ԱՄՆ-ում բնակվող հայազգի դերասան Րաֆֆի Բարսումյանը շատերի համար բացահայտում դարձավ ամերիկյան ամենահայտնի հեռուստասերիալներից մեկի՝ «Վամպիրի օրագրեր»-ի 5-րդ եթերաշրջանից: Արտահայտիչ դիմագծերով հայ երիտասարդը սերիալում մարմնավորում էր եթերաշրջանի գլխավոր չարագործին՝ Մարկոսին, որն ամեն կերպ կանգնում էր հերոսների ճանապարհին: Րաֆֆին Լոս Անջելեսում հայտնի է նաեւ թատերական աշխարհին: Նա խաղում է Շեքսպիրի կենտրոնի ներկայացումներում եւ ասում՝ թատրոնն իր կյանքում առանձնահատուկ տեղ է գրավում:
Օրերս CBS հեռուստաալիքի եթերում հայտնվեց Քրեյք Սուինիի նոր հեռուստասերիալը՝ The Code-ը («Կոդեքս»), որտեղ մեր հայրենակիցը մարմնավորում է գլխավոր հերոսներից մեկին՝ հրամանատար Ռամի Ահմադիին: Հեռուստասերիալը ռազմածովային ուժերի աշխատակիցների մասին է, իսկ առաջին սերիան հեռարձակվել է ապրիլի 9-ին: Սերիալում նկարահանվել են նաեւ ամերիկյան կինոյի հայտնի դերասաններ Դանա Դելանին, Աննա Վուդը, Լյուք Միտչելը եւ այլք:
NEWS.am STYLE-ն, իհարկե, չէր կարող անտարբեր անցնել Րաֆֆիի հերթայկան հաջողության կողքով: Մենք զրուցել ենք դերասանի հետ՝ նոր աշխատանքի, սպասումների, կերպարի առաձնահատկությունների եւ առաջիկայում Հայաստան այցելելու ծրագրերի մասին:
Րաֆֆի, նախ՝ շնորհավորում եմ CBS-ի The Code («Կոդեքս») հեռուստասերիալում առաջատար դերի համար. դե, պատմիր՝ ինչպե՞ս ստացար այդ աշխատանքը:
Շնորհակալ եմ…Այո, իսկապես, հաճույքով եմ աշխատում ամերիկյան այս հեռուստասերիալում, որը ռազմական թեմայով է: Սկզբում քասթինգ եմ անցել հեռուստանախագծի ռեժիսորի մոտ, իսկ հետո՝ դրա հեղինակի, որից հետո ինձ լսել են նաեւ պրոդյուսերները: Երեւի մոտ երեք առանձին քասթինքների միջով եմ անցել, եւ վերջապես ստացել այդ դերը:
Քո կերպարը՝ Ռամի Ահմադին, ֆիլմի գլխավոր հերոսներից է: Հե՞շտ է մարմնավորել սպայի կերպարը: Գիտեմ, որ որոշ դերաաններ մինչ կերպարին մարմնավորելը տվյալ մասնագիտության մեջ որոշ հետազոտություններ են անում, շփվում իրենց կերպարներին նման մարդկանց հետ…
Իրադարձությունները տեղի են ունենում շատ հատուկ մի վայրում: Ռամի Ահմադին ծովային հրամանատար է, որն աշխատում է ԱՄՆ-ի դատախազությունում: Նա ունի շատ լավ թիմ, որոնք բոլորն էլ իրենց գործին նվիրված փորձառու մասնագետներ են: Ես շատ եմ կարդացել, որպեսզի հասկանամ, թե ինչպես են աշխատում այդ ոլորտում, ինչ գործառույթներ են կատարում, որպեսզի պատկերացնեմ, թե ինչ ճանապարհ պետք է անցած լինի իմ հերոսը, մինչեւ գլխավոր հրամանատար դառնալը: Դրան զուգահեռ ուսումնասիրում էի նաեւ օրենսդրությունը. ռազմածովային օրենքները տարբերվում են: Բարեբախտաբար, մեզ հնարավորություն ընձեռվեց շփվելու համապատասխան մասնագետների հետ, որոնք շատ լավ գլուխ են հանում այս գործից, եւ ես հաճախ էի նրանց դիմում խորհուրդի համար:
Քո մասնակցությամբ նախորդ հեռուստասերիալը՝ «Վամպիրի օրագրերը», ֆանտաստիկ ժանրում էր: Ո՞ր ֆիլմն ու կերպարն են իրենց ժանրով ավելի մոտ քեզ:
