Էդվարդ Խաչարյանի «Ձայնը» նախագծից հեռանալու թեման շարունակում է բորբոքել շատերի միտքն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուր։ Երգիչը ռուսական «Առաջին ալիքի» այդ ամենատարածված երաժշտական նախագծից իր տպավորությունները, ինչպես նաեւ ապագայի իր ծրագրերի մասին պատմեց NEWS.am STYLE –ին.
Էդվարդ, դատելով քո լավատեսությունից, «Ձայնից» հետո արդեն ապագայի ծրագրեր ես կառուցում։ Պատմիր դրանց մասին։
Թոհուբոհն ավարտվեց։ Դրանից անմիջապես հետո հետաքրքիր առաջարկներ եղան ու մինչ օրս էլ շարունակվում են։ Բայց ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ պետք է լավ ծանրութեթեւ, «դեմ» եւ «կողմ» անել, այսինքն շուտափույթ որոշումներ չկայացնել։ Եւ հետո կողմնորոշվել։
Իսկ ե՞րբ սպասենք մենակատարային ալբոմին։
Ոնց հասկանում եմ, մենակատարային ալբոմն առաջին հարցի շարունակութունն է։
Ձայնում» անընդհատ քո կատարմամբ ուրիշների երգերն էինք լսում ։ Իսկ քոնն ունե՞ս։
Այո, սերտ համագործակցում եմ բազմաթիվ մյուզիքլների հեղինակ կոմպոզիտոր Անդրեյ Պրոնինի հետ։ Դրանիցից մեկում՝ Բուլգակովի մոտիվներով գրված «Վարպետի ձեռագրում» ես մասնակցել եմ։ Այս կոմպոզիտորը մեր՝ King Edward խմբի բազմաթիվ երգերի հեղինակ է, որի Why am I crying, Sad romance ստեղծագործութուններն իմ կատարմամբ Լոնդոնի The UK Songwriting Contest միջազգային մրցույթին ստացել են հնարավոր 10 –ից 9 միավորը։ Երգերը կարելի է լսել այստեղ։
Ի՞նչ զգացիր, երբ ընդամենը մեկ քայլ չհերիքեց հաղթանակին։
Վատ է այն զինվորը, ով չի երազում գեներալ դառնալ։ Ափսոս, իհարկե, որ ընդամենը մեկ կանգառ չգնացի։ Սակայն իմ ստեղծագործությունը սահմանափակված չէր նախագծով, այդ պատճառով էլ կյանքը շարունակվում է։ Փորձում եմ այս իրավիճակից դրականը քաղել, քանի որ կապված չեմ պայմանագրով։ Շոուն նոր է շարունակվում։
Իսկ այն, որ Լեոնիդ Ագուտինը քեզ չընտրեց, վիրավորական չէ՞։
Նրա իրավունքն է։ Եվ ես ըմբռնումով մոտեցա։ Դրա հետ մեկտեղ, ակնհայտ է նաեւ այն, թե ինչպես էին Լեոնիդ Ագուտինն ու ժյուրիի մյուս անամներն ամբողջ ընթացքում գնահատում իմ ձայնային տվյալները։ Դա ամեն ինչ արժե։
Բոլորին հետաքրքիր է, թե վերջում ի՞նչ ասաց քո ականջին նա։
Չէ՞ որ նա չբարձրաձայնեց։ Գաղտնիքը մնում է գաղտնիք։
Նա քո հետ կապված ինչ-որ ծրագրեր ունի՞։
Ժամանակը ցույց կտա։ Եւ, իհարկե, ամեն ինչ պարզ կլինի մրցույթի ավարտին, այսինքն՝ դեկտեմբերի 29-ին։
Հայաստանում շատերի մտքով ահա թե ինչ է անցնում. «ռուսների մեջ շովինստները շատ են, եւ նրանք թույլ չեն տա, որ «Ձայնում» հայկական ազգանունով մարդ հաղթի»։ Ի՞նչ ես կարծում, ազգությունը նշանակություն ուներ։ Չէ՞ որ, մեծ հաշվով Մարգարիտա Պոզոյանին էլ հանդիսատեսը չընտրեց...
