Կատակլիզմներ, պատերազմներ, վիրուս: Ծանր 2020-ը: Այդ տարվա մասին ֆի՛լմ նկարեք (մաս 2)
NEWS.am STYLE-ը շարունակում  է ներկայացնել 2020թ․-ի առավել հետաքրքիր դեպքերը, որոնք արժանի են էկրանավորման։
Կարող եք սկզբում կարդալ առաջին մասը, ապա վերադառնալ:
Իսկ մենք շարունակում ենք․․․
Պայթյուն Բեյրութում
2020 թվականի օգոստոսի 4-ին Բեյրութի նավահանգստում երկու պայթյուն է որոտացել։ Զոհվել է 210 մարդ, մոտ 6 հազար մարդ վիրավորվել է, մոտ 300 հազար բնակիչ մնացել է առանց բնակարանի:
Սարսափելի ողբերգություն, որը հիմնականում տեղի է ունեցել անփութության, պաշտոնյաների կոռումպացվածության եւ քաղաքացիների արհամարհական վերաբերմունքի պատճառով: Այս ողբերգական պատմությունը պետք է մեծ էկրաններ  բարձրանա, որպեսզի ուսանելի օրինակ դառնա բոլորի համար:
Մենք առաջարկում ենք «աղետ/դրամա» ժանրում  նկարահանել ֆիլմ, որում դեպքերը կնկարագրվեն միմյանց սիրահարված զբոսաշրջիկ բլոգերների տեսանկյունից, ովքեր գնացել են Բեյրութ՝ հանգստանալու:
Սյուժեի համաձայն ՝ գլխավոր հերոսը քաղաքի ծայրամասում նկարահանում է տեսարժան վայրերը, իսկ նրա ընկերուհին այդ ընթացքում հանգստանալու է հյուրանոցում: Մեր հերոսը, պատահական ֆիքսելով պայթյունը,  պետք է ամեն գնով շտապ հասնի իր սիրած էակին՝ հաղթահարելով բազմաթիվ խոչընդոտներ, եւ ականատես դառնա աղետի բոլոր սարսափելի դրվագներին։
Առաջարկում ենք գլխավոր դերերը վստահել Տերոն Էջերտոնին և Հեյլի Սթայնֆելդին։
Իսկ որպես ռեժիսոր առաջարկում ենք Ռոն Հովարդին, ով նույնիսկ հասարակ շփումը կարող է լարված դրվագ դարձնել։
Մարադոնա
2020թ. նոյեմբերի 25-ին կյանքին հրաժեշտ տվեց թիվ մեկ սպորտի պատմության մեծագույն ներկայացուցիչներից մեկը։ 60 տարեկանում սրտի հանկարծակի կանգի պատճառով մահացավ Դիեգո Արմանդո Մարադոնան։
Մարադոնայի կենսագրությունն այնքան ընդարձակ է, որ դրա հիման վրա կարելի է նկարահանել նույնիսկ սերիալ: Նա ոչ միայն մեծ ֆուտբոլիստ էր, այլև իր մեծ ազդեցությունն է ունեցել   բազմաթիվ այլ ոլորտների վրա, ինչպիսիք են  սոցիալական կյանքը, քաղաքականությունը։ Ինչ խոսք, Արգենտինայում կա նրա անունը կրող եկեղեցի, և մարդիկ լրջորեն երկրպագում են նրան՝ որպես աստվածություն։
Հաշվի առնելով վերջին փաստը՝ Ֆիլմի վերնագիրը կարող է լինել «Աստծո ձեռքը: Մարադոնա»՝ դրանով իսկ մատնանշելով Մարադոնայի ՝ ձեռքով խփած լեգենդար գոլը, որը հետագայում անվանեցին «Աստծո ձեռքը»:
Կան շատ ավելի հետաքրքիր փաստեր նրա մասին։ Այսպես, Մարադոնան Ֆիդել Կաստրոյի ընկերն էր: Թմրադեղերի հետ կապված միջադեպի պատճառով նրան որակազրկել են ՝ թույլ չտալով մասնակցել Աշխարհի առաջնությանը: Էմիր Կուստուրիցան նրա մասին վավերագրական ֆիլմ է նկարահանել: Նա ձախողվել է որպես Արգենտինայի հավաքականի մարզիչ, սակայն Մարադոնան մինչ օրս էլ կարծես մռայլ ամպեր կուտակած լինի  Լիոնել Մեսիի կարիերայի վրա ՝ խանգարելով  վերջինիս համարվել ֆուտբոլի անվերապահ թագավոր:
Բայոպիկը Մարադոնայի մասին  անհրաժեշտ է մեծ էկրանին, քանի որ այն մի ամբողջ դարաշրջանի մարմնավորում է:
Ով կարող էր գլխավոր դեր խաղալ՝ այնքան էլ կարևոր չէ:Կարևորն այն է, որ լինի նմանություն և արտիստիկություն, քանի որ Մարադոնան կյանքում շատ եռանդուն էր, զգացմունքային, իմպուլսիվ և էքսպրեսիվ։
Իսկ ահա ռեժիսորական աթոռին պարտավոր է նստել Դարրեն Արոնոֆսկին: Նա, ինչպես ոչ ոք, կարող է ցույց տալ Մարադոնայի անձի ողջ դրամատիկ ասպեկտը։
Brexit
2020թ. հունվարի 31-ի կեսգիշերին Մեծ Բրիտանիան դուրս եկավ Եվրոպական միությունից։
Բայց աղմկահարույց հանրաքվեն տեղի էր ունեցել ավելի վաղ՝  2016 թվականի հունիսի 23-ին ։ Այդ օրն ամբողջ աշխարհը պարզապես ապշեց. քվեարկածների 51,9 տոկոսը պաշտպանել Է Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը:
Երեք ու կես տարի Մեծ Բրիտանիայի եւ ԵՄ-ի միջեւ կատաղի բանակցություններ էին ընթանում. բուն երկրում ոչ բոլորն էին ուրախ նման արդյունքի համար եւ խիստ դիմադրում էին ելքի գործընթացին:
Նման կարճ ժամանակահատվածում երկրում փոխվեց պետության 3 ղեկավար, տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, փլուզվեց անսասան տնտեսությունը, առաջացավ թյուրըմբռնում այն մասին, թե ինչպիսին կլինի Իռլանդիայի հետ սահմանը, իսկ Շոտլանդիայից կրկին անջատողականության սպառնալիքի կոչեր էին հնչում։ Եվ այս ամբողջ քաոսում հասարակ մարդիկ էին, որոնք ընդհանրապես ոչինչ չէին հասկանում։
Կարծում եմ ՝ այս ամենը պարարտ հող է ալմանախ ֆիլմի համար ՝ տարբեր պատմություններով։ Այստեղ և՛ քաղաքական, և՛ մարդկային դրամաներ  են, և՛ պատանի մելոդրամա։ Գուցե նույնիսկ մարզական դրամա ստացվի։
Այստեղ  կարելի է  օգտագործել Մեծ Բրիտանիայի փայլուն դերասանական դպրոցի ամբողջ պոտենցիալը։
