Լեգենդար ջազմեն Արմեն Թութունջյանը՝ իր, ջազի եւ տաղանդավոր երիտասարդների մասին
Ջազը հանգիստ է սիրում: Միայն հանգստի պայմաններում է այն ներխուժում մեր հոգիները եւ ստիպում երազել: Երեկ երեկոյան Bourbon St. փաբում առաջին անգամ ելույթ ունեցավ արդեն քսանամյա «Chicko and Friends» ջազային կվարտետը, որի կազմը հասցրել է բազում անգամ փոփոխվել: Կվարտետի հիմնադիրը՝ լեգենդար ջազմեն Արմեն Թութունջյանը կամ Չիկոն համաձայնեց փոքրիկ հարցազրույց տալ NEWS.am STYLE-ին եւ պատմեց իր, ջազի եւ խոստումնալից երիտասարդ սերնդի մասին:
Պարոն Թութունջյան, ինչպիսի՞ ծրագրով եք այսօր ելույթ ունենալու: Մոտ ապագայում ի՞նչ նոր հյուրախաղեր եւ համերգներ են նախատեսվում «Chicko and Friends» - ի կողմից:
Մենք ապրում ենք մեր առօրյայով, նվագում ենք ակումբներում: Այս տարի լրանում է «Chicko and Friends» խմբի քսանամյակը: 1993 թվականին է այդ անունը հայտնվել հայաստանյան ջազում: Քանի ես նվագում եմ, քանի ես կամ «Chicko and Friends»-ը կլինի: Մեր խմբի վետերանն է բասիստ Սիմոն Դոլմազյանը, իսկ մյուս երաժիշտները երիտասարդ են: Սերունդների հավաքածու է: Ամենաերիտասարդը սաքսոֆոնահար Դավիթ Մելքոնյանն է եւ դաշնակահար Ռուբեն Սաթյանը: Ներկայացնում ենք նոր երգչուհու՝ Աննա Կոստանյանին: Խոստումնալից երգչուհի է: Դեռ ոչ մի զրնգուն ածականներ չեմ ուզում օգտագործել, մեզ դուր է գալիս, թե ինչպես է նա երգում, թեեւ աճելու եւ զարգանալու տեղեր, բնականաբար, կան, ինչպես նաեւ բոլոր արվեստագետների համար:
Ձեր ստեղծագործ ուղին շատ բեղմնավոր է : Դուք նաեւ դասավանդում եք Կոնսերվատորիայում, ջազի պատմության թեմայով գիրք եք գրում…
Կոնսերվատորիայում դասավանդում եմ երեք առարկա՝ թմբկահարության ասպարեզում, նաեւ դասավանդում եմ «Հայաստանի էստրադայի եւ ջազարվեստի պատմություն»: Այդ առարկայի ծրագիրը ստեղծել եմ ես եւ արդեն երրորդ տարին է, ինչ դասավանդում եմ: Իսկ մագիստրատուրայի երկրորդ կուրսի համար դասավանդում եմ նաեւ «Ժամանակակից պոպուլյար երաժշտության ոճային առանձնահատկությունները»: Գիրքն արդեն գրել եմ եւ մոնտաժվել է նրա մեկ քառորդը: Այն հրատարկվելու է «Անտարես» հրատարակչության կողմից: Ամեն օր գնում եմ այնտեղ: Զուգահեռ այդ գրքի հիման վրա գրեցի թեզ: Ուշ է, բայց ստացվեց ինքնաբերաբար: Երբեք չեմ երազել տիտղոսների մասին, բայց քանի որ ես դասավանդում եմ այդ առարկան եւ գիրքն եմ գրել, Կոնսերվատորիայի ղեկավարությունը պնդեց, որ ես պետք է թեզ պաշտպանեմ: Պաշտպանությունը կլինի «Ջազը Հայաստանում» թեմայով: Գիրքը բազմաշերտ է: Նախապատմությունը ջազի հակիրճ պատմությունը, թե ինչպես այդ արվեստը ծնվեց, զարգացավ եւ ինչ ճանապարհներով հասավ Հայաստան: Գրքի գլխավոր նպատակն է ներկայացնել ջազարվեստի պատմությունը մեզանում:
Ուսումնասիրելով էստրադայի եւ ջազի ուղիները Հայաստանում՝ ի՞նչ կարող եք ասել ժամանակակից ջազի եւ էստրադայի մասին:
