Հայազգի ջութակահար Էդգար Հակոբյանը պատրաստվում է մենահամերգի: Ունենալով ոչ միայն բնածին տաղանդ, այլեւ աներեւակայելի համառություն եւ երկաթե կամք, Էդգարը ճանաչում է ձեռք բերել ինչպես Ռուսաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Առիթից օգտվելով՝ NEWS.am STYLE-ն Էդգարի հետ զրուցեց անցած ճանապարհի, մանկության, ներկայի եւ երաժշտության մասին:
Էդգար, պատմեք Ձեր մասին: Ինչպե՞ս սկսվեց փառքի ճանապարհը:
Բոլորն էլ երազանք ունեն, այդ թվում՝ իմ մայրը: Այդ պատճառով էլ ես սկսեցի ջութակ նվագել… Նա երգչախմբի դիրիժոր է: Երբ ես 6 տարեկան դարձա, նա ուրախությամբ ինձ հանձնեց ջութակի ուսուցիչներին: Չեմ ասի, որ առանձնապես հրճված էի այդ գաղափարից, քանի որ նման բարդ գործիք նվագելը շատ ժամանակ է պահանջում, բայց մայրս շատ էր հավատում իր երազանքին, եւ այն կատարվեց:
19 տարեկանում, երբ փոխադրվեցինք Մոսկվա, ես սկսեցի լրջորեն վերաբերել այն ամենին, ինչ սովորել եմ ու ջութակի երաժշտության ժամանակակից աշխարհում զարգանալու մեծ ցանկություն զգացի:
Դուք դժվարին հետխորհրդային մանկություն եք ունեցել, ինչպես եւ մեզանից շատերը: Իսկ հիշողություններ մնացե՞լ են, թե՞ ժամանակի ընթացքում ջնջվել են:
Այդ շատ բարդ ժամանակահատված էր խորհրդային եւ հետխորհրդային բոլոր ժողովուրդների համար: Հայաստանի համար այն ավելի դժվարին էր. երկրաշարժը, հարեւան պետության հետ քաղաքական հակամարտությունը, ԽՍՀՄ փլուզումը, էլեկտրաէներգիայի բացակայությունն անջնջելի հետք թողեցին մի քանի սերունդների զարգացման վրա: Բայց, չնայած դժվարություններին, մենք սովորում էինք վառարանով տաքացվող դասասենյակներում, երաժշտություն էինք ուսանում թույլ լույսի ներքո, սառած մատներով…
Այո, մեզ համար դժվար էր, եթե այդ ամենին նայենք այսօր՝ տարիների հեռվից, իսկ այն ժամանակ դա մեր կյանքի մասն էր, շատ դրական եւ անկեղծ բան կար, ընկերություն, միասնություն, ձգտում… Դժվարությունները մեզ միայն կոփում էին…
Ի՞նչ եք կարծում, լավ երաժիշտը Հայաստանում ապագա ունի՞:
Ցավոք, Հայաստանից բնակչության մեծ արտահոսք կա, եւ երաժիշտները նույնպես արտագաղթողների թվում են: Նրանք լքում են երկիրը՝ վաստակելու միջոց փնտրելու եւ Հայրենիքի սահմաններից դուրս իրենց տեղը գտնելու համար: Պետությունը պետք է մտքի զարգացման համար պայմաններ ստեղծի: Չնայած հայ ժողովրդի մեծությանն ու տաղանդին, Հայաստանը փոխակերպման փուլում է եւ դեռեւս անհասկանալի ձեւի մեջ:
Երաժշտությունը մի՞շտ էր Ձեր հոգում:
Երաժշտությունը միշտ եւ ցանկացած մարդու հոգու մեջ է: Ես համոզված եմ դրանում: Մի պահ մտածեք կյանքն առանց երաժշտության, եւ այն կկորցնի բոլոր գույները:
Հենց երաժշտությունն է ունակ հիշեցնել կյանքի երջանիկ պահերի մասին եւ հնարավորություն տալ ամեն լավ բան նորից վերապրել: Երաժշտությունն օգնում է հաղթահարել դժվարությունները, հանգստացնում է, սխրանքների մղում, օգնում է սիրել… Իսկ իմ դեպքում այդ նաեւ ինքնարտահայտման ձեւ է եւ, անխոս, կենսակերպ:
