Մոնիկա Բելուչին ցնցել է հանդիսատեսին իր կերպարի արմատական փոփոխությամբ
Կարելի՞ է պատկերացնել, որ լեգենդար Մոնիկա Բելուչին դեռ կարող է զարմացնել նրբագեղ հանդիսատեսին։ Պարզվում է, որ նա կարող է։ Իր նոր նախագծում իտալացի դիվան ամբողջությամբ հրաժարվել է իր սովորական «femme fatale» կերպարից։ Variety ամսագրին տված հարցազրույցում դերասանուհին խոսել է Ջովաննի Տորտորիչիի «Կետիչե» տրագիկոմեդիայում իր դերի մասին, որի պրեմիերան տեղի է ունեցել Լոկառնոյի կինոփառատոնում։
«Ես երբեք նման բան չեմ արել», - խոստովանում է Բելուչին։ «Ես նկարահանման հրապարակում էի գիշերանոցով, ձեռքումս դանակով և հողաթափերով։ Այս կինը լիովին հրաժարվել էր իր կանացիությունից»։
2012 թվականին Պալերմոյում նկարահանվող ֆիլմը պատմում է դեռահաս Ջուլիոյի մասին, որը կորցնում է իր կողմնորոշումը կյանքում՝ նույնիսկ Քեթի անունով ազատամիտ կնոջ հետ հանդիպելուց հետո։ Նրա մայրը, որի դերը մարմնավորում է Բելուչին, դժվար ժամանակներ է ապրում։
«Շատ հետաքրքիր էր մարմնավորել այս կնոջը և մորը, որը մարմնավորում է մարող բարձր հասարակության ակնհայտ բարեկեցության հետևում թաքնված անհանգստությունն ու հիասթափությունը», - ասում է դերասանուհին։ «Նա դժբախտ, դառնացած կին է՝ լի թաքնված զայրույթով, բայց նա ելք չունի այդ զգացմունքների համար»։
Մոնիկայի խոսքով՝ իր կերպարը փորձում է խեղդել իր ներքին ճգնաժամը՝ ուտելով տորթեր և անընդհատ գոռալով ամուսնու և որդու վրա։
Միևնույն ժամանակ, կերպարը գտնվում է ֆարսի եզրին. նա դանակով սպառնում է ամուսնուն, բայց ոչ ոք չի վախենում նրանից, քանի որ բոլորը հասկանում են, որ նա չունի համարձակություն փոխելու իր կյանքը: «Ի վերջո, այդ կինը պարզապես նրանց ստրուկն է», - եզրափակում է աստղը։
Ռեժիսոր Ջովաննի Տորտորիչին նշել է, որ Բելուչին ստեղծել է շատ «խելացի, իրատեսական և մի փոքր էքսցենտրիկ կերպար», որում իրական արիստոկրատիայի ներկայացուցիչները շատ ճշմարտություններ են սովորել: Դերասանուհին ինքը հիացած էր երիտասարդ կինոգործիչների հետ աշխատանքով՝ ընդգծելով, որ ինքը գնահատում է ռեժիսորների մեջ հստակ տեսլականը և անկեղծ կիրքը:
«Կյանքն ավելի ուժեղ է, քան արվեստը»
Իր երկարատև կարիերայի ընթացքում Բելուչին աշխատել է տարբեր ժանրերում՝ սկսած արտհաուս ֆիլմերից (Մալենա, Անդարձելի) մինչև բլոկբաստերներ (Մատրիցա, Ջեյմս Բոնդի ֆիլմեր): Այնուամենայնիվ, այժմ նրան գրավում են անսովոր, տարիքին համապատասխան դերերը և փորձարկումները իր սեփական կերպարի հետ։
«Մեր մարմինները, իհարկե, փոխվում են, բայց հիմա մենք կարող ենք արտահայտել կյանքի այն կողմերը, որոնք նախկինում անհասանելի էին», - մտորում է դերասանուհին։ «Ես երբեք չէի կարողանա խաղալ Լեա Միսյուի «Խնջույքը» ֆիլմում, երբ 30 կամ 40 տարեկան էի։ Ինձ կյանքի փորձ էր պետք»։
Բելուչին նաև նշել է, որ ժամանակակից կինոն դեպի լավն է փոխվում կին դերասանուհիների համար. «Այսօր մենք շատ բախտավոր ենք, որ շարունակում ենք լավ աշխատել նաև չափահաս տարիքում։ Նախկինում 40 տարեկանից հետո կարիերա ունենալը գործնականում անհնար էր։ Դա դանդաղ գործընթաց է, բայց փոփոխություններ կան»։
Այնուամենայնիվ, չնայած կինոյի նկատմամբ իր շարունակական կրքին և անսպասելի դերերին, ինչպիսիք են Դեյվիդ Լինչի հետ աշխատանքը կամ երիտասարդ հեղինակների համար ռեժիսուրան, դերասանուհին պահպանում է իր մասնագիտության նկատմամբ փիլիսոփայական հայացքը։ «Ես սիրում եմ այն, ինչ անում եմ, և շնորհակալ եմ հետաքրքիր նախագծերին մասնակցելու հնարավորության համար։ Բայց կյանքը շատ ավելի կարևոր է։ Կյանքն ավելի ուժեղ է, քան արվեստը»։

