenço do Barrocal предлагает отдых среди оливковых рощ и животных. В Мексике Flora Farms сочетает гастрономические удовольствия с бутик-жильем, а на востоке Пуэрто-Рико строится Moncayo — проект на 1 100 акров с фермой, гольф-полями и жильем от $12 миллионов.
"Будет гольф, будет теннис, будет катание на лодках, но почти каждый день будет начинаться или заканчиваться поездкой на ферму", — говорит Картер Редд, президент проекта Moncayo от Juniper Capital.
Инстаграм-фермеры и эффект влияния
Инфлюэнсеры сыграли ключевую роль в новом образе фермерской жизни. Ханна Нилеман, известная как Ballerina Farm, собрала более 10 миллионов подписчиков, публикуя видео, где она доит коров, собирает овощи и готовит золотистые латте с куркумой. Этот стиль стал настолько востребованным, что его переняли и звезды: Джиджи и Белла Хадид отдыхают на семейной ферме в Пенсильвании, а Ленни Кравиц открыл двери своей бразильской фазенды для Architectural Digest. Бри Ларсон и Шейлин Вудли увлекаются собирательством, а Меган Маркл показала, как занимается пчеловодством вместе с дочерью Лилибет.
Агротуризм на подъеме
По данным Fortune Business Insights, объем глобального рынка агротуризма, оцененный в $69,2 млрд в 2019 году, к 2032 году может достигнуть $197,4 млрд. И если раньше к агротуризму относили тыквенные поля и винные туры, то теперь спрос сместился в сторону долгосрочного погружения — на винодельни, ранчо и органические фермы.
В США количество размещений с пометкой farm stay выросло на 71% с августа 2019 по август 2024 года, по данным AirDNA. Только на Airbnb в первом квартале 2025 года было сделано более 1 миллиона поисков по запросу farm stay — это на 20% больше, чем за тот же период 2024-го.
Зачем все это?
Как отмечает стратег трендов из WGSN Аллисон Рис, фермерский отдых стал ответом на запрос на "аутентичные впечатления" и заботу о ментальном здоровье: “Люди хотят чувствовать, что их отпуск — это не просто отдых, а нечто с глубинным смыслом и пользой”.