Ի՞նչ եք կարծում, այն ամենը, ինչին հասել եք, տրված է ի վերո՞ւստ, թե՞ երկար աշխատանքի արդյունք է:
Աստծո սերն անսահման է, բայց Արարչի կողմից ընծայված տաղանդին միշտ պետք է ուղեկցի աշխատասիրությունը: Եվ կարեւոր հանգամանք. հաջողություն:
Դուք հասե՞լ եք այս ամենին, ինչի մասին երազում էիք:
Բարդ հարց է: Իհարկե, ինչ-որ բանի հասել եմ, բայց ոչ շատ բանի… Երաժշտության մեջ վերջնակետ, սահման չկա, ամեն անգամ, երբ թվում է, թե ընկալել ես նրա ամբողջ խորությունը, ճանաչել ես նրա ամբողջ անիրական կատարելությունը, լուծվել ես նրանում, այն քո առջեւ անսահմանություն է բացում: Եվ դու հասկանում ես, որ մի կյանքը բավարար չէ երազանքդ իրականացնելու համար:
Jazz Parking-ի հետ ի՞նչ ձեւաչափով ես աշխատում:
Այն նախագիծ է, որն արդեն 5 տարի ուրախացնում է որակյալ երաժշտության սիրահարներին: Ես առաջին իսկ ազատ րոպե գտնելու դեպքում ձգտում եմ բաց չթողնել նրանց համերգները:
Անցյալ տարի ես մեծ պատիվ ունեցա Jazz Parking-ի շրջանակում հանդես գալ մենահամերգով: Այդ համերգներն անցկացվում էին Մոսկվայում, տարբեր հեղինակավոր բեմերում: Եվ չնայած նախագծի ղեկավարության հետ վաղեմի կապերին, այդ առաջին անգամ էր… Հիմա իմ մենահամերգը նախապատրաստվում է Jazz Parking-ի աջակցությամբ, ինչի համար շատ շնորհակալ եմ:
Իսկ ի՞նչ սպասելիքներ ունեք առաջիկա համերգից:
Հոկտեմբերի 12-ին ես իմ ընկերների (Մանուկ Գազարյան band) եւ Ս.Ս.Պրոկոֆեւի անվան ռուսական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ հանդես եմ գալու «Мир» համերգասրահում: Երաժիշտ-ընկերներս, ում հետ վաղուց եմ ցանկանում ելույթ ունենալ մեկ բեմում, վերջապես հավաքվել են: Բացի այդ, հույս ունեմ, որ իրենց ներկայությամբ ոչ միայն դահլիճում, այլեւ բեմում ինձ հաճույք կպատճառեն իմ ընկերները՝ Լյուբով Ուսպենսկայան, Sona-ն, Մարգարիտա Պոզոյանը, ջութակահար Տիգրան Պետրոսյանը: Այդ ամենը հանպատրաստից է լինելու. մենք նախապես ոչինչ չենք ծրագրում: Այնպես որ՝ այդ երեկոյից անակնկալներ եմ սպասում եւ կարծում եմ, որ այն նաեւ հաճելի նվեր կլինի իմ եղբոր համար իր 30-ամյա հոբելյանի առիթով:

Знаменитый скрипач Эдгар Акопян: «Мы обучались музыке при тусклом свете свечей, с замерзшими пальцами...»
23:16, 4 сентября
Известный скрипач с армянскими корнями Эдгар Акопян готовится к своему сольному концерту. Обладая не только врожденным даром, но и невероятным упорством и железной силой воли, Эдгар получил признание как в России, так и за рубежом. NEWS.am STYLE не могло упустить шанс побеседовать с Эдгаром о его пройденном пути, детстве, настоящем и о Музыке.
Эдгар, расскажите о себе. Как начинался путь к славе?