Ինձ դուր է գալիս, որ Դուք չեք օգտագործում «հայկական ջազ» բառակապակցությունը: Ես չեմ սիրում այդ արտահայտությունը: Ես նույնիսկ ժխտում եմ դա իմ թեզում եւ ապացուցում եմ, թե ինչու: Չէ՞ որ դա նեղացնում է ջազի շրջանակները: Ի՞նչ է նշանակում «հայկական ջազ»: Ջազը վաղուց ունի իր դասական ձեւերը: Եւ իմ այսքան տարի ղեկավարած խումբը նվագում է միայն դասական ջազ: Մենք ոչ մի հայկական –իզմներ չենք օգտագործում: Ես դա հեգնանքով չեմ ասում: Իր էությամբ ջազն այնքան ինտերնացիոնալ արվեստ է, որ դատապարտված էր տարածվել:
Ի՞նչ է իրենից ներկայացնում ջազը: Երեք հարյուր տարի ամերիկյան մայր ցամաքի վրա մերձեցվել են արեւմտաաֆրիկյան եւ եվրոպական երաժշտական մշակույթները ամերիկյան հողի վրա: Առաջացել է քաղաքացու նոր տեսակ՝ աֆրոամերիկացի, որ մասամբ կապված էր իր գենետիկայի հետ, իսկ մյուս մասով արդեն նոր մշակույթ էր ստեղծում ամերիկյան հողում: Դա լրիվ ուրիշ մշակույթ էր, սպիտակամորթների հետ ապրելու եւ ստեղծագործելու միջոց: Ես միշտ մի պարզ հարց եմ տալիս, թե արդյոք հիմա հնարավոր է լավ աֆրիկյան ջազմեն հիշել: Չկան: Մեկը կամ երկուսն են: Ջազի գիտակ լինելով՝ ես չգիտեմ աֆրիկացի լավ ջազմենների:
Բայց ես գիտեմ հսկայական քանակությամբ լավ ջազմեններ Եվրոպայի տարբեր երկրներից, ինչպես նաեւ Հայաստանից: Դեռ 1950-րին էքսպերիմենտ արվեց ջազի նախ եւ առաջ ամերիկյան արվեստ լինելը ապացուցելու նպատակով: Առաջին աֆրիկացի ստրուկը Նոր Երկրի՝ Ամերիկայի հողի վրա ոտքը դրել է 1620-ականներին, իսկ ջազի առաջին հնչյունները լսվել են 1920 թվականին: Դա ռեգթայմ ոճն էր:
Այդ պատճառով էլ ես միշտ նյարդայնանում եմ, երբ ասում են, որ ջազն իրենց հետ բերել են աֆրիկացիները: Երեք հարյուր տարի շարունակ այն եփում էր, խառնվում բազում ազգերի մշակույթների հետ: Մեզանում ջազը զարգացավ միայն նոմինալ նվագախմբային տեսքով:
Ես այդ ժամանակահատվածը անվանում եմ նախաջազային: Այվազյանի նվագախումբը ջազային չէր: Դա էստրադային երաժշտություն էր: Բայց հայերը առաջին անգամ իր օրոք կազմել են մի նվագախումբ, որը նման էր այդ տարիներին ԱՄՆ-ում գործող նվագախմբերին: Օրբելյանը առաջինն էր, ով 1956-ին ստեղծեց ջազային նվագախումբ եւ հնչեց իսկական ջազային երաժշտություն:
Հետո եկան 1960-ականները, որոնք տվեցին մի նոր որակ: Ձեւավորվեցին փոքր խմբեր: Եւ առաջին նմանատիպ եռյակն էր Արթուր Աբրահամյանը՝ կոնտրաբաս, Ձեր խոնարհ ծառա Արմեն Թութունջյանը՝ թմբկահար, Լեւոն Մալխասյանը՝ դաշնակահար: Եթե այսօր հետադարձ հայացքով նայենք այդ ամենին, կարելի է ասել, որ մենք այսօր ունենք ջազի բոլոր դրսեւորումները:
Մենք շատ լավ նվագում ենք ավանդական ջազ, մեյնսթրիմ: Դրա հետ մեկտեղ մենք ունենք ռոք ջազի օրինակներ, էթնո ջազի փայլուն օրինակներ: Ունենք օրինակներ, երբ մեր ջազմենները այնքան գրավչական են, որ համագործակցել են արտասահմանյան երաժիշտների հետ տարբեր երկրներում, եւ նույնիսկ արտասահմանցիներն իրենց հերթին այնքան են հետաքրքրվում մեր էթնո երաժշտությամբ, որ նվագում են նաեւ մեր երաժշտությունը:
