Դարաշրջանի ավարտը. Hermès-ն անցկացրեց Վերոնիկ Նիշանյանի հրաժեշտի ցուցադրությունը
Վերոնիկ Նիշանյանի հրաժեշտը Hermès-ին և՛ հանդիսավոր էր, և՛ թեթև՝ նոր կերպարներով և ծանոթ շեշտադրումներով, որոնք հիշեցնում էին նրա անկրկնելի ոճը: WWD-ն գրում է, որ ցուցադրությունը կրկին շեշտադրեց Hermès-ի շքեղ մինիմալիզմը՝ և դրա անսպասելի, մի փոքր խաղային կողմը։
Նիշանյանը, ով Hermès-ում աշխատել է 37 տարի, ինչը նրան դարձնում է նորաձևության ոլորտում ամենաերկար ծառայած ստեղծագործական տնօրենը, ասել է, որ չի զղջում։
A post shared by Hermès (@hermes)
«Կարոտ չկա: Ես երջանիկ եմ, հպարտ եմ ինձնով: Ես աշխատել եմ քրտնաջան և մեծ կրքով: Ես ստեղծել եմ Hermès-ի տղամարդու ոճը՝ պարզ գծեր և անկեղծություն: Ես սիրում եմ խաղալ գործվածքների հետ, և տունն ինձ անսահման ազատություն է տվել: Ես ստեղծում եմ այն ​​​​իրերը, որոնք լավագույնս համապատասխանում են ինձ և Hermès-ի տղամարդուն: Ես անկեղծորեն եմ խոսում և երբեք չեմ փոխում իմ միտքը»,-ասել է նա։
Նիշանյանը նշել է, որ չնայած նա պլանավորում է մնալ Hermès ընտանիքի հետ մտերիմ, ժամանակն է առաջ շարժվել: «Ես ուզում եմ նորից շատ բաներ անել, և հիմա ժամանակ ունեմ՝ ճանապարհորդելու, ուրիշ տեղ ապրելու, ինչ-որ այլ բան անելու»։
нишанв1.jpg (34 KB)
Հրաժեշտի ցուցադրությունը լի էր շքեղությամբ և դրամայով՝ փայլուն կոկորդիլոսի կոստյումներ և վերարկուներ, որոնք ստեղծվել էին հատուկ տոնական սեզոնի համար, և ամենանուրբ խեցգետնի կոշիկներ՝ որոշները վարդագույն գրեյպֆրուտի աստառով, մյուսները՝ սառցե սպիտակ։ Հավաքածուն առանձնանում էր ռետրո օդաչուի թեմատիկայով՝ նվիրված օդաչու և գրող Անտուան ​​դը Սենտ-Էքզյուպերիին։
нишанв2.jpg (34 KB)
Մոդելները դուրս եկան ականջակալներով և բարձր կաշվե օձիքներով ու ճարմանդներով վերարկուներով։ Նրանք կրում էին երկնագույնի, ձիթապտղի և շագանակագույնի երանգներով ուղղանկյուն ճանապարհորդական պայուսակներ։ Կաշվե կամ փայլուն կոկորդիլոսի ռազմական կոմբինեզոնները աչքի էին ընկնում, չնայած որ հատկապես գործնական չէին օդաչուի խցիկի համար։
Գործվածքները վառ և շոշափելի էին. Նիշանյանը կաշվի փոքր քառակուսիներ էր սոսնձել երկար գունային բլոկներով շարֆերի վրա, կայծակաճարմանդներ էր ավելացնում վանդակավոր սվիտերներին և զարդարել հարմարավետ վերնաշապիկները մշուշոտ ծաղկային նախշերով։ Նույն ծաղիկները հայտնվեցին մոխրագույն կոստյումների մեջքին՝ նուրբ շեշտադրում, որն ընդգծում էր կերպարի նրբագեղությունը։
нишан3.jpg (48 KB)
Ցուցադրության ավարտին Hermès-ը հարգանքի տուրք մատուցեց Նիշանյանին՝ ցուցադրելով նրա բազմաթիվ խոնարհումների կադրեր տանը ավելի քան երեք տասնամյակ անցկացրած ժամանակահատվածից։ Հյուրերի թվում էին Վերոնիկի ընկերները, այդ թվում՝ սըր Փոլ Սմիթը, որը նրան ճանաչում է 37 տարի և նշել է նրա հավասարակշռությունն ու ոճի ուժը։ Նա հատուկ մեկնել էր Փարիզ՝ հրաժեշտ տալու համար։
Սա իսկապես մի դարաշրջանի ավարտ է. մի դարաշրջանի, երբ դիզայներները կարող էին զարգացնել իրենց տեսլականները տասնամյակների ընթացքում, իսկ ապրանքանիշի սեփականատերերը համբերություն և հասկացողություն ունեին ապագային նայելու համար։ Եվ, ինչպես Նիշանյանը, ոչ ոք չի ափսոսում դրա համար։

Прощание Вероник Нишанян с Hermès было одновременно торжественным и лёгким, с новыми образами и знакомыми «фишками», которые напоминали о её неповторимом стиле. На подиуме снова блеснул роскошный минимализм Hermès — и его неожиданная, слегка игривая сторона, пишет WWD.
Нишанян, которая проработала в Hermès 37 лет и стала самым долгоживущим креативным директором в моде, заявила, что ни о чем не жалеет.
«Ностальгии нет. Я счастлива, я горжусь собой. Я много работала и с огромной страстью. Я создала стиль мужчины Hermès: простые линии и честность. Я люблю играть с тканями, и дом дал мне столько свободы. Я делаю вещи, которые лучше всего подходят мне и мужчине Hermès. Я говорю прямо и никогда не меняю решения», — сказала она.
Нишанян отметила, что хоть она и планирует оставаться рядом с семьёй Hermès, пришло время двигаться дальше. «Я хочу снова заниматься многими вещами, и теперь у меня есть время — путешествовать, жить в другом месте, делать что-то другое».
Прощальный показ был полон роскоши и драматизма: блестящие костюмы и пальто из крокодиловой кожи, созданные специально для праздничного сезона, и нежнейшие шёрлинги — некоторые с подкладкой цвета розового грейпфрута, другие — ледяного белого. В коллекции заметно звучала ретро-авиаторская тема, словно отсылка к лётчику и писателю Антуану де Сент-Экзюпери.
Модели выходили в шёрлинговых бомберах, шапках-ушанках и пальто с высоким кожаным воротником и пряжкой. В руках они несли строгие дорожные сумки прямоугольной формы в оттенках небесного, оливкового и коричневого. Военные комбинезоны из кожи или из глянцевого крокодила выглядели эффектно, хоть и не слишком практично для пилотской кабины.
Ткани были яркими и тактильными: на длинные шарфы в технике колор-блок Нишанян наклеивала маленькие квадратики кожи, делала патчворк-свитеры, добавляла молнии к клетчатым свитерам и украшала уютные водолазки «размытым» цветочным принтом. Те же цветы появлялись и на спинах серых костюмов — словно тонкий акцент, который делал образ ещё более элегантным.
В конце шоу Hermès отдали дань уважения Нишанян, показав кадры, как она неоднократно выходила на поклон за более чем три десятилетия работы в доме. Среди гостей были друзья Вероник, включая сэра Пола Смита, который знает её 37 лет и отметил её выдержку и силу её стиля. Он специально прилетел в Париж, чтобы попрощаться.
Это действительно конец эпохи — эпохи, когда дизайнеры могли выстраивать своё видение десятилетиями, а владельцы брендов имели терпение и понимание, чтобы смотреть в будущее. И, как и сама Нишанян, никто не жалел об этом.