Կարծում եմ՝ ամեն ժանրն ունի իրեն հատուկ հետաքրքրությունները եւ յուրաքանչյուրն էլ մարտահրավեր է դերասանի համար. չեմ կարող ասել, թե որն եմ ավելի շատ նախընտրում: Որպես հեռուստադիտող՝ հետաքրքրությամբ դիտում եմ տարբեր ժանրի ֆիլմեր, ինձ համար կարեւոր է, որ ներկայացված պատմությունը հետաքրքիր լինի: Այս վերջին տարվա ընթացքում, իսկապես, հաճույքով եմ մարմնավորել Ռամի Ահմադիի կերպարը: Նա ձգտում է կատարելության, փորձում է ամեն կերպ լինել օգտակար: Կարծում եմ՝ նման մարդկանց մեջ կան եւ հիացմունքի, եւ ինչ-որ տեղ նաեւ հումորի տարրեր:
Հայտնի գործընկերներիդ հետ աշխատանքի մասին ի՞նչ կասես:
Նախագծում ներառված դերասաններն, ուղղակի, հրաշալի են՝ աննկարագրելի տաղանդավոր, բայց ամենակարեւորն այն է, որ նաեւ շատ լավ մարդիկ են: Դանա Դելանին շատ պահանջված դերասանուհի է այստեղ, նա հայտնի է բազմաթիվ ֆիլմերից ու նախագծերից: Առանձնակի հաճելի է նրա հետ աշխատելն ու նրանից մասնագիտական խորհուրդներ ստանալը: Առհասարակ, բոլորն էլ բարի են, հանճարեղ, աշխատասեր, նրանցից շատերը հեռուստատեսային մեծ փորձ ունեն: Այսպիսի պրոֆեսիոնալների կողքին աշխատելը կրկնակի հաճույք է, եւ ուրախ եմ, որ այս հրաշալի ճանապարհորդությունը հենց նրանց հետ եմ անցնում:
«Վամպիրի օրագրերը» ամերիկյան ամենառեյտինգային հեռուստասերիալներից դարձավ. Ի՞նչ ես կարծում`«Կոդեքսը» նման հաջողության հասնելու շանսեր ունի՞:
Դե, դա դեռ մեծ հարց է: Հուսով եմ՝ այո: Այս պահին ինձ պարզապես հաճելի է մի նոր ու հետաքրքիր նախագծի մասնիկը լինելը: Մենք զրոյից ենք կերտել այս շոուն, Իսկ որպես դերասան՝ ոչ միշտ է հաջողվում որեւէ նախագծում ներառված լինել հենց սկզբից: Ուրախ եմ, որ այս նախագիծը կյանքի է կոչվում նաեւ իմ մասնակցության շնորհիվ եւ, իհարկե, հույս ունեմ, որ մեզ կսիրեն շատերը եւ մենք ավելի լայն լսարանների կհասնենք:
Բավականին, հիացմունքով ես խոսում նախագծի մասին. ի՞նչն է քեզ հատկապես գրավում դրա մեջ:
Ինձ համար ռազմական ոլորտը միշտ էլ հետաքրքիր է եղել: Այն առանձնահատուկ մշակույթ է՝ իր կանոններով, կոդերով ու ավանդույթներով հանդերձ: Դրա պատմությունն ահռելի է ու հետաքրքիր: Բացի այդ՝ մեծ պատիվ է մարմնավորել մարդկանց, որոնք իրենց կյանքը նվիրում են հայրենիքին ծառայելուն: Մենք դերասան ենք, այդ ամենը միայն ձեւացնում ենք եւ երբեք չենք կարող իմանալ, թե ինչ է դա իրականում նշանակում, բայց այդ ամենը պատկերացնելն անգամ դրամատիկ է: Պետք է ջանք չխնայենք իրենց աշխատանքն արժանվույնս ներկայացնելու համար՝ որպես հարգանքի տուրք այս մասնագիտության տեր մարդկանց:
Բացի ֆիլմերից՝ նաեւ թատրոնում ես աշխատում… Այս ընթացքում այդ ոլորտում նորություններ ունե՞ս:
