MI5-ի ղեկավարը խոստովանել է իր սերը «Դանդաղ ձիեր» լրտեսական սերիալի նկատմամբ
Բրիտանական հակահետախուզական ծառայության՝ MI5-ի գլխավոր տնօրեն սըր Քեն ՄաքՔալումն իրեն անվանել է «Դանդաղ ձիեր» լրտեսական թրիլերի նվիրված երկրպագու, հաղորդում է BBC-ն։
Apple TV+ հոսքային ծառայության այս նախագիծը քննադատների կողմից հաճախ անվանում են «հակաբոնդ»։ Սըր Գարի Օլդմանը խաղում է MI5 գործակալների թիմի կոպիտ, անպարկեշտ առաջնորդի դերը, որոնք վատ են պահել իրենց կամ ձախողել են առաքելությունները և որպես պատիժ աքսորվել են «Slough House» անունով հեռավոր մասնաճյուղ։
MI5-ի պաշտոնական Instagram-յան էջում տեղադրված տեսանյութում Քեն ՄաքՔալումին հարցրել են. «Իսկապես ի՞նչ եք մտածում MI6-ում գտնվող ձեր ընկերների մասին գետի մյուս կողմում»։ (Երկու գործակալությունների լոնդոնյան գլխավոր գրասենյակները գտնվում են Թեմզա գետի հակառակ կողմերում՝ խմբ.)։
«Կարելի է ասել, որ այս աշխարհում տեղ կա և՛ Ջեյմս Բոնդի, և՛ «Դանդաղ ձիերի» համար», - պատասխանել է հակահետախուզության ղեկավարը։ «Բայց ես, հավանաբար, Դանդաղ ձիերի ճամբարում եմ»։
«Ենթադրում եմ՝ հարց տվողը հույս ուներ մեր միջև ինչ-որ մրցակցության։ Բայց ճշմարտությունն այն է, որ MI6-ի սպաները մեր ընկերներն ու գործընկերներն են», - ավելացրել է նա։
«Դանդաղ ձիերը» հիմնված է Միք Հերոնի համանուն բեսթսելլեր վեպի վրա։ Շոուի պրեմիերան տեղի է ունեցել 2022 թվականին։ Այն հսկայական հաջողություն է վայելում. վեցերորդ եթերաշրջանը նախատեսված է այս տարվա սեպտեմբերին, իսկ յոթերորդը՝ 2027 թվականին։
Սըր Գարի Օլդմանը մնում է սերիալի աստղը։ Նրա կերպարը՝ Ջեքսոն Լեմբը, անփույթ, մշտապես հարբած, բայց միևնույն ժամանակ հանճարեղ գործակալ է, որի առանձնահատկությունը նրա ոչ այնքան ջենտլմենական վարվելակերպն է։ 2024 թվականին BBC-ին տված հարցազրույցում, որը համընկավ չորրորդ եթերաշրջանի թողարկման հետ, Օլդմանը նկարագրեց սերիալի մթնոլորտը հետևյալ կերպ. «Սա լրտեսության կեղտոտ ենթափորն է։ Սա հետախուզության երկրային, բյուջետային տարբերակ է, եթե կուզեք՝ լրտեսություն՝ սուպերմարկետի թեյի մակարդակի»։

Глава MI5 признался в любви к шпионскому сериалу «Медленные лошади»:
Генеральный директор британской службы контрразведывательной безопасности MI5 сэр Кен Маккаллум назвал себя преданным поклонником шпионского триллера «Медленные лошади» (Slow Horses), сообщает BBC.
Этот проект стримингового сервиса Apple TV+ критики часто называют «анти-Бондианой». Сэр Гэри Олдмен играет в нем грубого, неряшливого руководителя команды провинившихся или проваливших задания агентов MI5, которых в наказание сослали в захолустный филиал под названием «Slough House».
В видеоролике, опубликованном в официальном Instagram-аккаунте MI5, Кену Маккаллуму задали вопрос: «Что вы на самом деле думаете о ваших друзьях "через реку" из MI6?» (штаб-квартиры двух ведомств в Лондоне находятся на разных берегах Темзы — прим. ред.).
«Можно было бы сказать, что в этом мире есть место и для Джеймса Бонда, и для "Медленных лошадей", — ответил глава контрразведки. — Но сам я, пожалуй, из лагеря "Медленных лошадей"».
«Полагаю, автор вопроса надеялся услышать рассказ о каком-то соперничестве между нами. Но правда в том, что сотрудники MI6 — наши друзья и коллеги», - добавил он.
Сериал «Медленные лошади» основан на одноименном бестселлере Мика Херрона. Премьера шоу состоялась в 2022 году. Проект пользуется огромным успехом: выход шестого сезона запланирован на сентябрь этого года, а седьмой сезон ожидается в 2027 году.
Главной звездой сериала остается сэр Гэри Олдмен. Его персонаж Джексон Лэмб — неопрятный, вечно нетрезвый, но при этом гениальный оперативник, чьей «фирменной фишкой» стали манеры, далекие от джентльменских.
В интервью Би-би-си в 2024 году, приуроченном к выходу четвертого сезона, Олдмен так охарактеризовал атмосферу сериала: «Это грязная изнанка шпионажа. Если хотите, это такая приземленная, "бюджетная" версия разведки — шпионаж на уровне чая из супермаркета».