Անկեղծ ասեմ, նախագծում եղած ժամանակ ոչ մեկ ոչ մի անգամ չի ակնարկել իմ ազգային պատկանելությունն ու մշակույթը։ Ըստ երեւույթին, անճարութունից որոշ երկրպագուներ սկսել են իջնել այս կարգի խոսակցությունների աստիճան, սակայն, Փառք Աստծո, նրանք բացարձակ փոքրամասնություն են։ Այնուամենայնիվ XXI –րդ դարն է… ինձ համար, օրինակ, որպես ցանկացած ազգի ավանդույթներն ու մշակույթը հարգող բազմազգ քաղաքում մեծացած մարդ, դա անհեթեթություն է։
«Ձայնի» ի՞նչ նրբություններ էին քեզ նյարդայնացնում։ Կայի՞ն կյանքը թունավորող ներքին կանոններ։
Ոչ։ Ըստ երեւույթին ես իմ էությամբ ճկուն եմ։ Հեշտությամբ հարմարվեցի աշխատանքային ռեժիմին, քանի որ շատ եմ սիրում իմ զբաղմունքը։
Շատերին գիտեմ, որ անհանգստացել քեզ համար եւ արցունքն աչքերին հետեւել են՝ ինչպես ես հեռանում բեմից։ Ի՞նչ կասես նրանց։
Անչափ շնորհակալ եմ ինձ աջակցող իմ բոլոր ունկնդիրներին։ Մի անհանգստացեք, խնդրում եմ։ Չէ՞ որ մրցույթում զբաղեցրած տեղը դեռեւս հաջող կարիերայի ցուցանիշ չէ։
Ի՞նչ ես կարծում, ով կհաղթի նախագծում։
Բարդ է ասելը։ Ամեն ինչ կախված է հեռուստադիտողի նախասիրությունից։
Էդվարդ, գիտես, շատերի համար դու աստղ ես միայն քո հրաշալի ձայնի շնորհիվ, ստացար ճանաչում ու փառք, հնարավոր է՝ շատ մեծ, քան նախագծում մնացած մասնակիցները։ Հենց այն պատճառով, որ այս ամենն անարդար էր… Իսկ քո կյանքում նման անարդարություն եղե՞լ է եւ ինչպե՞ս ես այն հաղթահարել։
Ես այդպես չէի ասի, քանի որ ամեն դեպքում սա մրցույթ է, եւ կարծիքները հաճախ սուբյեկտիվ են լինում։ Մարզիչներն էլ մարդ են, եւ հնարավոր է ամենեւին էլ չնվաստացնելով իմ արժանիքները, նրանք համարել են, որ տվյալ ելույթներոմ առավելությունը պետք է տրվի այլ մասնակցի։ Ես ձգտեցի ըմբռնումով մոտենալ նրանց որոշմանը։ Ամեն դեպքում դա փորձառություն էր։ Եւ, կկրկնվեմ, ինձ համար միշտ էլ, չնայած որ հինգ մրցույթի հաղթող եմ, գլխավոր մրցանակը մարդկանց կողմից ճանաչվելն էր։ Չէ՞ որ մեր ամեն ինչ նրանց համար ենք անում։ Դա էլ հաջողության չափանիշ է։
Հիշեցի կյանքից մի դրվագ։Հաճախ դպրոցում դասերի ժամանակ առանձնանում ու կամաց երգում էի (ինձ թվում էր, թե կամաց էր)՝ անընդհատ ուսուցիչների դիտողությունը ստանալով։
Դպրոցում աշխատանքի մեծ փորձ չունեցող ուսուցչուհին կրկնում էր. «Մեկ դերասանի թատրոն»։ Եւ այս ամենը՝ հեգնանքով։ Շատ էի վիրավորվում։ Բայց ծնողներս միշտ կողքիս էին, եւ ինձ բացատրում էին, որ մինայն իմ գործին ցուցաբերած մասնագիտական մոտեցմամբ կարող եմ շատ բանի հասնել։ Քո մասնագիտության մեջ պատահական մարդ չպետք է լինես։ Ես չչարացա։ Եւ ժամանակն ամեն ինչ իր տեղը դրեց։
Իսկ առաջին սերդ դպրոցո՞ւմ է եղել։
Ոչ... Դեռեւս մանկապարտեզում մի շատ հմայիչ աղջիկ ինձ վրա ղեկավարություն վերցրեց. օգնում էր հանվել-հագնվել, մի խոսքով, խնամում էր։ Եւ մի օր ես մորս հայտարարեցի, որ Իրային կին եմ ընտրել։
Իսկ դպրոցում երբեք չեմ կարողացել մեկին առանձնացնել, որպես կանոն ինձ դուր էին գալիս երկու երեքը միաժամանակ, շատ սիրառատ էի։ Բայց հիմա, փառք Աստծո, հասունացել եմ, ու ավելի լուրջ եմ վերաբերվում ընտրությանը։
Մանկության ամենավառ հիշողությունը։
Թերեւս, «Քամիների վարդը» միջազգային մրցույթին առաջին հաղթանակս ու մեծն Մահմուդ Էսամբաեւի հետ հանդիպումը, ում խոսքերը դարձան կյանքի ուղեգիր. «Էդիկ, երգը քո ողջ կյանքի գործը պետք է դառնա»։
Հավատո՞ւմ ես Ձմեռ պապին։
