«Երկու տարի դժոխքում». Ճշմարտությունը Օդրի Հեփբերնի վիժումների, ինքնասպանության փորձի և չիրականացված երազանքի մասին
16:38, 10 օգոստոսի
Միլիոնավոր մարդկանց համար Օդրի Հեփբերնը մնում է նրբագեղության, գեղեցկության և Հոլիվուդյան հմայքի մարմնացումը: Սակայն «Հռոմեական արձակուրդ» և «Նախաճաշ Թիֆանիի մոտ» ֆիլմերի աստղի անթերի ժպիտի հետևում թաքնված էր խորը անձնական ողբերգություն: Երիտասարդ աղջիկը, որը վերապրել էր սովը և Նիդեռլանդների նացիստական օկուպացիայի սարսափները, իր ողջ կյանքի ընթացքում կրել է իր միակ նվիրական երազանքը՝ մեծ ընտանիք կազմել և «շատ երեխաներ» ունենալ:
одр.png (674 KB)
Նոր և, ինչպես հույս ունի իր ավագ որդին` Շոն Հեփբերն Ֆերերը, «վերջնական» կենսագրությունում՝ «Մտերիմ Օդրի»-ում, բացահայտվում են նրա ընտանեկան կյանքի, վիժումների դեմ պայքարի և ինքնասպանության փորձի ցնցող և ողբերգական մանրամասները:
Ողբերգություն ողբերգության հետևից. մեծ ընտանիքի մասին երազելու գինը
Օդրիի առաջին վիժումը տեղի է ունեցել դերասան և ռեժիսոր Մել Ֆերերի հետ ամուսնությունից ընդամենը վեց ամիս անց՝ 1955 թվականի մարտին: Նա 25 տարեկան էր: Շոնի խոսքով՝ ամուսինը փորձել է «շեղել» նրան աշխատանքով, որպեսզի նա չընկնի դեպրեսիայի մեջ։
Չորս տարի անց՝ «Աններելի» վեստեռնի նկարահանումների ժամանակ, դերասանուհին կրկին հղիացել է, բայց կորցրել է երեխային վեց ամսականում։ Դա մի աղջիկ էր, որին Օդրին արդեն պլանավորել էր անվանել Մարիա։
«Դա պարզապես ողբերգություն չէր. դա ստիպեց մորս վախենալ, որ նա երբեք չի կարողանա երեխաներ ունենալ», - գրում է Շոնը։ «Նա այդ ցավը կրեց իր ողջ կյանքի ընթացքում»։
одр1.png (350 KB)
Միայն 1960 թվականի հուլիսին ծնվել է Շոնը։ Դերասանուհին շատ ուրախ էր, բայց կատարյալ ֆիլմի հետևում թաքնված էր սարսափելի գաղտնիք։
«Երկու տարի դժոխքում». առաջին ամուսնու թաքնված դաժանությունը
Ինչպես պարզվում է, Մել Ֆերերը սկզբում չէր ուզում ևս մեկ երեխա. նա արդեն ուներ չորս երեխա նախորդ ամուսնություններից և ամբողջությամբ կենտրոնացած էր Օդրիի հետ իր կինոկարիերայի վրա։
Շոն Ֆերերը պնդում է, որ իր հայրը, ենթագիտակցորեն (կամ դիտավորյալ), ամեն ինչ արել է, որպեսզի իր կինը երեխաներ չունենա։ Ամեն անգամ, երբ հղիության թեստը դրական էր լինում, Մելը պատրվակ էր գտնում տեղափոխվելու, երկար ճանապարհորդության գնալու կամ քրտնաջան աշխատելու համար։
Վիժումների պատմության պատճառով Օդրին պահանջում էր լիարժեք անկողնային հանգիստ, հատկապես վերջին եռամսյակում, ամուսնու պահանջով «գրքերի տուփեր տանելու» փոխարեն։
одр2.png (496 KB)
Բեկման պահը եկել է, երբ Օդրին նկատել է, որ իրենց փոքրիկ որդին՝ Շոնը, ոտքերի ծայրերի վրա քայլում էր և վախենում էր շնչել հոր սենյակից դուրս՝ վախենալով նոր կռվից։ Հասկանալով, որ թունավոր մթնոլորտը վնասում էր իր երեխայի հոգեբանությունը, դերասանուհին որոշել է ավարտել հարաբերությունները։ 1965 թվականի վերջին, ամուսնու հետ կարճատև հաշտեցման ժամանակ, Օդրին կրկին հղիացել է, բայց արտարգանդային հղիությունը հանգեցրել է նոր վիժման։ Շոնի խոսքերով՝ Մելը նույնիսկ ժամանակ չէր գտնում աջակցելու վշտահար կնոջը՝ նույն օրը պլանավորելով հեմոռոյի վիրահատություն։
