Մահացած գործարար, նախկին սենատոր և միլիոնատեր չեչեն Ումար Ջաբրաիլովի 32-ամյա դուստրը՝ Ալվինա Ջաբրաիլովան սոցիալական ցանցերի ուղիղ եթերում խոսել է իր ժառանգության, մանկության և հոր հետ իր դժվար հարաբերությունների մասին։
Ըստ Ալվինայի՝ նա շատ քիչ բան է ժառանգել հորից։ Գործարարը, ըստ նրա, իր ամբողջ կարողությունը ծախսել է «Նաոմի Քեմփբելի, երեկույթների, զբոսանավերի» և «Պի Դիդիին տպավորելու» վրա։
«Նա փող էր բաժանում աջ ու ձախ, միլիոններ և միլիարդներ էր ներդնում, այդ թվում՝ Չեչնիայում։ Դա տպավորիչ է, բայց հիմա իմ ժառանգությունը այն ամնեն է, ինչ ես ունեմ այսօրվա դրությամբ։ Հիմա ես չափահաս եմ, և իմ պարտականությունն է կարգավորել սա. վաճառել այն, ինչ կարող եմ, կարգի բերել ամեն ինչ», - ասել է Ալվինան Starhit-ին։
Գործարարի դուստրը խոստովանել է, որ հարուստ և հայտնի հոր հետ մեծանալը «զվարճալի էր», բայց հիմա նա հասկանում է, որ ավելի կարևոր է «ինքդ քեզ ապահովելը», քան վեց կամ տասը տարեկանում ադամանդներ կրելը։ Նա հորը անվանում է իր «գլխավոր հերոսը», որին պաշտում էր, բայց ավելացնում է, որ նա իր կյանքի «ամենավտանգավոր մարդն» էր։ «Ես կարող եմ սիրել հորս և միաժամանակ քննադատել նրան։ Երկու իրականություն կարող են գոյություն ունենալ միաժամանակ։ Ահա թե ինչու է այդքան դժվար ընդունել, որ մարդը կարող է լինել ոչ միայն լավը», - ասել է նա։
Ալվինան նաև ասել է, որ հաճախ իրեն պակասում էր հոր ուշադրությունը և նրա մասին իմացել է ինտերնետի և ամսագրերի միջոցով։ «Հայրս խարիզմատիկ էր, խելացի, զվարճալի։ Բայց նա նաև մութ կողմ ուներ՝ շատ վտանգավոր։ Ես նրան որպես անձնավորություն լավ չէի ճանաչում, ավելի շատ՝ լրատվամիջոցների միջոցով», - խոստովանել է նա։
Ժամանակի ընթացքում նրանց հարաբերությունները միայն վատթարացել են։ «Ես նրանից ավելին էի սպասում։ Ոչ թե փող, այլ ուշադրություն, հոգատարություն։ Ես պարզ բաներ էի ուզում. որ նա լինի այստեղ, ժամանակ անցկացնի ինձ հետ, զբաղվի ընտանեկան սովորական գործերով։ Դա չկար։ Նա շատ էր խմում, և մենք դադարեցինք շփվել», - ասել է Ալվինան։
Ըստ նրա՝ հայրը կարող էր իրեն վտանգավոր իրավիճակներում դնել և դաժան լինել։ «Նա ինձ ստիպեց ալկոհոլ խմել վեց տարեկանում։ Կային պահեր, որոնց մասին նույնիսկ չեմ ուզում խոսել՝ Աստված գիտի, թե ինչ էր կատարվում այնտեղ։ Չնայած պայծառ և հետաքրքիր անձնավորություն լինելուն, նա շատ մութ խորություն ուներ։ Ինձ համար նա միաժամանակ շատ խելացի էր և շատ հիմար։ Նրան հաճախ էին շահագործում։ Եվ, ի վերջո, նա մահացավ սարսափելի մահով՝ նրան սպանեցին շան պես։ Ինչի՞ համար»։
Հիշեցնենք, որ Ումար Ջաբրաիլովը մահացած էր գտնվել մարտի 2-ին իր մոսկովյան բնակարանում։ Պաշտոնական վարկածի համաձայն՝ գործարարը ինքնասպանություն է գործել. նա նախկինում ինքնասպանության փորձ էր արել 2020 թվականին։ Ջաբրաիլովը տառապում էր դեպրեսիայից և թմրամոլությունից, իսկ վերջին տարիներին ապրել է պարտքերի մեջ և առանց ակտիվների։

Альвина Джабраилова, 32-летняя дочь покойного бизнесмена и бывшего сенатора и миллионера Чечни Умар Джабраилов, вышла в прямой эфир в соцсетях и откровенно рассказала о наследстве, детстве и сложных отношениях с отцом.
По словам Альвины, наследства от отца ей досталось совсем немного. Все состояние бизнесмен, по её словам, потратил на «Наоми Кэмпбелл, вечеринки, яхты» и «производство впечатления на Пи Дидди». «Дарил деньги направо и налево, вкладывал миллионы и миллиарды, в том числе в Чечне. Это впечатляет, но сейчас моё наследство — это всё, что у меня есть на сегодняшний день. Теперь я взрослая, и это моя ответственность — разбираться с этим: продать, что можно, навести порядок», — поделилась Альвина со Starhit.
Дочь бизнесмена призналась, что детство с богатым и знаменитым отцом было «прикольным», но теперь она понимает: важнее «уметь себя обеспечить», чем носить бриллианты в шесть или десять лет. Она называет отца своим «главным героем», которого обожала, но добавляет, что он был «самым опасным человеком» в её жизни. «Я могу любить своего отца и одновременно его критиковать. Две реальности могут существовать одновременно. Поэтому так трудно принять, что человек может быть не только хорошим», — сказала она.
Альвина также рассказала, что внимание отца ей часто не хватало, а узнавать о нём как о личности приходилось через интернет и журналы. «Мой отец был харизматичным, умным, смешным. Но в нём была и тёмная сторона — очень опасная. Как человека я знала его не так хорошо, больше через СМИ», — призналась она.
Со временем их отношения только ухудшались. «Я ожидала от него большего. Не денег — внимания, участия. Хотелось простых вещей: чтобы он был рядом, проводил время, делал обычные семейные вещи. Этого не было. Он много употреблял, и мы перестали общаться», — рассказала Альвина.
По её словам, отец мог ставить её в опасные ситуации и быть жестоким. «Он заставлял меня пить алкоголь в шесть лет. Были моменты, о которых я даже не хочу говорить — там происходило бог знает что. Несмотря на то что он был ярким и интересным человеком, в нём была очень тёмная глубина. Для меня он был одновременно и очень умным, и очень глупым. Им часто пользовались. И в итоге он умер ужасно — его убили, как собаку. За что?»
Напомним, Умар Джабраилов был найден мёртвым 2 марта в своих московских апартаментах. По официальной версии, бизнесмен покончил с собой; ранее он уже пытался покончить с собой в 2020 году. Джабраилов страдал от депрессии и наркотической зависимости, последние годы жил в долгах и без активов.