Այո, երկար ժամանակ հավատում էի։ Ցանկացած երեխայի համար Նոր տարին հրաշքների ժամանակաշրջան է։ Սակայն, այնուամենայնիվ, միշտ կասկածում էի, ու փորձում էի վերլուծել, թե ո՞նց կարող է այդպես լինել։ Ես միշտ էլ շատ «ինչու»-ներ եմ ունեցել։
Ի՞նչ նվեր ես ամենաշատը հիշում։
Այսօրվա չափանիշներով շքեղ նվերներն իմ մանկության ժամանակ անիրական կթվային, իհարկե։ Ծնողներս իմ ու եղբորս բոլոր երազանքներն իրականություն էին դարձնում։ Ավելի հաճախ դրանք երաժշտական գործիքներ էին, զարգացնող խաղեր, հեռակառավարվող մեքենաներ ու սպորտային պարագաներ, մի խոսքով, այն ամենը, ինչ պետք է օգներ երեխայի ներդաշնակ զարգացմանը։
Ի՞նչ ես կարծում, ինչ կբերի 2013-ը Էդվարդ Խաչարյանին։
Հուսով եմ ու ցանկանում եմ, որ Նոր տարվա յուրաքանչյուր օրս վառ ու օգտակար լինի։
Քո ամանորյա մաղթանքը բոլորին։
Թող եկող տարում այնքան լավ եւ ուրախալի իրադարձություններ լինեն ձեր կյանքում, այնքան բարի ու հրաշալի գործեր, որքան որ կրակ է վառվում մեր ամանորյա լուսաշարում։

Эдвард Хачарян: Главная награда - признание людей
Тема ухода из проекта «Голос» Эдварда Хачаряна продолжает будоражить умы многих как в Армении, так и за ее пределами. С NEWS.am STYLE певец поделился своими впечатлениями об этом самом популярном музыкальном проекте российского «Первого Канала», а также о планах на будущее.
Эдвард, судя по твоему оптимизму, после «Голоса» у тебя уже есть какие-то наметки на будущее. Расскажи о них.
Фанфары отгремели. После этого сразу поступили и продолжают поступать интересные предложения. Но, я считаю, что следует все хорошо обдумать, взвесить «за» и «против», то есть не принимать скоропалительных решений. И определиться в ближайшее время.
А сольного альбома когда ждать?
Мне видится, что сольный альбом - продолжение первого вопроса.
В «Голосе» мы все время слышали от тебя исполнения чужих песен. А свои у тебя есть?
Да, я тесно сотрудничаю с композитором Андреем Прониным, автором многочисленных мюзиклов, в одном из котором я принимал участие- «Рукопись мастера» по мотивам М. Булгакова. Этот композитор является автором многочисленных песен для нашей группы King Edward, чьи произведения  в моем исполнении - Why am I crying, Sad romance - получили 9 из 10 возможных баллов на Международном конкурсе композиторов The UK Songwriting Contest в Лондоне. Песни можно послушать здесь.
Каково это, когда не хватает всего лишь шага до победы?
Плох тот солдат, который не мечтает стать генералом. Жаль, конечно, что не доехал всего одну остановочку. Но мое творчество не было ограничено рамками проекта, поэтому жизнь продолжается. Я попытаюсь из этой ситуации вынести положительное, ведь не связан рамками контракта. Шоу только продолжается.
А то, что Леонид Агутин выбрал не тебя, обидно?
Это его право. И к этому я отнесся с пониманием. Но вместе с тем, очевидным было то, как Леонид Агутин и другие члены жюри оценивали во время всего конкурса мою вокальную подготовку. Это дорогого стоит.
Всем интересно, а что он тебе прошептал напоследок?
Он ведь это не озвучил. Тайна…на то она и тайна.
У него есть какие-то планы, связанные с тобой в будущем?
Время покажет. И, конечно же, все будет видно после завершения конкурса, то есть после 29 декабря.