Այո, ես միշտ կլինեմ թատրոնում: Կենդանի խաղը կախարդական մի բան է եւ միշտ բարձր է պահում դերասանական հմտություններդ: Այն, իսկապես, փորձություններով լի է, եւ ես միշտ փնտրում եմ թատրոնում խաղալու հնարավորություններ: Վերջին անգամ ներկայացում ունեցել եմ մինչեւ «Կոդեքս» հեռուստասերիալի նկարահանումները սկսելը: Խաղացել եմ Շեքսպիրի գործերից Henry IV ներկայցման մեջ: Հրաշալի գործ էր, որտեղ ներառված էր նաեւ Թոմ Հենքսը:
Իսկ «Կոդեքս»-ի նկարահանումները դեռ շարունակվո՞ւմ են: Հայտնի՞ է, թե քանի եթերաշրջան այն կունենա:
Մոտ մեկ ամիս առաջ ավարտեցինք առաջին եթերաշրջանի նկարահանումները, որից հետո նոր առաջին սերիան եթեր հեռարձակվեց: Առայժմ միայն 12 սերիա ենք նկարահանել: Հուսով եմ՝ առաջիկայում կհայտարարեն այլ եթերարջանների մասին:
Րաֆֆի, հիշում եմ՝ մեր առաջին հարցազրույցի ժամանակ նշել էիր, որ մեծ ցանկություն ունես այցելելու Հայաստան: Այս ընթացքում հասցրե՞լ ես իրականացնել այդ նպատակդ:
Ցավոք՝ պետք է ասեմ, որ դեռ նման հնարավորություն չեմ ունեցել: Վերջին անգամ Հայաստանում եղել եմ 2005 թ-ին, ինչպես նշել էի այդ հարցազրույցի մեջ, եւ դա դեռեւս իմ միակ այցն է եղել հայրենիք: Լսել եմ՝ այս տարիների ընթացքում Հայաստանում շատ փոփոխություններ են եղել, հետեւում էի Թավշյա հեղափոխության ամբողջ ընթացքին: Կարծես, թե հիմա շատ հետաքրքիր ժամանակաշրջան է այցելության համար, անհամբերությամբ սպասում եմ այդ ճանապարհորդությանը:
Իսկ հայկական ֆիլմեր կամ սերիալներ դիտե՞լ ես: Հետաքրքիր է իմանալ քո կարծիքը հայկական ֆիլմարտադրության մասին:
Չէի ասի, թե հայկական արտադրության շատ ֆիլմեր եմ դիտել: Այս տարիների ընթացքում Հայկոյի եւ Մկոյի սքեթչերն եմ դիտել, ինչպես շատերը (ժպտում է): Կարծում եմ՝ հրաշալի էին մարմնավորում այդ բոլոր կերպարներին: Իսկ էլ ի՞նչ կառաջարկեիք դիտել…
Լուսանկարները՝ Րաֆֆի Բարսումյանի անձնական արխիվից
20:22, 3 սեպտեմբերի
Ոչ՝ ֆիլերներին, այո՝ տապակած միջատներին. Սալմա Հայեկը նշել է իր 60-ամյակը և բացահայտել հավերժական երիտասարդության գաղտնիքները

From TVD to The Code: Armenian-American actor Raffi Barsoumian on CBS new Military drama
Armenian-American actor Raffi Barsoumian, who is more famous among Armenian fans with his character in the leading TV series The Vampire Diaries, is now starring on CBS TV series The Code by Craig Sweeny and Craig Turk. The actor is playing the warrant officer Rami Ahmadi, who is one of the leading characters of the Military themed TV show. The show was aired on April 9, 2019 and has so far released 12 episodes.
NEWS.am STYLE has always followed the success of Armenians living abroad, and here we have a new interview with Raffi Barsoumian. Read his details on his character, the TV series and his plans of visiting Armenia.
Raffi, congratulations on having new part in the American TV series The Code. And of course, it's very interеsting to know how did you get your part?
