«Универ»-ի աստղ Գայդուլյանը վիրավորել է հանդիսատեսին
Դերասան Անդրեյ Գայդուլյանը, ով հայտնի է «Универ» սերիալում մարմնավորած կերպրով, Պետրոպովլովսկում է «Մուրլին Մուրլո կամ բոլոր կանայք սեր են ուզում» ներկայացմամբ։ Ներկայացումներից մեկի ավարտին դերասանը տհաճ մեկնաբանություն է արել հանդիսատեսի հասցեին։
«Ուզում եմ ասել, որ լսարանի այսպիսի զզվելի վերաբերմունք չեմ տեսել այս ներկայացումը խաղալու ամբողջ ընթացքում։ Մարդիկ բացականչություններ են հնչեցնում ներկայացման ընթացքում։ Դա խոզություն է։ Այդպես չի կարելի։ Դա պարզապես նողկալի է։ Երկրորդ գործողությունը պարզապես հնարավոր չէր խաղալ»,- հայտարարել է Գայդուլյանը։
Դերսանական մենախոսության տեսագրությունն ակտիվորեն տարածվել է համացանցում։ Դրանում լսվում է, որ Գայդուլյանի ելույթը ընդհատում են դահլիճից հնչող բացականչությունները։
Կամչատկայի ֆիլհարմոնիկ միության տնօրեն Ալեքսանդր Կրասնոնոսենկիխը տեղի ունեցածը հետեւյալ կերպ է մեկնաբանել. «Անտրակտի ընթացքում հանդիսատեսներից մի քանիսը բուֆետում շատ են շոմպայն օգտագործել եւ երկրոդ գործողության ընթացքում բարձր խոսել են, բացականչել տեղից։ Դերասանը նրանց նկատողություն է արել, եւ ամեն բան դրանով ավարտվել է։ Բարեբախտաբար, ստիպված չենք եղել ոստիկանություն զանգել»։
Դերասանի արտահայտություններն ակտիվորեն քննարկվում են սոցիալական ցանցերում։ Գայդուլյանի հետ տեղի ունեցածն առաջին դեպքը չէ։ Սեպտեմբերին Պետրոպավլովսկից տպավորությունների մասին իր կայքում խոսել  էր դրամատուրգ Եվգենի Գրիշկովեցը։ «Ամենուր խղճուկություն են տեսնում, որի հեղինակը մարդն է»,- գրել էր նա՝ նկատի ունենալով ոչ թե հանդիսատեսին, այլ ավելի շատ տեղական իշխանություններին։

Звезда «Универа» Гайдулян назвал зрителей «быдлом» со сцены
Актер Андрей Гайдулян, известный по роли в сериале «Универ», приехал на гастроли в Петропавловск-Камчатский со спектаклем «Мурлин Мурло или Все женщины хотят любви» на сцене концертного зала филармонии «Октябрьский». По завершении одного из спектаклей актер позволил себе нелицеприятную реплику в отношении камчатских зрителей.
«Я хочу сказать, что такого отвратительного отношения аудитории я не видел за все время игры этого спектакля. Чтобы кричали люди из зала во время реплики! Это свинство. И вот это слово «быдло» там написано. Так нельзя. Это просто отвратительно! Второй акт просто невозможно было играть…», – заявил Гайдулян.
Видеозапись этого актерского монолога широко разошлась в социальных сетях на Камчатке. На записи слышно, что выступление Гайдуляна прерывают выкрики из зала. В частности, одна из зрительниц громко охарактеризовала происходящее словом «бывает».
Директор «Камчатского концертно-филармонического объединения» Александр Красноносеньких так прокомментировал инцидиент: «Во время антракта несколько зрителей перебрали шампанского в буфете и во время второго акта начали разговаривать во весь голос, выкрикивать реплики. Актер сделал им замечание и все на этом закончилось. К счастью, полицию вызывать не пришлось», – пояснил Красноносеньких.
Между тем высказывание актера по отношению к камчатским зрителям активно обсуждают в социальных сетях. Случай с Гайдуляном – не первый, когда приезжий артист негативно отзывается о посещении полуострова. В минувшем сентябре впечатления о гастролях в Петропавловске у себя на сайте опубликовал драматург Евгений Гришковец. «Здесь везде видишь убожество, которое сотворил человек», – написал он. Впрочем, критика Гришковца относилась не к камчатской публике, которую он вспоминал с теплотой, а скорее, к региональным властям.