Առաջին ալիքը չեղարկել է «Ձայնը» նախագծին Ալսուի դստեր հաղթանակը
«Առաջին ալիքը» որոշում է կայացրել չեղյալ հայտարարել «Ձայնը» նախագծի եզրափակչի արդյունքները, որում հաղթանակ է տարել Ալսուի դուստրը։ Group-IB ընկերությունը, որը վերստուգել է «Մանկական ձայնը» նախագծի եզրափակչի եւ սուպերեզրափակչի քվեարկությունը, քվեարկության ընթացքում ձայների արհեստական ավելացում է նկատել։ Ըստ ստուգման առաջին արդյունքների՝ հաստատվել է նախագծի մասնակիցների մեկի օգտին հաղորդագրությունների կենտրոնացած ավտոմատ ուղարկման փաստը, հայտնում է «Լենտա.ռու»-ն։
Картинки по запросу голос
Group-IB-ն վերլուծել է ինֆրակառուցվածքը, որն օգտագործվել է օնլայն քվեարկության տեխնիկական սպասարկման համար, ինչպես նաեւ IVR-ը եւ sms հաղոդրագրությունների տրաֆիկը ավտոմատ  առաքման եւ ձայների ավելացման այլ միջոցների օգտագործման վերաբերյալ։ Ձայները համընկել են եզրափակչում հայտարարվածի հետ։ Մասնագետները նշել են, որ ձայների հաշվման համակարգը չի ենթարկվել կիբերհարձակման եւ արդյունքները փոխելու նպատակով ինսայդերական ազդեցության։
Սակայն արձանագրվել է մասնակիցներից մեկի օգտին կարճ համարին հաղորդագրությունների կենտրոնացած ավտոմատ ուղարկման փաստը։ Ընդհանուր առմամբ դրանում մասնակցել է 300 հեռախոսահամար, որոնք պատկանում են նույն օպերատորին։ Դրանցից ուղարկվել է ավելի քան ութ հազար հաղորդագրություն։ Նշվում է, որ բոլոր հեռախոսահամարներն օգտագործել են նույն սակագինը։ Ստուգման պահին բոլորն անհասանելի են եղել։
«Մանկական ձայնը» նախագծխի եզրափակիչն ու սուպերեզրափակիչը «Առաջին ալիքի» եթերում հեռարձակվել են ապրիլի 26-ին։ Մրցույթին հաղթանակ է տարել երգչուհի Ալսուի դուստրը՝ Միկելա Աբրամովան՝ հավաքելով հանդիսատեսի ձայների 56,5 տոկոսը։ Երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրած Երժան Մաքսիմը ստացել է ձայների 27,9 տոկոսը։ Նախագծի արդյունքներն առաջացրել են հանդիսատեսի դժգոհությունը, որոնք Աբրամովի հաղթանակը կեղծված են համարել։

Первый канал аннулировал победу дочки Алсу на «Голосе»
Первый канал принял решение аннулировать результаты финала «Голоса», в котором победила дочь Алсу. Компания Group-IB, перепроверяющая голосование в финале и суперфинале шестого сезона шоу «Голос. Дети», обнаружила накрутки во время голосования. Согласно первым результатам проверки, подтвердился факт массированной автоматизированной отправки смс в пользу одного из участников проекта, приводят результаты голосования «Лента.ру».
Картинки по запросу голос
Group-IB проанализировала инфраструктуру, которая использовалась для технического сопровождения онлайн-голосования, а также IVR и смс-трафик на предмет автоматизированной рассылки и других способов накрутки голосов. Голоса совпали с числом            оглашенных в финале. Специалисты установили, что система подсчета голосов не подвергалась кибератакам или инсайдерскому воздействию с целью изменить результаты.
Однако ревизоры зафиксировали массированную автоматизированную отправку смс на короткий номер в пользу одного из финалистов. Всего в накрутке участвовало порядка 300 телефонных номеров, принадлежащих одному оператору. С них было отправлено свыше восьми тысяч сообщений. Отмечается, что все номера использовали единый телефонный тариф. На момент проверки все они были недоступны.
Финал и суперфинал шоу «Голос. Дети» транслировались на Первом канале 26 апреля. Победу в конкурсе одержала дочь певицы Алсу Микелла Абрамова, набрав 56,5 процентов зрительских голосов. Занявший второе место Ержан Максим получил 27,9 процентов голосов. Результаты шоу вызвали недовольство зрителей, которые посчитали победу Абрамовой сфальсифицированной.