«Արնախումները» եւ «Չարաճճին». հայտնի են մոսկովյան փառատոնի հաղթողները
Մոսկվայի 43-րդ միջազգային կինոփառատոնի մրցանակները լավագույն դերերի համար ստացել են իրանցի դերասան Սոհեյլ Գհանադանը, որը խաղացել է «Որդին» ֆիլմում եւ ռումինացի դերասանուհի Անդրեա Գրեմոշտյանուն «Չարաճճին» ֆիլմի համար, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։ Մրցանակների հանձնման արարողությունը տեղի է ունեցել մայրաքաղաքի «Ռոսիա» թատրոնում։
Գհանադանը ներկա չի եղել արարողությանը, նրա փոխարեն մրցանակը ստացել է ժապավենի ռեժիսոր Նուշին Մերաջին, որը ժյուրիին շնորհակալություն է հայտնել ժապավենը բարձր գնահատելու համար։ Գրեմոշտյանուի մրցանակը ստացել է ֆիլմի ռեժիսոր Անդրեյ Խուցուլյակը։
Այս տարի Մոսկվայի միջազգային փառատոնի ժյուրիի հատուկ մրցանակը ստացել է Գերմանիայից ռեժիսոր Յուլիան Ռադլմայերի «Արնախումները» ֆիլմը։ Փառատոնի լավագույն վավերագրական ֆիլմ է ճանաչվել շվեյցարացի պրոդյուսեր Հոգիր Հիրորիի «Սաբայա» ֆիլմը, ժյուրին նշել է նաեւ Յուլյա Սերգինայի «Ամուրյան Գոլգոֆա» ժապավենը։
Լավագույն կարժամետրաժ ֆիլմ անվանակարգում մրցանակ է ստացել Յանիս Ալեքսանդր Կիֆերի «Գործընկերներ» գերմանական ժապավենը։ Ռեժիսորը շնորհակալություն է հայտնել մրցանակի համար եւ նշել, որ իր ֆիլմը «խոսում է մեր ընդհանուր տրավմատիկ անցյալի մասին եւ կոչ է անում ինչ-որ բան անել դրա հետ»։
Մոսկվայի միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի ամենահին փառատոններից մեկն է, այն առաջին անգամ անց է կացվել 1935թ․-ին, ժյուրիի նախագահը ռեժիսոր Սերգեյ Էյզենշտեյնն էր։ 1959թ․-ից փառատոնը սկսել է անցկացվել պարբերաբար։ Այս տարի այն տեղի է ունեցել ապրիլի 22-29-ը։

«Засранка» и «Кровопийцы»: названы победители Московского кинофестиваля
Призы 43-го Московского международного кинофестиваля (ММКФ) за лучшие роли получили иранский актер, сыгравший в фильме «Сын», Сохейл Гханнадан и румынская актриса из кинокартины «Засранка» Андрея Грэмоштяну, сообщает РИА «Новости». Церемония вручения наград проходит в четверг в столичном театре «Россия».
Гханнадан на церемонии не присутствовал, награду за него получила режиссер картины Нушин Мераджи, которая поблагодарила жюри за высокую оценку картины. Награду Грэмоштяну также получил режиссер картины Андрей Хуцуляк.
Специальный приз жюри Московского международного кинофестиваля (ММКФ) в этом году получил фильм «Кровопийцы» Юлиана Радльмайера из Германии.
Лучшим документальным фильмом фестиваля признали фильм «Сабайя» швейцарского режиссера Хогира Хирори, жюри также отметили российскую картину «Амурская Голгофа» Юлии Серьгиной.
Приз за лучший фильм конкурса короткого метра получила немецкая картина «Коллеги» Янниса Александера Кифера. Режиссер поблагодарил за награду и отметил, что его фильм говорит «о нашем общем травмирующем прошлом и призывает с этим что-то сделать».
Московский международный кинофестиваль — один из старейших в мире, впервые он прошел в 1935 году, председателем жюри был режиссер Сергей Эйзенштейн. С 1959 года фестиваль начал проводиться регулярно. В этом году ММКФ проходит с 22 по 29 апреля.