«Աշխարհի ամենաուժեղ կինը» մրցույթի հաղթողը զրկվել է տիտղոսից, երբ պարզվել է, որ նա ծնվել է որպես տղամարդ
10:30, 27 նոյեմբերի
«Աշխարհի ամենաուժեղ կինը» մրցույթի հաղթողը զրկվել է տիտղոսից այն բանից հետո, երբ կազմակերպիչները պնդել են, որ ամերիկացի Ջեյմի Բուքերը չի բացահայտել, որ ծնվել է արական սեռի ներկայացուցիչ, հաղորդում է NYP-ն։
Բուքերը որակազրկվել է անցյալ շաբաթավերջին Տեխասի Արլինգտոն քաղաքում կայացած պաշտոնական Strongman Games աշխարհի առաջնությունում հաղթանակ տանելուց ընդամենը մի քանի օր անց։
Կազմակերպիչները հայտարարել են, որ Ֆիլադելֆիայից Բուքերը խախտել է մրցույթի կանոնները, որտեղ հստակ նշվում է, որ մարզիկները պետք է մրցեն ծննդյան պահին իրենց կենսաբանական սեռին համապատասխանող կատեգորիայում։
«Պարզվում է, որ կանանց կատեգորիայում մրցել է մի մարզիկ, որը կենսաբանորեն արական սեռի ներկայացուցիչ է, բայց այժմ իրեն նույնականացնում է որպես կին»,-ասվում է կազմակերպիչների կողմից սոցիալական ցանցերում տարածված հայտարարության մեջ։
«Strongman Games-ի պաշտոնյաները մրցույթից առաջ տեղյակ չէին դրա մասին և անհապաղ հետաքննություն են սկսել՝ տեղեկացվելուց հետո»։ Եթե մենք նախապես իմանայինք այս մասին, կամ եթե այս տեղեկատվությունը տրամադրվեր մրցույթից առաջ կամ դրա ընթացքում, մարզիկին թույլ չէին տա մրցել կանանց կատեգորիայում։
Որակազրկման որոշումը կայացվեց այն բանից հետո, երբ բրիտանացի երկրորդ տեղը գրաված Անդրեա Թոմփսոնը հեռացվեց ամբիոնից և զայրույթ հայտնեց Բուքերի տիտղոսի շնորհման կապակցությամբ։ Թոմփսոնն այժմ պաշտոնապես ճանաչվել է հաղթող, և շատերը առցանց աջակցել են նրան։
Կազմակերպիչները հայտարարել են, որ Բուքերի որակազրկման հետևանքով մրցույթի արդյունքները կվերահաշվարկվեն։
Եռակի չեմպիոն Ռեբեկա Ռոբերտսը նշել է, որ ոչ ոք նախապես չգիտեր Բուքերի սեռը։ «Տրանսգենդեր կանայք, տղամարդ ծնված մարդիկ, չպետք է մրցեն կանանց կատեգորիաներում»,-ասել է նա։ «Իմ ուղերձը պարզ է. տրանսգենդեր մարդիկ իրավունք ունեն մասնակցելու սպորտին, բայց կանանց բաժինները պետք է մնան բացառապես կին ծնված կանանց համար»,-հավելել է Ռոբերտսը։
Ջեյմի Բուքերը հրապարակավ չի մեկնաբանել իր որակազրկումը։ Կազմակերպիչները հայտնել են, որ մրցույթից հետո նրա հետ կապվելու փորձերը անհաջող են եղել։

Победительницу конкурса «Самая сильная женщина мира» лишили титула после того, как выяснилось, что она родилась мужчиной
10:30, 27 ноября
Победительница конкурса «Самая сильная женщина мира» была лишена своего титула после того, как организаторы заявили, что американка Джамми Букер не сообщила им о том, что родилась мужчиной, пишет NYP.
Букер была дисквалифицирована всего через несколько дней после того, как с триумфом выиграла соревнование на Чемпионате мира по силовому многоборью Official Strongman Games в Арлингтоне, штат Техас, в минувшие выходные.
Организаторы сообщили, что Букер из Филадельфии нарушила правила конкурса, которые чётко устанавливают, что спортсмены должны выступать в категории, соответствующей их биологическому полу при рождении.
«Похоже, что в категории «Женщины» соревновалась спортсменка, которая биологически является мужчиной, но теперь идентифицирует себя как женщина», — говорится в заявлении организаторов в социальных сетях.
«Официальные представители Strongman Games не знали об этом до начала соревнований и с момента уведомления начали срочное расследование. Если бы мы знали об этом заранее или если бы эта информация была предоставлена до или во время соревнований, спортсменка не была бы допущена к участию в категории «Женщины»»
Решение о дисквалификации последовало после того, как занявшая второе место британская спортсменка Андреа Томпсон была снята с пьедестала и выражала ярость по поводу того, что титул был присужден Букер. Томпсон теперь официально признана победительницей, и многие в интернете поддерживали именно её.
Организаторы сообщили, что в результате дисквалификации Джамми Букер результаты соревнований будут пересчитаны.
Трёхкратная чемпионка Ребекка Робертс возглавила критику, отметив, что никто заранее не знал о биологическом поле Букер. «Трансгендерные женщины, люди, родившиеся мужчинами, не должны соревноваться в женских категориях», — заявила она. «Моё послание простое: транслюди имеют право участвовать в спорте, но женские дивизионы должны оставаться исключительно для женщин, родившихся женщинами», — добавила Робертс.
Сама Джамми Букер публично не комментировала свою дисквалификацию. Организаторы сообщили, что попытки связаться с ней после соревнований не увенчались успехом.