Kering-ը հայտարարել է Google-ի հետ համագործակցությամբ Gucci շքեղ «խելացի ակնոցների» թողարկման մասին
Gucci ապրանքանիշի սեփականատեր Kering-ը նախատեսում է արդեն հաջորդ տարի թողարկել Gucci ապրանքանիշի ներքո «խելացի ակնոցներ»՝ Google-ի հետ համագործակցությամբ: Ընկերության գործադիր տնօրեն Լուկա դե Մեոն հայտարարել է թողարկման մասին՝ նշելով, որ այս նախագիծը կարող է Gucci-ն դարձնել արհեստական ​​բանականությամբ ակնոցների հատված մուտք գործող առաջին խոշոր շքեղ ապրանքանիշերից մեկը, հաղորդում է Reuters-ը:
Նոր շարքը ուղղակիորեն կմրցակցի EssilorLuxottica-ի լուծումների հետ, որը Meta-ի հետ համագործակցությամբ արտադրում է Ray-Ban խելացի ակնոցներ, և արդյունավետորեն նշանավորում է շքեղության հատվածի մուտքը արհեստական ​​բանականությամբ հագեցած կրելի սարքերի արագ զարգացող շուկա:
Դե Մեոյի խոսքով՝ թողարկումը սպասվում է մոտ 2027 թվականին, չնայած կոնկրետ ամսաթվերը կարող են ճշգրտվել նախագծի առաջընթացին զուգընթաց: Նա ընդգծել է, որ ընկերությունը կենտրոնանում է ոչ միայն տեխնոլոգիաների, այլև ակնոցների և զարդերի բիզնեսի ընդլայնման վրա, որոնք ներկայումս կազմում են խմբի եկամտի փոքր մասը:
Իր ավելի լայն ռազմավարության շրջանակներում Kering-ը փորձում է վերականգնել իր հիմնական ապրանքանիշի՝ Gucci-ի աճը, որը վերջին տարիներին բախվել է վաճառքի անկման և ստեղծագործական թարմացման անհրաժեշտության հետ: Ընկերության գործադիր տնօրենը նշել է, որ ապրանքանիշը պետք է վերադառնա իր ամենաճանաչելի գեղագիտական ​​կոդերին, որոնք պատմականորեն ձևավորել են նրա ինքնությունը։
Նա նաև ընդգծել է, որ աշխարհաքաղաքական անկայունության և գլոբալ սպառողական պահանջարկի փոփոխության պայմաններում շքեղության ոլորտի ընկերությունները ստիպված են հարմարեցնել իրենց գործառնական մոդելները։ Նրա խոսքով՝ բոլոր շուկաների համար միասնական, ունիվերսալ շքեղության ապրանքի գաղափարը աստիճանաբար կորցնում է արդիականությունը՝ զիջելով ավելի ճկուն և տարածաշրջանային կենտրոնացված մոտեցմանը։
Հետևաբար, Google-ի հետ նախագիծը դիտվում է ոչ միայն որպես տեխնոլոգիական համագործակցություն, այլև որպես Gucci-ի ռազմավարությունը վերանայելու և Kering-ի դիրքերը նոր թվային և «բազմաբևեռ» տնտեսությունում ամրապնդելու փորձի մի մաս։

Kering анонсировала запуск люксовых «умных очков» Gucci в партнёрстве с Google
Компания Kering, владеющая брендом Gucci, планирует запустить умные очки под брендом Gucci в партнёрстве с Google уже в следующем году. Об этом заявил генеральный директор компании Лука де Мео, отметив, что проект может сделать Gucci одним из первых крупных люксовых брендов, вышедших в сегмент очков с искусственным интеллектом, передает Reuters.
Новая линейка станет прямым конкурентом решениям от EssilorLuxottica, выпускающей смарт-очки Ray-Ban совместно с Meta, и фактически обозначает вход люксового сегмента в быстро растущий рынок носимых ИИ-устройств.
По словам де Мео, запуск ожидается ориентировочно в 2027 году, хотя конкретные сроки могут уточняться по мере развития проекта. Он подчеркнул, что ставка делается не только на технологии, но и на расширение бизнеса в сегментах очков и ювелирных изделий, которые пока занимают небольшую долю выручки группы.
В рамках более широкой стратегии Kering пытается восстановить рост ключевого бренда Gucci, который в последние годы сталкивается с падением продаж и необходимостью обновления творческого направления. Руководитель компании отметил, что бренд должен вернуться к своим наиболее узнаваемым эстетическим кодам, которые исторически сформировали его идентичность.
Отдельно он подчеркнул, что в условиях геополитической нестабильности и изменения глобального потребительского спроса люксовым компаниям приходится адаптировать модель работы. По его словам, идея единого универсального люксового продукта для всех рынков постепенно теряет актуальность, уступая место более гибкому и регионально ориентированному подходу.
Таким образом, проект с Google рассматривается не только как технологическая коллаборация, но и как часть попытки переосмысления стратегии Gucci и укрепления позиций Kering в новой цифровой и «мультиполярной» экономике.