Ամուսնալուծությունը վերջնականապես կնքվել է 1966 թվականին (դրա մասին հրապարակայնորեն հայտարարվեց մեկ տարի անց)։ Օդրին այդ ժամանակահատվածը նկարագրել է որպես «երկու տարի դժոխքում՝ իր կյանքի ամենավատ տարիները»։ Սակայն, մինչև կյանքի վերջը դերասանուհին պնդում էր, որ ամուսնու անտարբերությունը եսասիրության արդյունք էր, այլ ոչ թե չարության։
Ճշմարտությունը չափից մեծ դոզավորման և երկրորդ ամուսնության մասին
одр3.png (307 KB)
Օդրին չի կարողացել երջանկություն գտնել նաև իտալացի հոգեբույժ Անդրեա Դոտիի հետ իր երկրորդ ամուսնության ժամանակ (որի հետ նա 1970 թվականին ունեցավ իր երկրորդ որդուն՝ Լուկային): Միությունը խաթարվել է ամուսնու անընդհատ դավաճանություններով: Դավաճանության ցավն այնքան անտանելի էր, որ հուսահատության մի պահի դերասանուհին ընդունել է քնաբերի մահացու չափաբաժին։
Նրան ժամանակին հայտնաբերել է աղախինը: Տասնյոթամյա Շոնը սարսափով դիտում էր, թե ինչպես է մոր անկենդան մարմինը տեղափոխվումէ հիվանդանոց՝ ստամոքսի լվացման համար:
Հաջորդ օրը գունատ և նիհար Օդրին մոտեցել է որդուն.
«Գիտեմ, թե ինչ տեսք ունի սա, Շոն, բայց փորձիր հասկանալ: Ես այնքան ուժեղ ցավ էի զգում, որ հուսահատորեն ուզում էի ուշաթափվել: Ես չափազանց շատ էի տառապում և պետք էր, որ դա դադարեր: Շատ եմ ցավում. ես երբեք մտադիր չեմ եղել ինքնասպան լինել»:
одр4.png (318 KB)
Շոնը խոստովանում է, որ հավատացել է մորը: Ավելի ուշ, 45 տարեկանում, նա փորձել է երրորդ անգամ հղիանալ. որդու խոսքով՝ դա «հուսահատ և մի փոքր խելագար փորձ» էր՝ փրկելու Դոթիի հետ իր փլուզվող ամուսնությունը, բայց վաղ շրջանում կրկին վիժել է: Նրանք կարողացել են ընդմիշտ բաժանվել Դոթիից միայն 1982 թվականին։
Կյանքի գլխավոր դերը
Կինոյից աստիճանաբար հեռանալով՝ Օդրի Հեփբըրնը մխիթարություն և նոր իմաստ է գտել իր կյանքում, որտեղ միշտ ոգեշնչվել էր՝ երեխաների խնամքը: ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպանի իր աշխատանքը, իր իսկ խոստովանությամբ, դարձավ իր կյանքի ամենակարևոր գործը: Նվիրվելով աշխարհի սովամահ և հիվանդ երեխաներին փրկելուն՝ լեգենդար դերասանուհին շարունակեց այս առաքելությունը մինչև իր մահը՝ 1993 թվականին

For millions of people, Audrey Hepburn has remained the standard of elegance, beauty, and Hollywood glamour. However, behind the flawless smile of the star of Roman Holiday and Breakfast at Tiffany's lay a deep personal tragedy. A little girl who survived the hunger and horrors of Nazi occupation in the Netherlands carried with her a single cherished dream throughout her entire life—to build a large family and have "hordes of children."
