«Եվրատեսիլ 2019»-ի առաջին 10 ֆինալիստները կընտրվեն Թել Ավիվում
«Եվրատեսիլ 2019» երգի միջազգային մրցույթի առաջին կիսաեզրափակիչը տեղի կունենա այսօր՝ Թել Ավիվի Ցուցահանդեսային կենտրոնում։ 17 մասնակիցներից միայն 10-ը եզրափակչի ուղեգրեր կստանան, հայտնում է «ՏԱՍՍ»-ը՝ հղում անելով մրցույթի մամուլի կենտրոնին։
Առաջինը հանդես կգա Կիպրոսի ներկայացուցիչ Տատման։ «Եվրատեսիլ»-ի կազմկոմիտեի որոշմամբ՝ այս երեկո հանդես կգան Չեռնոգորիայի, Ֆինլանդիայի, Լեհաստանի, Սլովենիայի, Չեխիայի, Հունգարիայի, Բելառուսի, Սերբիայի, Բելգիայի, Վրաստանի, Ավստրալիայի, Իսլանդիայի, Էստոնիայի, Պորտուգալիայի, Հունաստանի եւ Սան Մարինոյի ներկայացուցիչները։
Թել Ավիվից Հայաստանում՝ ժամը 23։00-ից, ուղիղ հեռարձակում կապահովի հանրային հեռուստաընկերոթյունը։ Սակայն հայ հանդիսատեսը չի կարող մասնակցել քվեարկությանը։ Մրցույթի կանոնների համաձայն՝ արդյունքների վրա կարող են ազդել միայն կիսաեզրափակչի մասնակից երկրների բնակիչները, ինչպես նաեւ Իսրայելի, Ֆրանսիայի եւ Իսպանիայի ստուգատեսի երկրպագուները։ Այս երկրների, ինչպես նաեւ Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի եւ Իտալիայի ներկայացուցիչները եզրափակիչ անցնում են ավտոմատ կերպով. Իսրայելը՝ որպես նախորդ տարվա մրցույթի հաղթող, մյուսները կազմում են «Եվրատեսիլի» հիմնադիրների «Մեծ հնգյակը»։
Հայաստանի ներկայացուցիչ Սրբուկը ելույթ կունենա մայիսի 16-ին՝ երկրորդ կիսաեզրափակչում, «Walking Out» երգով։

First 10 Eurovision finalists to be selected in Tel Aviv
The first semi-final of the international Eurovision Song Contest 2019 will be held at the Tel Aviv Exhibition Center on Tuesday. Only 10 of the 17 participants of the competition will proceed to finals, TASS reported referring to the press service of the competition.
The show will be opened by Tamta from Cyprus. Also, according to the decision of the Eurovision organizing committee, representatives of Montenegro, Finland, Poland, Slovenia, Czech Republic, Hungary, Belarus, Serbia, Belgium, Georgia, Australia, Iceland, Estonia, Portugal, Greece and San Marino will perform this evening.
From 11pm, Public Television will broadcast live from Tel Aviv in Armenia. However, Armenian viewers will not be able to participate in the voting. According to the rules of the competition, only residents of the countries participating in the semifinal, as well as viewers from Israel, France and Spain have the right to vote. Representatives of these countries, as well as UK, Germany and Italy, qualify to the finals automatically: Israel and the rest are the Big Five of the founders of Eurovision.
Armenia representative Srbuk will perform on May 16 in the first half of the second semi-final with the song Walking Out.