Օրինակ՝ Տիգրան Համասյանի խմբում միշտ օտարերկրացի երաժիշտներ կան: Իր հերթին հայ երաժիշտը կարող է մաքուր ամերիկյան ջազ նվագել, որ նույնիսկ չիմանաս էլ, որ դա հայ է նվագում, ինչպես նաեւ հայ դասական երաժիշտը նույնքան մաքուր կարող է կատարել Բախի ստեղծագործությունները:
Բացի այդ հայ երաժիշտը կարող է նվագել դասական ստեղծագործությունը ջազի լեզվով կամ էլ ջազ, որտեղ ավանդական կոմպոզիտորական մոտեցումները կամ շատ են, կամ էլ քիչ: Պատահում է նաեւ, երբ ջազային գործիքներով ոչ ջազային երաժշտություն են կատարում: Դա կարելի է ավանգարդ ֆոլկ անվանել, օրինակ Թունջբոյաջյանի խումբը բացարձակ ջազ չի նվագում:
Ինչ վերաբերվում է էստրադային, այդ ժանրի ճանապարհը հատվում է ջազի հետ: Դրանք զուգահեռ են զարգացել: Ջազը ներխուժեց ամենուրեք: Նույնիսկ ամենաէժանագին պարային հրապարակում չի կարող հնչել երաժշտություն, որը որեւէ առնչություն չունենա ջազի հետ: Ջազը ներխուժեց նաեւ կինո: Առանց ջազի երաժշտության պատմությունը անհնար է պատկերացնել:

Легендарный джазмен Армен Тутунджян о себе, джазе и талантливом молодом поколении. Интервью NEWS.am STYLE
20:43, 4 сентября
Джаз любит покой. Только при этом условии он вторгается в наши души и заставляет мечтать. Вчера вечером в пабе Bourbon St. впервые выступила  имеющая уже двадцатилетнюю историю создания джазовая группа «Chicko and Friends», состав которой успел много раз измениться. Основатель группы, легендарный джазмен Армен Тутунджян или Чико согласился дать небольшое интервью корреспонденту NEWS.am STYLE и рассказал о себе, джазе и талантливом молодом поколении.
Господин Тутунджян, с какой программой Вы сегодня выступаете? Планирует ли «Chicko and Friends» в ближайшем будущем какие –либо концерты или гастроли?
Мы живем нашими буднями, играем в клубах. В этом году «Chicko and Friends» исполняется 20 лет. Это название появилось на джазовой сцене Армении в 1993 году. Пока я играю и пока я еще есть, «Chicko and Friends» будет жить. Ветераном нашей группы является басист Симон Долмазян, а остальные музыканты молоды. Это собрание разных поколений. Самым молодым в группе является саксофонист Давид Мелконян, затем следует пианист Рубен Сатян. Мы также представляем новую певицу Анну Костанян. Она талантливая певица. Пока не хочу говорить громких слов, но нам нравится, как она поет, хотя и ей есть еще куда расти, как и любому артисту.
Ваш творческий путь весьма разнообразен. Вы также преподаете в Консерватории, пишете книгу о джазе…
В консерватории я преподаю три предмета: « Игру на барабане», «Историю эстрадного и джазового искусства в Армении». Я сам создал эту программу и преподаю по ней третий год подряд. А для второкурсников-магистратов я также преподаю «Стилистические особенности современной популярной музыки».