Разве можно представить, что легендарная Моника Беллуччи еще способна удивить искушенного зрителя? Оказывается, да. В новом проекте итальянская дива полностью отказалась от привычного образа роковой красавицы.
В интервью журналу Variety актриса рассказала о своей роли в трагикомедии «Кеттиче» (Ketticè) режиссера Джованни Торторичи, премьера которой состоялась на кинофестивале в Локарно.
«Я никогда не делала ничего подобного, — признается Беллуччи. — Я была на площадке в пижаме, с ножом в руке и тапочках. Эта женщина полностью отказалась от своей женственности».
Действие фильма разворачивается в Палермо в 2012 году. Сюжет рассказывает о подростке Джулио, который теряет ориентиры в жизни — даже после встречи со свободолюбивой девушкой по имени Кетти. Его мать, которую и играет Беллуччи, переживает не лучшие времена.
«Было очень интересно сыграть эту жену и мать, которая олицетворяет тревогу и разочарование за видимым благополучием увядающего высшего света, — говорит актриса. — Она несчастная, озлобленная женщина, полная скрытой ярости, но у нее нет выхода для этих эмоций».
По словам Моники, ее героиня пытается заглушить внутренний кризис поеданием пирожных и непрекращающимися криками на мужа и сына. При этом персонаж балансирует на грани фарса: она грозит супругу ножом, но никто ее не боится, ведь все понимают, что у нее не хватит смелости изменить свою жизнь. «В конце концов, она просто их рабыня», — резюмирует звезда.
Режиссер Джованни Торторичи отметил, что Беллуччи создала очень «умный, реалистичный и немного эксцентричный образ», в котором представители реальной аристократии узнали немало правды. Сама актриса осталась в восторге от работы с молодыми кинематографистами, подчеркнув, что ценит в режиссерах четкое видение и искреннюю увлеченность.
«Жизнь сильнее искусства»
За свою долгую карьеру Беллуччи успела поработать во множестве жанров — от артхауса («Малена», «Необратимость») до блокбастеров («Матрица», фильмы о Джеймсе Бонде). Однако сейчас ее привлекают необычные возрастные роли и эксперименты с собственным амплуа.
«Наши тела меняются, конечно, но теперь мы можем выражать те стороны жизни, которые были недоступны раньше, — размышляет актриса. — Я бы никогда не смогла сыграть в фильме Леа Мисю “Вечеринка”, когда мне было 30 или 40 лет. Мне нужен был жизненный опыт».
Беллуччи также отметила, что современный кинематограф меняется к лучшему для женщин-актрис: «Сегодня нам так повезло продолжать работать и в зрелом возрасте. Раньше после 40 лет карьера была практически невозможна. Процесс идет медленно, но перемены есть».
Тем не менее, несмотря на сохраняющуюся страсть к кино и неожиданным ролям вроде работы с Дэвидом Линчем или съемок у молодых авторов, актриса сохраняет философский взгляд на профессию. «Я очень люблю то, что делаю, и благодарна за возможность участвовать в интересных проектах. Но жизнь гораздо важнее. Жизнь сильнее искусства».