Սպորտային քարտերի աշխարհը պատմական պահ է ապրել. Heritage Auctions-ը վաճառել է Մայքլ Ջորդանի և Քոբի Բրայանտի պատկերներով յուրօրինակ քարտը ռեկորդային` 12.9 միլիոն դոլարով: Այս գումարը գրեթե կրկնապատկել է նախնական 6 միլիոն դոլարի գնահատականը և դարձել սպորտային քարտի համար վճարված ամենաբարձր գինը։
Խոսքը 2007-08 թվականների Upper Deck Exquisite Collection Dual Logoman Autographed Patch քարտի մասին է, որը ժամանակակից բասկետբոլային քարտերի շարքում իսկական գոհար է: Այն ներառում է երկու լեգենդար մարզիկների խաղաշապիկներից NBA-ի լոգոների բեկորներ, ինչպես նաև նրանց ինքնագրերը: Մասնագետները այս քարտը համարում են ժամանակակից բասկետբոլի հավաքածուների պատմության մեջ ամենաարժեքավորը։
Վաճառքը նշանավորում է դարաշրջանի փոփոխություն. առաջին անգամ ժամանակակից քարտը գերազանցել է անցյալի պաշտամունքային արտեֆակտների արժեքը, ինչպիսիք են T-206 Honus Wagner-ը և 1952 թվականի Topps Mickey Mantle-ը: Գնորդը ներդրողների խումբ էր, որոնց թվում էին Մեթյու Ալենը, Փոլ Ուորշոն և հեռուստահաղորդավար Քևին Օ'Լիրին, ով սպորտային հուշանվերների հայտնի հավաքորդ է։
Օ'Լիրին արդեն ասել է, որ քարտը կրկին վաճառքի հանելու ծրագրեր չունի. «Մեզ համար սա պարզապես հավաքածու չէ։ Մենք այն դիտարկում ենք որպես ներդրումային պորտֆելի մի մաս՝ Bitcoin-ի, Ethereum-ի և ոսկու հետ միասին»,-ասել է նա։
Նախորդ ռեկորդը սահմանվել էր մեկ տարի առաջ, երբ Բեյբ Ռութի համազգեստը, որով նա կատարել էր իր հայտնի «ուղղիչ հարվածը» 1932 թվականի Աշխարհի սերիայում, նույն աճուրդում վաճառվել էր 12.6 միլիոն դոլարով։

Уникальная баскетбольная карта с Майклом Джорданом и Кобе Брайантом продана за рекордные $13 миллионов
20:02, 26 августа
Мир спортивных коллекционных карточек пережил исторический момент: на аукционе Heritage Auctions продали уникальную карту с изображением Майкла Джордана и Кобе Брайанта за рекордные $12,9 миллиона. Эта сумма почти вдвое превысила начальную оценку в $6 миллионов и стала самой высокой ценой, когда-либо заплаченной за спортивную карту.
Речь идет о 2007-08 Upper Deck Exquisite Collection Dual Logoman Autographed Patch Card – настоящей жемчужине среди современных баскетбольных карточек. На ней – фрагменты логотипов NBA с игровых маек обоих легендарных спортсменов, а также их автографы. Эксперты называют эту карту самой ценной в современной баскетбольной коллекционной истории.
Продажа знаменует смену эпохи: впервые современная карта обошла по стоимости культовые артефакты прошлого, такие как T-206 Honus Wagner и 1952 Topps Mickey Mantle. Покупателем стала группа инвесторов, в которую вошли Мэттью Аллен, Пол Уоршоу и телеведущий Кевин О’Лири, известный коллекционер спортивных реликвий.
О’Лири уже заявил, что не планирует снова выставлять карту на продажу: «Для нас это не просто коллекция. Мы рассматриваем карту как часть инвестиционного портфеля, наравне с биткоином, эфириумом и золотом», – отметил он.
Прежний рекорд был установлен год назад, когда на том же аукционе продали форму Бейба Рута, в которой он сделал свой знаменитый «указующий удар» на Мировой серии 1932 года – тогда сумма сделки составила $12,6 миллиона.