Книгу я уже написал, и сейчас смонтирована ее одна четвертая часть. Книгу опубликует издательство «Антарес». Я хожу туда каждый день. Параллельно я написал диссертацию на основе этой книги. Поздновато, но как-то само собой вышло. Никогда не мечтал о каких-либо титулах, но так как являюсь автором книги и преподаю этот предмет, руководство Консерватории настояло на том, чтобы я защитил диссертацию на тему «Джаз в Армении». Книга многослойна по своему содержанию. Она состоит из предыстории, краткой истории джаза, откуда он происходит, как он развивался и как оказался в Армении. Основной целью книги является представление джазового искусства у нас.
Благодаря такому детальному изучению путей развития эстрады и джаза в Армении, что Вы можете сказать о современной эстраде и джазе?
Мне нравится, что Вы не используете словосочетание «армянский джаз». Я не люблю это выражение. Я даже отрицаю его в своей диссертации и доказываю, почему. Ведь оно сужает этот жанр. Что значит «армянский джаз»? Джаз давно имеет свои классические формы выражения. И руководимый мною коллектив на протяжении всех этих лет играет классический джаз. Мы не используем никаких «армянских –измов». Я говорю это без издевки. По своей сути джаз настолько интернациональное искусство, что ему суждено было распространиться. На протяжении трехсот лет на одном материке, на американской земле сближались западноафриканская и европейская музыкальная культура. Это была совершенно иная культура, способ жизни и творчества с европейцами.
Появился новый вид гражданина - афроамериканец, который частично сохранял свою генетику, но другой частью своего существа создавал новую культуру на американской земле. Я всегда задаю один простой вопрос: много ли нам известно хороших африканских джазменов. Их нет. Раз, два – и обчелся. Будучи знатоком джаза, я не знаю хороших африканских джазменов. Но я знаю огромное количество хороших джазменов из разных уголков Европы, и в том числе, Армении. Еще в 1950-ые годы был проведен эксперимент с целью выяснения, является ли джаз американским искусством или нет. Первый африканский раб ступил на американскую землю в 1620-ые годы, а первые звуки джаза зазвучали в 1920-ые. Это был рэгтайм. Именно по этой причине я нервничаю, когда говорят, что джаз привезли с собой африканцы. Нет. Он готовился на медленном огне, на протяжении трехсот лет, смешивался с культурой множества народов. У нас джаз начал развиваться в виде номинального джазового оркестра. Этот период я называю доджазовым. Оркестр Айвазяна не был джазовым. Он играл эстрадную музыку. Но именно при нем армяне впервые составили оркестр, похожий на джазовые оркестры США того времени.
Орбелян был первым, кто в 1956 году создал джазовый оркестр, и тогда впервые зазвучал джаз. Затем наступили 1960-ые, которые дали новое качество. Сформировались небольшие группы. И первым в числе подобных групп было трио Артур Абрамян - контрабас, ваш покорный слуга Армен Тутунджян – барабанщик и Левон Малхасян - пианист. Если изучить историю всего этого, можно сказать, что сегодня у нас есть все проявления джаза.
Мы прекрасно играем традиционный джаз, мэйнстрим. Вместе с тем можно привести примеры джаз-рока, не менее блестящие примеры этно-джаза. У нас есть такие интересные джазмены, которые сотрудничали с иностранными музыкантами в разных странах, и даже иностранные музыканты в свою очередь настолько увлекаются нашей этно - музыкой, что начинают исполнять также ее.
Например,в группе Тиграна Амасяна всегда играют зарубежные музыканты. В свою очередь армянский музыкант может сыграть американский джаз так же чисто, как и армянский классический музыкант может сыграть Баха. Армянский музыкант также может сыграть классическое произведение на языке джаза, где традиционные композиторские подходы или превалируют, или нет. Бывает, что и на джазовых инструментах играют не джазовую музыку. Это направление можно назвать «авангард фолк», так, например, группа Тунчбояджяна совсем не играет джаз.
Что касается эстрады, пути этого жанра пересекаются с путями джаза. Они развивались параллельно. Джаз вторгся во все сферы. Даже на самом дешевом танцполе не может звучать музыка, в которой не звучали бы какие-то джазовые интонации. Джаз также вторгся в кино. Невозможно представить историю музыки без джаза.