Նիկոլաս Հոլթ, Դանիել Քրեյգ, Քիլիան Մերֆի, Թոմ Հարդի, Քոլին Ֆերթ, Հյու Լորի, Գարի Օլդման, Թոմ Հիդլսթոն եւ շատ ուրիշներ։
Ինչպես նաեւ տիկնայք։
Քեյթ Ուինսլեթ, Կիրա Նայթլի, Էմմա Ուոթսոն, Էմիլի Բլանտ, Ռոզամունդ Փայք, Քեթրին Զետա Ջոնս, Հելենա Բոնեմ Քարթեր, Էմմա Թոմփսոն եւ ուրիշներ:

Cataclysms, wars, and virus! Tough 2020: let’s make a movie about it (part 2)
NEWS.am STYLE continues to present the most interesting events of 2020, worthy of a film adaptation.
Beirut bombing
On August 4, 2020, two explosions occurred in the port of Beirut. 210 people were killed, about 6 thousand were injured, and about 300 thousand residents were left homeless.
The monstrous tragedy, which mainly occurred due to the negligence, corruption of officials, making, and the disdainful attitude of citizens, is asking for the big screens to become an instructive example for everyone.
We offer a film in the disaster/drama genre, where the story will be told by a loving couple of bloggers-tourists who came to rest in Beirut.
In the story, the main character will be on the outskirts of the city to shoot landscapes on the camera, while his beloved will rest in a hotel. Having filmed the explosion, our hero will have to break through the whole city to his girlfriend, overcoming many obstacles and seeing all the horror of the disaster.
The lead roles will be played by Theron Egerton and Haley Steinfeld.
And as a director, we suggest Ron Howard, who can make a tense scene even from simple communication.
Maradona
On November 25, 2020, one of the greatest footballers in the entire history of sports passed away. Diego Armando Maradona died at the age of 60 due to sudden cardiac arrest.
The biography of Maradona is so extensive that you can even shoot a TV series based on it. He was not only one of the greatest footballers, but he influenced many other areas - social life, politics... and indeed, there is even a church in Argentina named after him, and people seriously worship him as a deity.
Due to the latter aspect, it would be very ironic if the film was titled "The Hand of God: Maradona", thus referring to the legendary, hand-scored goal of Maradona, which was later called "The Hand of God".
There are many more interesting facts about him. So, Maradona was a friend of Fidel Castro, because of the drug scandal he was disqualified, not allowed to attend the World Cup, Emir Kusturica made a documentary about him, he failed as the coach of the national team of Argentina, but the scale of his personality always hung like a dark cloud over the career of Lionel Messi, preventing him from being called the undisputed king of football.
The biopic about Maradona is simply necessary for the big screen as he is the personification of the entire era.
Who could play the main role is not so important, the main thing is the presence of similarity and artistry because in life Maradona was very energetic, emotional, impulsive, and expressive. But Darren Aronofsky is obliged to sit on the director's chair: he, like no one else, can show the entire dramatic aspect of Maradona's personality.
Brexit
At midnight on January 31 (February 1) 2020, the United Kingdom left the European Union.
But even earlier there was a sensational referendum on June 23, 2016... On this day, the whole world was simply stunned: 51.9% of those who voted, supported Britain's withdrawal from the European Union. For three and a half years, fierce negotiations were going on between the UK and the EU; not everyone in the country itself was happy with this outcome and fiercely resisted the exit process.
In such a short time, 3 heads of state were replaced in the country, early parliamentary elections were held, there was a collapse in the economy, there was a misunderstanding of what the border with Ireland would be, the threat of separatism wafted from Scotland, again ... And in all this chaos, there lived ordinary people who do not understand anything at all.
We believe, all this is fertile ground for a film almanac with different stories. There is a political drama, human, and teenage melodrama ... Maybe even a sports drama will turn out. And here you can make full use of the magnificent British acting school.