У многих в Армении возникает вот такая мысль: «среди русских слишком много шовинистов, и они не могут допустить, чтобы в «Голосе» победил человек с армянской фамилией». Как по-твоему, национальность имела значение? Ведь, по большому счету, и Маргариту Позоян выбрали не телезрители…
Скажу честно, во время пребывания на проекте, никто и никогда не намекал на мою национальную принадлежность, все 48 участников проекта - люди разных национальностей и  культур. Видимо, от бессилия, некоторые поклонники начинали опускаться до подобных разговоров, но, Слава Богу, они были в абсолютном меньшинстве. Все же XXI век…для меня, например, как человека, выросшего в многонациональном городе, уважающего традиции и культуру любого народа, это нонсенс.
А какие нюансы «Голоса» раздражали тебя? Были ли внутренние правила, которые отравляли жизнь?
Да нет. Я, видимо, гибкий по природе своей. Легко приспособился к режиму работы, возможно, от того, что очень люблю то, чем занимаюсь.
Я знаю многих, кто очень переживал за тебя и со слезами на глазах смотрел, как ты уходишь со сцены. Есть что им сказать?
Безмерно благодарен всем своим слушателям, поддержавшим меня. Пожалуйста, не переживайте. Ведь место, занятое в конкурсе еще не показатель успешной будущей карьеры.
Как ты думаешь, кто победит в проекте?
Сложно сказать. Все зависит от предпочтений телезрителей.
Эдвард, знаешь, для многих ты уже звезда просто потому, что у тебя такой чудесный голос, ты получил известность и славу, может даже большую, чем те участники, что остались на проекте. Именно из-за того, что все это было несправедливо… А было ли еще что-то такое несправедливое в твоей личной жизни и как ты с этим справился?
Наверное, я бы не стал так говорить, так как все же это конкурс, и мнение часто бывает субъективным. Наставники тоже люди и, возможно, абсолютно не умаляя моих достоинств, они сочли, что в данных выступлениях приоритет должен быть отдан другому участнику. Я постарался с пониманием отнестись к их решению. В любом случае это опыт. И я еще раз повторюсь, для меня всегда, несмотря на то, что я являлся победителем пяти конкурсов, главной наградой было признание людей. Ведь все что мы делаем, делаем для них. Это и есть показатель твоего успеха.
Вспомнился эпизод из жизни. Частенько в школе на уроках я уединялся и тихонько пел (мне казалось, что тихо), постоянно получая нарекания со стороны учителей.
«Громким басом голосил, из терпения выводил».
Не раз классная дама, не имея большого опыта работы в школе, повторяла: «Театр одного актера». И все это с какой-то насмешкой. Мне было очень обидно. Но рядом всегда были родители, которые объясняли, что лишь своим профессиональным подходом к делу я смогу добиться многого. Ты не должен быть случайным человеком в своей профессии. Я не озлобился. И время все расставило по своим местам.
А первая любовь у тебя была в школе?
Нет... Еще в детском садике одна очень симпатичная девочка взяла надо мной шефство- помогала одеться, раздеться- словом, опекала меня. И вот однажды я озвучил маме свой выбор и назначил Ирочку на роль моей жены.
А вот в школе я никогда не мог выделить одну из всех, нравились мне, как правило, две-три девочки одновременно- уж очень любвеобильный был. А сейчас, слава Богу, повзрослел, более трепетно и серьезно отношусь к выбору.
Самое яркое воспоминание детства?
Самое яркое воспоминание детства, пожалуй, первая победа на Международном конкурсе «Роза ветров» и встреча с Великим Махмудом Эсамбаевым, слова которого стали путевкой в жизнь: «Эдик, пение должно стать делом всей твоей жизни».
А в Деда Мороза веришь?
Да, долгое время я верил в его существование. Для каждого ребенка Новый год- пора чудес. Но, тем не менее, всегда все ставил под сомнение и пытался проанализировать, как это может быть. У меня всегда было много «Почему».
Какой его подарок больше всего тебе запомнился?
Изощренные подарки по сегодняшним меркам в моем детстве, конечно,  показались бы из нереальной действительности. Родители воплощали все наши с братом желания в жизнь. Чаще всего это были музыкальные инструменты, развивающие игры, радиоуправляемые машины и спортивный инвентарь, словом, все то, что должно было помочь развиваться человеку гармонично.
Как думаешь, что с собой принесет Новый 2013-ый год для Эдварда Хачаряна?
Надеюсь и хочу, чтобы ярко и с пользой прошел каждый день Нового Года.
Твое новогоднее пожелание всем?
Пусть в следующем году у Вас будет столько хороших и радостных событий, столько добрых и прекрасных дел, сколько огоньков горит в нашей новогодней гирлянде.