In a new and, as her eldest son Sean Hepburn Ferrer hopes, "final" biography of the actress titled Intimate Audrey, shocking and tragic details of her family life, her struggles with miscarriages, and a suicide attempt are revealed.
Audrey's first miscarriage occurred just six months after her marriage to actor and director Mel Ferrer in March 1955. She was 25 years old. According to Sean, her husband tried to "distract" her with work so she wouldn't sink into depression.
Four years later, on the set of the Western The Unforgiven, the actress became pregnant again, but lost the baby at six months. It was a girl whom Audrey had already planned to name Maria.
"This wasn't just a tragedy, it made Mom fear that she might never be able to have children at all," Sean writes. "She carried this pain until the end of her days."
It wasn't until July 1960 that Sean himself was born. The actress was on cloud nine, but behind the perfect picture lurked a terrible secret.
As it turned out, Mel Ferrer initially did not want another child—he already had four children from previous marriages and was completely focused on his film career alongside Audrey.
Sean Ferrer claims that his father subconsciously (or intentionally) did everything possible to prevent his wife from carrying children to term.
Every time a pregnancy test showed a positive result, Mel would find a reason to arrange a move, a long trip, or heavy labor.
Because of her history of miscarriages, Audrey required strict bed rest, especially in the third trimester, rather than "dragging boxes of books" at her husband's demand.
The boiling point came when Audrey noticed that their young son Sean was walking on tiptoe and afraid to take an extra breath near his father's room, fearing another outburst. Realizing that the toxic atmosphere was damaging the child's psyche, the actress decided to split up.
In late 1965, during a brief reconciliation with her husband, Audrey became pregnant again, but suffered another miscarriage due to an ectopic pregnancy. According to Sean, Mel didn't even find the time to support his heartbroken wife, scheduling a planned hemorrhoid surgery for those exact same days.
The divorce was finalized in 1966 (publicly announced a year later). Audrey referred to that period of her life as nothing less than "two years in hell—the worst of my life." At the same time, until the end of her days, the actress maintained that her husband's indifference was a result of selfishness rather than malice.
Audrey also failed to find marital happiness in her second marriage to Italian psychiatrist Andrea Dotti (who fathered her second son, Luca, born in 1970). The union was overshadowed by the husband's constant infidelities.
The pain of betrayal proved so unbearable that in a moment of despair, the actress took a fatal dose of sleeping pills.
Her maid found her in time. A 17-year-old Sean watched in horror as his mother's lifeless body was taken to the hospital for a stomach pump. The next day, pale and exhausted, Audrey walked straight up to her son:
"I know how this looks, Sean, but try to understand. I was in such pain that I desperately wanted to switch off. I was suffering too much and needed it to stop. I'm so sorry, I never meant to end my life."
Sean admits he believed her. Later, at the age of 45, she tried to get pregnant a third time—which her son believes was a "desperate and slightly crazy attempt" to save her cracking marriage to Dotti, but she suffered another miscarriage early on. They were finally able to part ways with Dotti in 1982.
Gradually stepping away from cinema, Audrey Hepburn found comfort and a new purpose in life where she had always drawn her inspiration—in caring for children. Her work as a UNICEF Goodwill Ambassador became, by her own admission, the most important endeavor of her life. Dedicating herself to saving starving and sick children around the world, the legendary actress continued this mission until her death in 1993.