Մետալ փառատոնը «պայթեցրել է» Թբիլիսին
Փառատոնի հետ կապված ամբողջ ոդիսականը հիշեցնում էր դետեկտիվ պատմություն՝ «Գահերի խաղը» սերիալի սյուժեի տարրերով: Ռոք փառատոնի համար ժամանելով Վրաստան՝ մենք շաբաթ երեկոն անցկացրեցինք թբիլիսյան տարբեր բարերում ու սրճարաններում՝ համտեսելով խինկալի ու նորմալ լիմոնադ: Բայց ոչ թե որովհետեւ մենք որոշել էինք գլուխ պահել ու չաշխատել, այլ որովհետեւ կրոնապաշտ ակտիվիստները ձախողել էին փառատոնի առաջին օրը (լրիվ «Գահերի խաղը» սերիալի ոգով):
Ուկրաինական Jinjer խմբի ելույթի ժամանակ բեմ ներխուժեցին մի խումբ կրոնական անհանդուրժողներ, որոնք պահանջում էին դադարեցնել համերգը: Պարզվում է, որ երաժշտությունը դուր չէր եկել եկեղեցուն, որը փառատոնի անցկացման վայրից մեկ կիլոմետր հեռավորության վրա էր գտնվում:
Չնայած կազմակերպիչները ունեին միջոցառումն անցկացնելու համար բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, համերգն այնուամենայնիվ խափանվեց, քանի որ անհանդուրժողներն անջատել էին էլեկտրականությունը:
Բայց փառատոնի կազմակերպիչները չշփոթվեցին, չհուսահատվեցին, վճռական տրամադրված՝ սկսեցին համերգի անցկացման համար ուրիշ տեղ փնտրել:
Տեղը գտնվեց, բայց մինչեւ վերջին պահը դրա մասին չէին հայտնում, որպեսզի խուսափեն նոր անախորժություններից:
Փառատոնի բազմաթիվ ֆանատներին առաջինը ուրախացրեցին Summoned Tide խմբի շվեդները, որոնց բաս կիթառահարը հիասքանչ Ջենիֆերն էր:
Իսկ ահա իսրայելական Walkways խումբը ցնցեց իր այլընտրանքային մետալի էներգետիկայով:
Երբ ես իմ խղճուկ եղբրայերենով կոլեկտիվի տղաներին հարցրեցի, թե երբ կգան Հայաստան, նրանք համեստորեն պատասխանեցին՝ «Երբ կհրավիրեն»:
Երբ հանդիսատեսն արդեն բավականաչափ ոգեւորված էր՝ նրան մատուցեցին Թիամաթին (ոչ թե շումերական աստվածուհուն, այլ շվեդական խմբին). Պարոն Էդլունդը, ինչպես եւ հարկն է, երկար բարակ խոսում էր, ըստ երեւույթին հարբած էր ու անհավանական դուրեկան:

Метал-фестиваль «взорвал» Тбилиси
В столице Грузии все  же прошел рок-фестиваль хедлайнером, которого стала легендарная шведская группа Tiamat.
Вся эпопея с фестом напоминала детективную историю с элементами из серий «Игры Престолов». Прибыв на рок-уик-энд в Грузию, мы провели субботний вечер в тбилисских забегаловках, пробуя хинкали и нормальный лимонад. Но не потому, что мы решили отлынивать от работы, а тупо из-за того, что религиозные фанаты «сорвали» первый день фестиваля (аж, духом Его Воробейшества из «Игры Престолов» потянуло).
Во время выступления украинской группы Jinjer на площадку ворвалась группа религиозных фанатиков, требующих прекратить концерт. Оказывается, музыка не понравилась монастырю, который находится в километре от места проведения фестиваля.
Несмотря на то, что у организаторов были все необходимые документы на проведение мероприятия, концерт все же был сорван, фанатики выключили электричество.
Но, организаторы фестиваля не растерялись, не скисли, собрались духом, взяли волю в кулак и начали поиски альтернативного места проведения концерта. Место нашлось, но не сообщалось до последнего момента во избежание каких-либо эксцессов.
Первыми порадовали многочисленных фанатов феста шведы из Summoned Tide с очаровательной Дженнифер на басс-гитаре.
А вот израильская группа Walkways потрясла энергетикой своего альтернативного метала.
Ребята из коллектива на мой вопрос на скудном иврите, когда приедут в Армению, скромно ответили: «Когда пригласят».
Разогревшись публика получила наконец Tiamat (не шумерскую богиню, а группу) - господин Эдлунд, как водится, толкал речи, был, видимо, как минимум, пьян и необыкновенно очарователен.
Энергия от лидера группы быстро растеклась по всему залу, заставив скакать, петь, плясать и орать всех, кто был на концерте.