У всех есть мечта. Была она и у моей мамы. Именно так я стал играть на скрипке...  Она по профессии хоровой дирижер. Как только мне исполнилось 6 лет, она с радостью отдала меня в руки педагогам по скрипке. Не скажу, что я был в восторге от этой идеи, потому что занятие на таком трудном инструменте занимает огромное количество времени, но мама очень  сильно верила в свою мечту, и она сбылась
В 19 лет, после переезда в Москву, я  серьезно начал относиться к тому, чему обучался и почувствовал  огромное желание продолжать развиваться в современном мире скрипичной музыки.
У вас было трудное постсоветское детство, как и почти у всех нас. Скажите, а воспоминания сохранились или как-то стерлись со временем?
Это был очень трудный временной отрезок для всего советского и постсоветского народа. Для Армении он был еще труднее - землетрясение, годы политического конфликта с соседним государством, развал СССР, отсутствие тепла и электричества  оставили неизгладимый след на развитии нескольких поколений, но, несмотря на трудности, мы учились в обогреваемых печками классах, обучались музыке при тусклом свете  свечей, с замерзшими пальцами...
Да, нам было трудно, если посмотреть на это все из сегодняшнего дня, а тогда это просто было частью нашей жизни, было много позитива и искренности, дружбы, единства, стремления.... Нас трудности только закаляли... Вкусно жить было!
Как думаете, у хорошего музыканта в Армении есть будущее?
К сожалению, Армения переживает колоссальный отток населения, и музыканты, как и все остальные - составляющие  того самого населения, которое покидает страну в поисках заработка и находит себя за пределами родины. Государство должно создавать условия для развития умов , потенциала страны. К моему величайшему сожалению и при всем величии и таланта  моего армянского народа, Армения находиться в стадии трансформации и пока что в не понятной форме.
Музыка в душе была всегда?
Музыка в душе есть у каждого и всегда. Я убежден в этом.
Представьте на миг жизнь без музыки, и она потеряет свои краски.
Именно музыка может напомнить счастливые моменты жизни  и дать возможность пережить все хорошее заново. Музыка помогает преодолеть трудности, успокаивает, толкает на подвиги, помогает любить... а в моем случае, это еще и самовыражение и, безусловно, образ жизни.
Как думаете, то, чего вы добились -  дар свыше или долгий труд?
Любовь Бога безгранична, но таланту, подаренному Создателем, должно всегда сопутствовать трудолюбие. И важный фактор – Удача.
Вы добились всего, о чем мечтали?
Сложный вопрос. Разумеется, чего-то я достиг, но не многого... На моем поприще трудно себя чувствовать реализованным до конца. В Музыке нет предела, границы, каждый раз, когда кажется, что ты постиг всю ее глубину, познал ее нереальное совершенство, растворился в ней, она открывает перед тобой бесконечность. И ты понимаешь, что не хватит одной жизни для осуществления твоей мечты.
А в каком формате вы сотрудничаете с Jazz Parking?
Это проект, который на протяжении уже 5 лет радует любителей качественной музыки. Я при первой свободной минуте стараюсь не пропускать их концерты.
В прошлом году мне выпала большая честь дать сольный концерт в рамках Jazz Parking, который проходит в Москве на разных престижных площадках, несмотря на давнюю  дружбу с руководством, это случилось в первый раз... Сейчас подготовка моего сольного концерта проходит при поддержке Jazz Parking за, что им огромное спасибо.
А какие ожидания от этого концерта?
12 октября на сцене концертного зала «Мир» на Цветном  я с моими друзьями (Манук Газарян band) и камерным составом русского симфонического оркестра имени С.С. Прокофьева  музыкально «оторвусь»,  при чем сделаю это с большим удовольствием, поскольку музыканты-друзья с которыми я давно хотел выступить на одной сцене наконец -то будут в сборе. Кроме этого,  я надеюсь, что своим присутствием меня порадуют не только в зрительном зале, но и на сцене мои друзья - Любовь Успенская, Sona, Маргарита Позоян, скрипач Тигран Петросян. Это будет экспромт - мы не планируем  ничего заранее... Так что я  в ожидании сюрпризов от этого вечера и, думаю,  это будет приятным подарком моему родному брату в честь его 30-летия.