Thanks Syune! Yes I’m having fun playing a new character on an American Military themed television show. Initially I went in to meet and audition for the director of the show and later auditioned for the show’s creator and one of its producers. I think I auditioned about three separate times and finally landed the role.
Officer Rami Ahmadi is one of the leading characters. How it is to embody him? Sometimes the actors do some research on character before working on them. Did you have something like that?
The show takes place in a very specific world. Warrant Officer Rami Ahmadi is a Marine who works in the Judge Advocate Corps. The team he works alongside are all active duty Marines as well as experts on the laws governing the Marine Corps. So, I was doing a lot of reading to understand first how the Marine Corps functions and the path my character would have taken to achieve the rank of Warrant Officer. Simultaneously I was trying to grasp as best as possible how legal matters are handled in the Marine Corps, which is quite different than how the law is applied to civilian matters. Luckily we have had access to actual Marines, who understand these worlds very well and I was able to go to them for advice, direction, and better understanding.
The latest famous TV series with your participation was The Vampire Diaries, and that was a fantasy story. Which genre you prefer more? Which character was more interesting to embody?
I think every genre has something interesting and challenging to it, so I can’t say which I prefer more. As a viewer I certainly enjoy watching all sorts of different genres, so long as the story is told in an interesting way and tries to be truthful. I’ve really been enjoying playing Rami Ahmadi this past year. I found the opportunity there to create someone who is unapologetically exacting – a perfectionist who strives very earnestly to be of use. I think there is something lovable as well as humorous about that kind of person.
Can you speak about your co-partners? How it is to work with them and who are you closer with?
The other actors on the show are truly wonderful. All terrific performers, but more importantly really lovely people to be around. Dana Delany is beloved here for her long career in American film and TV - it is a particular pleasure to get to work with and learn from her. But all five of the series leads are kind, hilarious, hard working actors with extensive resumes in television, film, and theater. When you are around such pros, going to work become a sincere pleasure and I’m loving the chance to explore this unique world with them.
What do you think, will The Code also become one of the leading American TV series, like TVD was?
That’s the big question! I certainly hope so. Right now, I’m simply enjoying being a part of something brand new. We are creating a show from scratch and as an actor you don’t always get to be with something from the beginning. I’m glad I get to help bring this one to life and I certainly hope we’ll reach enough people to grow it into a favorite among audiences.
What attracted you most of all about that story, that you decided to take part in it?
I’ve always found the world of the military fascinating. It’s such a specific culture full of its rituals, rites of passage, and codes of conduct. It’s history is immense and endlessly fascinating. I also think it’s a particular privilege to attempt to walk in the shoes of those who actually take it on themselves to serve their country. We are only pretending and can never truly know what it’s like, but to try to develop an understanding of that commitment and the real challenges that an individual faces to keep it, is so rich and full of drama. I find it a worthy effort to try to empathize - to confront in our artist’s way the contradictions of morality in scenarios of conflict - and then to attempt to tell those stories with dignity and respect for such a grand undertaking.
Are you still engaged in theatre? What new performances have you done so far?
I always and will always return to the theater. Live performance is magic and keeps you sharp as a performer. It contains challenges unlike any other arena and I always look for opportunities to work on plays. The last production I worked on was just before we went into shooting for the Code. I did a production of Shakespeare’s Henry IV parts I and II for the Shakespeare Center of Los Angeles in the roles of Hotspur and Pistol. It was a terrific production lead by Tom Hanks in the role of Falstaff.
Are the shootings still on the process? How many seasons The Code will have?
We finished filming about a month before the first episodes began to air. So far we have done one season with twelve episodes. Hopefully we’ll be hearing about future seasons soon!
Our latest interview was about 3 years ago, if I’m not mistaken, and you were mentioning about your desire to come to Armenia. Have you realized it?:)
I am so sad to say, I STILL haven’t had a chance to return to Armenia. My visit in 2005 remains my last and only trip to the country. I’ve heard it has changed so much in the last 14 years and I was following the Velvet Revolution closely. It seems like an exciting time to return and I am very anxious to make the trip soon.
Raffi, have you watched any Armenian TV series?
I can’t say that I have watched much Armenian television. Over the years I’ve seen the sketches of Haiko and Mko on their show which I think was called Karqin Kaset. I really loved watching those two – such incredible performers. What else would you suggest I check out?