«Խորհուրդ ենք տալիս դիտել». Թող սկսվեն քաղցած խաղերը. «Կաղամարի խաղ»
Այն թողարկվում է Netflix  սթրիմինգային ծառայությունում 2021 թվականի սեպտեմբերի 17-ից մինչ օրս: Թողարկվել է արդեն մեկ սեզոն, իսկ 2-րդ սեզոնի մասին հայտարարվել է:
Հեղինակն է Հվան Դոնհյուքը:
Գլխավոր դերերում հանդես են եկել Լի Ջոն Ջեն, Պարկ Հե Սուն, Օ Յոն Սուն ու այլք։
Սյուժեն պատմում է մի խումբ մարդկանց մասին, ովքեր տարբեր պատճառներով գտնվում են վատ իրավիճակներում։ Թվում է, թե բոլորն ունեն իրենց խնդիրները, եւ նրանց ոչինչ չի կապում, բայց դա այնքան էլ այդպես չէ: Բոլորին միավորում է այն, որ նրանց բոլորի խնդիրները կարող է լուծել փողը։ Բարեբախտաբար, յուրաքանչյուրը ստանում է  այսպիսի առաջարկ՝ գումարի դիմաց մասնակցել մի  խաղի։ Բայց մանրամասները չեն հայտնում։
Միակ բանը, որ հաղորդվում է, այն է, որ խաղի բոլոր փուլերն անցնելուց հետո խոշոր մրցանակ է սպասվում։
Սոցիալական անհավասարության թեման նոր չէ, առավել ևս՝  վերջին ժամանակներում (հատկապես «Մակաբույծներից» հետո)։ Զարմանալի չէ, որ  սերիալը դարձավ  այսքան հայտնի։
Շոուն գրավում է հանդիսատեսին, քանի որ մոտ է  իրականությանը. մարդիկ սովոր են ապրել պարտքերի եւ վարկերի բեռի տակ, և այդպես է ամբողջ աշխարհում։ Մարդկային ցանկությունը՝ հեշտ վաստակել ամեն ինչ,  ավելի ու ավելի է խորանում. նույնիսկ շատ խելացի եւ ուժեղ մարդիկ երբեմն տրվում են այդ թուլությանը։
Սերիալը գրավում է հենց իր ռեալիզմով:Այն ցույց է տալիս, որ մարդիկ պատրաստ են հանուն հեշտ շահի իրենց կյանքը ռիսկի ենթարկել եւ գնալ ծայրահեղ միջոցների, ընդհուպ մինչեւ մարդասպանության:
Սերիալը ցույց է տալիս կյանքը հարուստների և աղքատների տեսանկյունից: Ֆինանսական վիճակը բաժանում է մարդկանց երկու կատեգորիաների, որտեղ հարուստ մարդիկ հաշվի չեն նստում աղքատների հետ։ Ավելին, նրանք կարող են կառավարել աղքատների կյանքի և մահվան հարցերը։
Սերիալն ունի բազմաթիվ առավելություններ՝ գույնզգույն կերպարներ, վիզուալ, իրական դեկորացիա, հաճելի երաժշտություն, տաղանդավոր դերասաններ, մտածված մանրամասներ եւ շատ ավելին։
Բայց ամենակարևորը բարոյական հարցերն են,  որոնք շոուն բարձրաձայնում  է։
Ի՞նչ բարոյականություն կարելի է հասկանալ շոուն դիտելուց հետո:
Մարդն ինքը չգիտե, թե ինչի է ընդունակ, քանի դեռ չի հայտնվել անելանելի վիճակում։
Դավաճանում են բոլորը։
Հարուստներն ու աղքատները հավասարապես «վատ» են իրենց դրության մեջ։ Մի մասը տառապում է ձանձրույթից, մյուսների համար անտանելի դժվար է։
Հաղթանակը միշտ չէ, որ բավարարվածության զգացողություն է տալիս։
Սերիալն արդեն դարձել է Netflix-ի պատմության մեջ ամենահանրաճանաչ սերիալը. մեկ ամսում այն դիտել է 111 մլն մարդ:
Սերիալի 9 Էպիզոդների արտադրությունն արժեցել է ընդամենը 21,4 մլն դոլար, իսկ Netflix-ի գնահատմամբ ՝ «Կաղամարի խաղը» ծառայությանը 891 մլն դոլար եկամուտ է բերել:
Արդյունքում՝ «Կաղամարի խաղը» միանշանակ 2021 թվականի գլխավոր սենսացիաներից և հաճելի անակնկալներից մեկն է, որն արժանի է ամբողջ աշխարհում ուշադրության կենտրոնում լինել։

Check it out: Let the hunger games begin!- "Squid Game"
The series is released on the Netflix streaming service from September 17, 2021 to the present. At the moment, the first season has been released, the show has already been renewed for a second season.
Creator: Hwang Dong Hyuk.
Starring: Lee Jong-jae, Park Hae-soo, Oh Yeon-soo and others.
The plot tells about a group of people who are at the very bottom of their lives for various reasons. It would seem that everyone has their own problems and nothing connects them, but this is not quite true. They are all connected by the fact that money can solve all their problems. And the more money the better. Fortunately, everyone receives an offer to play the game for money.
Details are not disclosed.
The only thing that is reported is that after the successful completion of all stages of the game, the winners will receive a big prize.
The topic of social inequality is not new, especially recently (esp., after the "Parasites. No wonder the series has become so popular.
The show captures viewers with its proximity to reality, people are used to living in debt and loans all over the world, the desire for easy earnings is getting higher every year, even very smart and strong people succumb to weaknesses.
It is with its realism that the series lures, shows that people are willing to risk their lives for easy money and are ready to take extreme measures, up to killing a person just to survive themselves.
The series showed life from two sides, namely that the financial situation divides people into two categories, where rich people do not take into account the poor and perceive them as animals that they can control and decide whether they live or die.
The series has many advantages. Colorful characters, visual, real scenery, musical accompaniment, talented actors, thoughtful details and much more.
But the most important thing is what moral issues the show raises and what message it carries.
What kind of morality can be "taken out" after viewing?
Here are just some examples.
A person does not know what he is capable of until he gets into a "hopeless situation".
They betray everything.
The rich and the poor are equally "bad" in their situation. Some are insanely boring, others are insanely hard.
Winning doesn't always give you a sense of satisfaction.
The series has already become the most popular series in the history of Netflix: 111 million people watched it in less than a month.
The production of nine episodes of the series cost only $ 21.4 million, and according to Netflix, "The Squid Game" brought the service revenue of $ 891 million.
"The squid Game" is definitely one of the main sensations and pleasant surprises of 2021, which attracted attention and interest around the world and after watching the series you realize that it is deserved.