Մահացած գործարար, նախկին սենատոր և միլիոնատեր չեչեն Ումար Ջաբրաիլովի 32-ամյա դուստրը՝ Ալվինա Ջաբրաիլովան սոցիալական ցանցերի ուղիղ եթերում խոսել է իր ժառանգության, մանկության և հոր հետ իր դժվար հարաբերությունների մասին։
Ըստ Ալվինայի՝ նա շատ քիչ բան է ժառանգել հորից։ Գործարարը, ըստ նրա, իր ամբողջ կարողությունը ծախսել է «Նաոմի Քեմփբելի, երեկույթների, զբոսանավերի» և «Պի Դիդիին տպավորելու» վրա։
«Նա փող էր բաժանում աջ ու ձախ, միլիոններ և միլիարդներ էր ներդնում, այդ թվում՝ Չեչնիայում։ Դա տպավորիչ է, բայց հիմա իմ ժառանգությունը այն ամնեն է, ինչ ես ունեմ այսօրվա դրությամբ։ Հիմա ես չափահաս եմ, և իմ պարտականությունն է կարգավորել սա. վաճառել այն, ինչ կարող եմ, կարգի բերել ամեն ինչ», - ասել է Ալվինան Starhit-ին։
Գործարարի դուստրը խոստովանել է, որ հարուստ և հայտնի հոր հետ մեծանալը «զվարճալի էր», բայց հիմա նա հասկանում է, որ ավելի կարևոր է «ինքդ քեզ ապահովելը», քան վեց կամ տասը տարեկանում ադամանդներ կրելը։ Նա հորը անվանում է իր «գլխավոր հերոսը», որին պաշտում էր, բայց ավելացնում է, որ նա իր կյանքի «ամենավտանգավոր մարդն» էր։ «Ես կարող եմ սիրել հորս և միաժամանակ քննադատել նրան։ Երկու իրականություն կարող են գոյություն ունենալ միաժամանակ։ Ահա թե ինչու է այդքան դժվար ընդունել, որ մարդը կարող է լինել ոչ միայն լավը», - ասել է նա։
Ալվինան նաև ասել է, որ հաճախ իրեն պակասում էր հոր ուշադրությունը և նրա մասին իմացել է ինտերնետի և ամսագրերի միջոցով։ «Հայրս խարիզմատիկ էր, խելացի, զվարճալի։ Բայց նա նաև մութ կողմ ուներ՝ շատ վտանգավոր։ Ես նրան որպես անձնավորություն լավ չէի ճանաչում, ավելի շատ՝ լրատվամիջոցների միջոցով», - խոստովանել է նա։
Ժամանակի ընթացքում նրանց հարաբերությունները միայն վատթարացել են։ «Ես նրանից ավելին էի սպասում։ Ոչ թե փող, այլ ուշադրություն, հոգատարություն։ Ես պարզ բաներ էի ուզում. որ նա լինի այստեղ, ժամանակ անցկացնի ինձ հետ, զբաղվի ընտանեկան սովորական գործերով։ Դա չկար։ Նա շատ էր խմում, և մենք դադարեցինք շփվել», - ասել է Ալվինան։
Ըստ նրա՝ հայրը կարող էր իրեն վտանգավոր իրավիճակներում դնել և դաժան լինել։ «Նա ինձ ստիպեց ալկոհոլ խմել վեց տարեկանում։ Կային պահեր, որոնց մասին նույնիսկ չեմ ուզում խոսել՝ Աստված գիտի, թե ինչ էր կատարվում այնտեղ։ Չնայած պայծառ և հետաքրքիր անձնավորություն լինելուն, նա շատ մութ խորություն ուներ։ Ինձ համար նա միաժամանակ շատ խելացի էր և շատ հիմար։ Նրան հաճախ էին շահագործում։ Եվ, ի վերջո, նա մահացավ սարսափելի մահով՝ նրան սպանեցին շան պես։ Ինչի՞ համար»։
Հիշեցնենք, որ Ումար Ջաբրաիլովը մահացած էր գտնվել մարտի 2-ին իր մոսկովյան բնակարանում։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ գործարարը ինքնասպանություն է գործել. նա նախկինում ինքնասպանության փորձ էր արել 2020 թվականին։ Ջաբրաիլովը տառապում էր դեպրեսիայից և թմրամոլությունից, իսկ վերջին տարիներին ապրել է պարտքերի մեջ և առանց ակտիվների։

Alvina Dzhabrailova, 32, daughter of the late Chechen businessman and former senator Umar Dzhabrailov, spoke candidly in a live social media broadcast about her inheritance, childhood, and complicated relationship with her father.
According to Alvina, she inherited very little from her father, who, she claims, spent his fortune on “Naomi Campbell, parties, yachts” and “trying to impress P. Diddy.” “He gave money left and right, invested millions and billions, including in Chechnya. It’s impressive, but now my inheritance is all I have. I’m an adult now, and it’s my responsibility to sort it out: sell what can be sold, get things in order,” she told Starhit.
Reflecting on her childhood, Alvina admitted that having a rich and famous father was “fun,” but she now realizes that knowing how to provide for herself is far more important than wearing diamonds at six or ten years old. She called her father her “main hero,” whom she adored, but also described him as “the most dangerous person” in her life. “I can love my father and criticize him at the same time. Both realities can exist simultaneously. That’s why it’s so hard to accept that a person can be not only good,” she said.
Alvina also shared that she often lacked her father’s attention and had to learn about him through magazines and online sources. “My father was charismatic, smart, funny. But he also had a dark side—very dangerous. I didn’t know him very well personally, mostly through the media,” she admitted.
Over time, their relationship worsened. “I expected more from him—not money, but attention, involvement. I wanted simple things: for him to be around, spend time with us, do ordinary family things. That didn’t happen. He used substances a lot, and we stopped communicating,” Alvina explained.
She also recalled that her father could be harsh and put her in dangerous situations. “He made me drink alcohol when I was six. There were moments I don’t even want to talk about—God knows what happened. Even though he was bright and fascinating, he had a very dark depth. To me, he was both very smart and very foolish. People often took advantage of him. And in the end, he died terribly—he was killed like a dog. For what?”
Umar Dzhabrailov was found dead on March 2, 2026, in his Moscow apartment. Official reports state he died by suicide; he had previously attempted to take his life in 2020. Dzhabrailov struggled with depression and substance abuse, and in his later years, he lived in debt and without assets.